opiekun prawny

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: heiland

Napisano: 10 lis 2015, 14:47

Pomóżcie. Znam taką sytuację: Kobieta kiedyś zaadoptowała dwójkę dzieci. w tej chwili są dorośli, dziewczyna sie usamodzielnila, chłopak niedawno sie ożenił, ma dziecko 5 letnią dziewczynkę. Mieszkal do tej pory z ,,matką - tą która go adoptowała'' jego żoną i tym dzieckiem. Rodzice nie interesują się dziewczynką. Chłopak obecnie siedzi, a dziewczyna gdzies przepadla, nie interesuje się także dzieckiem.
Co powinna zrobic babcia dziecka zeby byc jego opiekunem lub rodziną zastępczą? co się bardziej opłaca? gdzie się zgłosić i jakie dokumenty są potrzebne? dziewczynka od września 2016r ma isc do szkoły. Jest bardzo związana emocjonalnie z babcią bo praktycznie ona jest z nią zawsze.
proszę o podpowiedź.
aassiieebb


Napisano: 11 lis 2015, 14:37

Babcia w pierwszej kolejności powinna wystąpić do sądu z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzicom dziewczynki. Jeżeli sąd uzna wniosek babci za uzasadniony, to rodzicom zostanie ograniczona władza rodzicielska. Na tej samej rozprawie sądowej babcia powinna powiedzieć o tym, że chce być rodziną zastępczą dla dziewczynki. Niestety ustanowienie rodziny zastępczej w osobie babci, to kolejna rozprawa sądowa. Po otrzymaniu postanowienia sądu o uznaniu babci opiekunem prawnym, babcia może ubiegać się o pomoc - zasiłek z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem. Zasiłek taki wypłacają Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie a w Warszawie Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Tylko w taki sposób babcia będzie pełnoprawnym opiekunem dziewczynki.
sie wie

Napisano: 12 lis 2015, 10:52

Bardzo dziękuję za pomoc!!
aassiieebb

Napisano: 13 lis 2015, 13:20

ale czy jak babcia ,,zacznie mieszać'' i poinformuje są nie odbiorą jej dziecka?
AASSSIIIEEBB

Napisano: 13 lis 2015, 13:20

*sąd
aasiieebb


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]