specjalistyczne usługi opiekuńcze

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Moderator: heiland

Napisano: 15 gru 2015, 9:15

Jakie kwalifikacje powinna posiadać osoba do świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych (ale nie będą to usługi dla osoby z zaburzeniami psychicznymi)?
marta14


Napisano: 15 gru 2015, 21:53

To zależy jakie usługi chcesz przyznać. Dla rehabilitacji np. fizjoterapeuta. Daj więcej informacji
Rajski
Referent
Posty: 235
Od: 11 wrz 2014, 17:01

Napisano: 16 gru 2015, 15:06

Kwalifikacje powinny być zgodne z rozporządzeniem w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych w części dot. wykształcenia. W rozporządzeniu są wymienione przykładowe zawody. Ostatecznie kwalifikacje powinny mieć związek z rodzajem usługi, jaki ma być wykonywany, np. do pielęgnacji może być pielęgniarka, opiekunka środowiskowa albo opiekun medyczny, do rehabilitacji - rehabilitant, itd.
Ofka

Napisano: 16 gru 2015, 21:41

Ofka. Przeoczyłaś, że nie chodzi o Specjalistyczne UO dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Wracamy więc do ustawy w której mało jest na ten temat wytycznych.
Rajski
Referent
Posty: 235
Od: 11 wrz 2014, 17:01

Napisano: 18 gru 2015, 9:02

Nie przeoczyłam. Wytyczne dotyczące specjalistycznych usług w rozporządzeniu - rodzaje usług i kwalifikacje są wiążące do specjalistycznych usług jako takich (w ramach zadań własnych i zleconych). Rozporządzenie określa przecież rodzaje specjalistycznych usług i kwalifikacje osób wykonujących tego rodzaju usługi.
Gość

Napisano: 20 gru 2015, 1:26

Ofka pisze:Kwalifikacje powinny być zgodne z rozporządzeniem w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych w części dot. wykształcenia. W rozporządzeniu są wymienione przykładowe zawody. Ostatecznie kwalifikacje powinny mieć związek z rodzajem usługi, jaki ma być wykonywany, np. do pielęgnacji może być pielęgniarka, opiekunka środowiskowa albo opiekun medyczny, do rehabilitacji - rehabilitant, itd.

To jest jasne.
Klient przynosi zaświadczenie od lekarza psychiatry lub neurologa zlecającego specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi i wpisuje zalecenia; np. usługi zleca z § 2 pkt 3 lit. b Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dn. 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych – Dz. U. z 2005 r., Nr 189, poz. 1598 z późn. zm dla jednego klienta niemego by specjalisty wykonujący SUO miał min. 2 letni staż w pracy z osobami niemymi i posługiwał się językiem migowym. Dla drugiego klienta z zaburzeniami relacji społecznych zlecił zajęcia socjoterapii z osobą , która ma min. 2 letnie doświadczenie socjoterapeutyczne.
Czu uwzględniacie takie szczegółowe zalecenia i na jakiej podstawie prawnej?
orma
Praktykant
Posty: 4
Od: 23 lis 2015, 23:41

Napisano: 21 gru 2015, 15:27

Zauważ, że wszystkie osoby wykonujące specjalistyczne usługi opiekuńcze muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a tylko w przypadku osób świadczących suo dla osób
z zaburzeniami psychicznymi wymagane są dodatkowo staż pracy i przeszkolenia. Tak wynika z rozporządzenia w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.
Ofka

Napisano: 29 gru 2015, 22:47

Ofka pisze:Zauważ, że wszystkie osoby wykonujące specjalistyczne usługi opiekuńcze muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a tylko w przypadku osób świadczących suo dla osób
z zaburzeniami psychicznymi wymagane są dodatkowo staż pracy i przeszkolenia. Tak wynika z rozporządzenia w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.

Własnie w tym problem, bo rozporządzenie mówi o stażu pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi i przeszkoleniu w zakresie motywacji do celowej aktywności. A co w przypadku zalecenia np. by usługi były świadczone przez osobe posługującą się językiem migowym? Czy są podstawy prawne, które pozwalają na szukanie osoby z tymi dodatkowymi kwalifikacjami? Mam różne opinię na ten temat.
orma
Praktykant
Posty: 4
Od: 23 lis 2015, 23:41

Napisano: 30 gru 2015, 11:40

Skontaktuj się ze swoim urzędem wojewódzkim. Kontrolują realizację usług. Powinni pomóc rozwiać wątpliwości.
Ofka


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]