zasiłek z powodu choroby a zaświadczenie lekarskie

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: heiland

Napisano: 31 mar 2016, 17:37

Witam, klient chciałby uzyskać zasiłek okresowy z powodu choroby. Zgodnie z przepisami ma być długotrwała lub ciężka więc:
1) nie chcąc samemu oceniać rozumiem, że powinienem żądać zaświadczenia lekarskiego na którym powinno być napisane, że jest to długotrwała lub ciężka choroba lub jedno i drugie, prawda? Czy lekarz w ogóle napisze że choroba jest ciężka?
2) jak ustalić termin - ile takie zaświadczenie jest ważne? (do kiedy przyznać zasiłek?)

Pozdrawiam i proszę o opinie.
Xman


Napisano: 31 mar 2016, 20:39

W ustawie przy zasiłku okresowym wymieniona jest tylko "długotrwała" choroba, nie pisze nic o "ciężkiej" (art 38). Wtedy wystarczy, że klient weźmie z przychodni kserokopie dokumentacji medycznej, a tam będą daty od jak dawna leczy się na daną chorobę. Tylko kto odczyta pismo lekarzy?
Raziel

Napisano: 31 mar 2016, 21:50

Faktycznie : ) Jest wpisane tylko "długotrwała". Lekarz na zaświadczeniu może to napisać. Pozostaje jeszcze kwestia na jak długo przyznać. Podejrzewam, że mógłby lekarz wpisać też coś w stylu "zaświadczenie ważne do..." Wtedy sprawa byłaby jasna.

Swoją drogą Urzędy Pracy wyrejestrowują po 90 dniach niedyspozycji - dla nich to chyba jest oznaka długotrwałej choroby.
Xman

Napisano: 01 kwie 2016, 6:25

Dobre, dobre :)
Raziel

Napisano: 01 kwie 2016, 7:39

dokumentacji medycznej nie mozemy brac - ochrona danych osobowych. Zbyt wiele szczegółowych informacji zawiera o stanie zdrowia, absolutnie nie potrzebne nam do niczego. Zaświadczenie. U nas lekarzebez problemu piszą je.
pracuś socjalny
Referent
Posty: 261
Od: 22 lip 2015, 8:01

Napisano: 02 kwie 2016, 1:07

A więc idealne byłoby zaświadczenie:
- z dopiskiem o długotrwałej chorobie?
- z zaznaczeniem ważne do... ? (bez tego nie będę mógł określić na jaki czas przyznać zasiłek)

A co robicie jeśli klient przyniesie zaświadczenie potwierdzające chorobę ważne kilkanaście dni. Nie będzie długotrwała ale jednak pod kategorię "inne powody" można by to podciągnąć - wtedy zasiłek też na kilkanaście dni?
Xman


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]