ubezpieczenie 90 dni a 30 dni karencji

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: heiland

Napisano: 04 wrz 2017, 11:24

na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej są wydawane decyzje potwierdzające prawo do ubezpieczenia zdrowotnego na okres 90 dni a co robicie w takich przypadkach?
osoba bezrobotna traci status osoby bezrobotnej np. z dniem 31 sierpnia bo zapomniała pójść podpisać gotowość
dnia 4 września ulega wypadkowi i w trybie nagłym zostaje umieszczona w szpitalu a szpital występuje z wnioskiem o ubezpieczenia zdrowotne
zgodnie z art. 67 ust.4 4. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób, o których mowa w ust. 2 i 3, ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

czy w takim przypadku liczymy te 30 dni czy wydajemy decyzję od dnia zdarzenia nagłego

może ktoś miał taki przypadek

proszę o pomoc pilne
balbinka
Praktykant
Posty: 22
Od: 16 mar 2017, 11:23


Napisano: 04 wrz 2017, 11:36

Dowiadywaliśmy się w NFZ - 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy tylko osób, które były zatrudnione. Osoby bezrobotne z dniem wyrejestrowania z PUP tracą prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Julia32
Referent
Posty: 331
Od: 17 mar 2016, 9:51

Napisano: 05 wrz 2017, 14:06

Julia32 pisze:Dowiadywaliśmy się w NFZ - 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy tylko osób, które były zatrudnione. Osoby bezrobotne z dniem wyrejestrowania z PUP tracą prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.


a czym argumentowały to rozróżnienie- inne traktowanie osoby która utraciła zatrudnienie i osoby bezrobotnej - coś sensownego na ten temat powiedziały?
balbinka
Praktykant
Posty: 22
Od: 16 mar 2017, 11:23

Napisano: 05 wrz 2017, 14:20

Kiedy ustaje prawo do świadczeń?

Twoje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ustaje zazwyczaj po upływie 30 (trzydziestu) dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego np.:

w przypadku ustania stosunku pracy (np. z tytułu umowy o pracę);
w przypadku zakończenia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej;
w przypadku osób zatrudnionych, pozostających na urlopie bezpłatnym.

Jeśli jesteś osobą, która:

ukończyła szkołę ponadgimnazjalną lub została skreślona z listy uczniów - prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje Ci przez 6 (sześć) miesięcy od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów;
ukończyła szkołę wyższą lub została skreślona z listy studentów - prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje Ci przez 4 (cztery) miesiące od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy studentów;
ma zawieszone prawo do renty socjalnej - w przypadkach, o których mowa w art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268, z późn. zm.) - prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje przez 90 (dziewięćdziesiąt) dni od ustania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Ważne! Jeśli Twoje prawo do świadczeń wygasło, a chcesz nadal korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej z innego tytułu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, musisz uzyskać prawo do ubezpieczenia np. ubezpieczyć się dobrowolnie lub być zgłoszonym jako członek rodziny. Jeżeli tego nie uczynisz, możesz ponieść koszty udzielonych świadczeń.
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Julia32
Referent
Posty: 331
Od: 17 mar 2016, 9:51

Napisano: 05 wrz 2017, 14:38

Proponuję zadzwonić do swojego oddziału NFZ i dowiedzieć się u źródła :)
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Julia32
Referent
Posty: 331
Od: 17 mar 2016, 9:51

Napisano: 05 wrz 2017, 14:58

Julia32 pisze:Proponuję zadzwonić do swojego oddziału NFZ i dowiedzieć się u źródła :)


bym bardzo chciała- niestety w NFZ jest 2 pracowników i każdy z nich ma odmienną opinię:)... więc szukam wsparcia w necie:)
balbinka
Praktykant
Posty: 22
Od: 16 mar 2017, 11:23

Napisano: 05 wrz 2017, 15:05

Znalazłam informację z łódzkiego oddziału, tu wynika, że osoba po utracie statusu osoby bezrobotnej ma okres karencji 30 dni...

https://nfz-lodz.pl/dlapacjentow/jak-si ... do-wiadcze
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Julia32
Referent
Posty: 331
Od: 17 mar 2016, 9:51

Napisano: 06 wrz 2017, 7:35

art. 73 ust 7 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 24 powstaje z dniem uzyskania statusu bezrobotnego, a wygasa z dniem utraty tego statusu.
oooo
Praktykant
Posty: 1
Od: 06 wrz 2017, 7:29

Napisano: 24 lis 2017, 8:25

My spece, ale nie od takich ubezpieczeń.
ttt
Referent
Posty: 361
Od: 10 paź 2017, 10:58

Napisano: 24 lis 2017, 9:15

Art. 66 ust. 1 p. 24: bezrobotni nie ubezpieczeni z innego tytułu podlegają obowiązkowi ubezpieczenia. Art. 67 ust. 2: "Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej". ust. 4: "Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób, o których mowa w ust. 2 i 3, ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego." Poza tym, wiem to na przykładzie ludzi, którzy leżeli w tym czasie w szpitalu: 30 dnia od wyrejestrowania pacjent figurował w EWUŚ jako uprawniony, 31 dnia już się palił na czerwono. A jeśli chodzi o dzwonienie do NFZ, to polecam raczej poszukać samemu ;)
jerzozwierz
Referent
Posty: 307
Od: 17 sty 2006, 23:22


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]