13-14 października, 10-11 listopada, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" ul. Korotyńskiego 13, Warszawa
04.10.2018, Warszawa

stały i wyrównanie pielęgnacyjnego.

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 18 paź 2017, 10:47

Wiem, ze było to już milion razy, ale proszę jeszcze raz o pomoc.
Wniosek o zasiłek stały wpłynął do GOPS w X. Klient ma znaczny stopień niepełnosprawności od VIII. Wywiad przesłany ze szpitala z dochodem zerowym bo taki rzeczywiście był. Na dzień wydania decyzji o zasiłku stałym klient ma już wydaną decyzję o zasiłku pielęgnacyjnym, który wypłacony będzie w październiku z wyrównaniem od VIII. Klient nie odebrał jeszcze decyzji, jest ona tylko wydana i zostanie wysłana do niego pocztą. Czy w związku z tym mogę przyznać klientowi zasiłek stały od października już z uwzględnieniem tej wypłaty pielęgnacyjnego i wyrównania i przyznać zasiłek stały od 01.10. w kwocie 481,00 zł. Czy powinnam przyznać za X w kwocie 604, a za XII 481,00 zł. I czy mogę to ewentualnie zrobić na jednej decyzji, czy muszę mieć w październiku nowy wywiad.
ninka
Praktykant
Posty: 18
Od: 18 paź 2017, 10:39


Napisano: 18 paź 2017, 11:01

Klient musi wziązć aby mu policzyć.Nowy wywiad i zmiana decyzji zakoduj to i amen.
ttt
Referent
Posty: 323
Od: 10 paź 2017, 10:58

Napisano: wczoraj, 11:13

Podepnę się tutaj...

Czy uwzględniacie jakoś otrzymane wyrównanie świadczenia należnego za dany okres? Chodzi mi tutaj o interpretacje art. 8 ust. 12 uops.
Klient złożył wniosek o zasiłek stały od X (wcześniej nie korzystał). Otrzymał w X także wyrównanie od VIII zasiłku pielęgnacyjnego. Czy uwzględniacie jakoś ten uzyskany dochód?
Biorąc pod uwagę zasadę, że uwzględniamy jak faktycznie dostanie pieniądze do ręki - dopiero od XI mogłabym uwzględnić ten pielęgnacyjny - ale ile? 3 x 153 zł czy jedno 153 zł za X?
Jest jeszcze drugi tok myślenia - uwzględnić w okresie za który te świadczenie przyznano - czyli za VIII, IX i X - zatem już przy ustalaniu kwoty wysokości zasiłku stałego, wziąć pod uwagę dochód za IX i X w wysokości po 153 zł. Zasiłek pielęgnacyjny za VIII jest pomijany.
Taka jest też interpretacja ministerstwa na stronie.
I jest jeszcze trzeci tok myślenia - uwzględnić otrzymane wyrównanie pielęgnacyjnego na przyszłość przez taki okres za jaki wypłacono świadczenie - czyli w tym przypadku przez 3 miesiące naprzód doliczyć 153 zł do dochodu.

Wyrok z dnia 21.02.2017 IV SA/Gl 796/16 - Prawidłowe jest rozliczenie kwoty nadpłaty zasiłków rodzinnych "do przodu", a nie wstecz. Rozliczenie otrzymanej nadpłaty wstecz wypaczałoby pojęcie dochodu w rozumieniu u.p.s. Tworzyłoby niczym nieuprawnioną fikcję, że rodzina nie dysponuje danym konkretnym dochodem w danej chwili, gdy w samej rzeczy jest realnym dysponentem tego dochodu.

Wyrok WSA z 24.08.2018 IV SA/Gl 104/17 - Przepis art. 8 ust. 12 u.p.s. odnosi się do sytuacji, gdy osoba czy rodzina uzyskuje jednorazowy dochód, który był jej należny w okresie wcześniejszym. Z punktu widzenia istoty tej regulacji jest obojętne czy w tym przypadku chodzi o wynagrodzenie wypłacone po upływie jakiegoś czasu, czy też o wypłacone z mocą wsteczną świadczenie emerytalno-rentowe, czy też jakiekolwiek inne świadczenie periodyczne wypłacone po upływie okresu, za który powinno być wypłacone. Zatem chodzi o sytuację, kiedy po upływie okresu, za który dany dochód przysługiwał, został on następnie wypłacony w formie jednorazowego dochodu. W dalszej części tego przepisu stanowi się, że kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód. Takie brzmienie przywołanego przepisu skłania do uznania, że kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby czy rodziny ubiegającej się o świadczenie przez okres. Zatem w przepisie tym kluczową rolę odgrywa słowo "przez", ponieważ ono wskazuje nam na okres, za który osoba czy rodzina uzyskała jednorazowy dochód i w jaki sposób dochód ten ma być uwzględniany w dochodzie osoby czy rodziny. Słowo "przez" wskazuje jednoznacznie, że ustawodawca nie miał na myśli okresu, za który dany dochód przysługiwał, lecz jedynie odpowiednie wskazanie, że ten jednorazowy dochód musi być uwzględniany przez taki sam okres, czyli skoro przysługiwał za cztery miesiące to musi być uwzględniany przez cztery miesiące po jego otrzymaniu, ....

Nam aktualnie najbliższa jest ta interpretacja sądów (wersja 3) gdyż może wystąpić sytuacja gdzie osoba dostanie wyrównanie za jakiś okres np. w łącznej kwocie ok. 3000 zł (10mcy x 300zł) (nie przekracza 5 x kryterium) i przychodzi po zasiłek stały? Ma w kieszeni 3000 zł i dostaje od Państwa jeszcze 401 zł w danym miesiącu a w kolejnym 645 zł, bo nie ma innych dochodów. Trochę absurdalne.

Przepraszam za długość tego postu ale mamy taki dylemat i tak na prawdę szukamy kogoś kto myśli tak, jak w tej 3 opcji ;)
Niestety "znajome" z innych ośrodków raczej robią tak jak zaleca ministerstwo i uzyskany dochód za jakiś okres jest uwzględniany wstecz i stanowi taki gratis dla osoby/rodziny. W przypadku świadczeń jak zasiłek celowy - możemy mieć na uwadze fakt posiadania środków finansowych i nie przyznać świadczenia ale w przypadku takim jak zasiłek stały, pomimo posiadania środków, należałoby go przyznać.
maajeczka
Praktykant
Posty: 3
Od: wczoraj, 9:38

Napisano: wczoraj, 11:41

Rozliczanie dochodu jednorazowego "wstecz i wprzód" wg mojej aktualnej wiedzy ustalonej na podstawie komentarzy i piśmiennictwa prawniczego, popartych orzecznictwem - postaram się to krótko streścić:
1) Art. 8 ust. 11 (dochód pieciokrotnie przekraczający kryterium)- rozliczany przez kolejne 12 miesięcy "do przodu", licząc od daty wypłaty.
2) Art. 8 ust. 12 (dochód za dany okres) - rozliczany przez okres, za który go uzyskano. Jeżeli wypłata dochodu miała miejsce we wrześniu - za VII, VIII i IX, to za te miesiące go rozliczamy.
3) Jeżeli stan faktyczny kwalifikuje dochód do zastosowania obu ww. przepisów, to pierwszeństwo ma ust. 12 - jako lex specialis wobec ust. 11. A więc gdy nastąpi wypłata dochodu jednorazowego pięciokrotnie przekraczającego kryterium, musimy najpierw ustalić, czy mamy do czynienia z dochodem za dany okres. Jeżeli tak, rozliczamy go za ten okres (zwykle wstecz). Jeżeli nie jest to dochód należny za określony czas, wówczas dzielimy go na dwanaście kolejnych miesięcy, licząc od dnia wypłaty.
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 146
Od: 01 lut 2018, 11:37


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]