Dozór elektroniczny a ubezpieczenie zdrowotne

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Moderator: heiland

Napisano: 07 lis 2017, 11:36

Zgłosiła sie do OPS z wnioskiem o ubezpieczenie zdrowotne na 90 dni osoba odbywająca kare pozbawienia wolności w formie dozoru elektronicznego. Moje pytanie brzmi: czy tej osobie nalezy się takie ubezpieczenie??
Czy zakład karny nie ubezpiecza takich osób? Nadal ta osoba odbywa karę pozbawienia wolności
Marzeneria
Praktykant
Posty: 44
Od: 28 wrz 2016, 7:53


Napisano: 07 lis 2017, 13:45

taka osoba może zarejestrować się w PUP, my mamy takiego gościa
Agniecha2
Referent
Posty: 399
Od: 22 mar 2016, 16:54

Napisano: 07 lis 2017, 15:00

A co jeżeli zaproponują jej jakis staż lub parce,a osoba ma możliwośc poruszania się poza domem 3 godziny dziennie??
Marzeneria
Praktykant
Posty: 44
Od: 28 wrz 2016, 7:53

Napisano: 07 lis 2017, 15:03

Wtedy się przyznaje ,że ma dozór.
ttt
Referent
Posty: 226
Od: 10 paź 2017, 10:58

Napisano: 08 lis 2017, 8:51

Jeżeli nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu i nie ma innej możliwości to jak najbardziej możesz przyznać pomoc.
"Art. 13. 1. Osobie odbywającej karę pozbawienia wolności nie przysługuje prawo do świadczeń z pomocy społecznej, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego."
walek
Stażysta
Posty: 108
Od: 29 paź 2007, 13:05

Napisano: 08 lis 2017, 8:59

Osoby z dozorem elektronicznym jak najbardziej mogą (a wręcz powinni) pracować. Zgłaszają tylko kuratorowi w jakich godzinach są w pracy i na ten czas system odłącza ich od monitorowania. Np. jak pracują od 07.00 do 15.00, to są poza systemem od 06.30 do 15.30 i jak nawet minutę spóźnią się do domu to jest to od razu odnotowywane. System elektroniczny nie polega na tym, że ktoś ma być nierobem na utrzymaniu Państwa. Wiem co piszę, bo poza tym, iż jestem pracownikiem socjalnym to również pełnię funkcję kuratora sądowego - społecznego i pełno znam przypadków osób pracujących przy karze dozoru elektronicznego. Także jak dana osoba nie pracuje to niech zgłosi swojemu kuratorowi, że chce wyjść do PUP w celu dokonania rejestracji i po otrzymaniu zgody może to zrobić. Potem jak będzie miała wyznaczony termin do PUP to parę dni wcześniej niech też informuje o tym kuratora. Natomiast w przypadku, gdy osoba z jakiś względów nie może się zarejestrować (ma okres karencyjny z powodu niestawienia się na wyznaczony termin, czy odmowę pracy) to my jako OPS jak najbardziej możemy taką osobę ubezpieczyć.
Ewa Zep
Praktykant
Posty: 40
Od: 04 paź 2017, 12:39

Napisano: 08 lis 2017, 11:34

Walek - jasne, wszystko byłoby fajnie i nikt by tego wątku nie zakładał, tylko że jest właśnie ten drobny problem, że potwierdzenie prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej nie jest świadczeniem z pomocy społecznej.
jerzozwierz
Referent
Posty: 301
Od: 17 sty 2006, 23:22

Napisano: 08 lis 2017, 12:54

A to przeczytaj jerzozwierzu art. 17 ustawy o pomocy społecznej o zadaniach pomocy społecznej i art. 36 tejże ustawy:)
walek
Stażysta
Posty: 108
Od: 29 paź 2007, 13:05

Napisano: 08 lis 2017, 13:11

Jezu, tyle razy było wałkowane. Potwierdzanie prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej osobie nieubezpieczonej to nie jest opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne!!! Jakie, chłopie, od takich decyzji składki opłacasz???
jerzozwierz
Referent
Posty: 301
Od: 17 sty 2006, 23:22

Napisano: 08 lis 2017, 13:36

Decyzja wydawana jest na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i do ustawy o pomocy społecznej odwołuje się jedynie w kwestii kryterium dochodowego i braku widocznych dysproporcji. Jeżeli te warunki są spełnione, decyzja musi zostać wydana - wg orzecznictwa nawet brak możliwości przeprowadzenia wywiadu nie może stanowić podstawy do odmowy. Nie mają zastosowania jakiekolwiek inne zapisy z ustawy o pomocy społecznej - np. nie ma mowy o odmowie z braku współdziałania, bo do tego artykułu tamte przepisy w żaden sposób się nie odwołują. Poza tym, zgodnie z tamtą ustawą, osoba ze składkami zdrowotnymi z jakiegokolwiek tytułu opłaconymi przez pomoc społeczną jest osobą ubezpieczoną, a mowa tu - jeszcze raz - o potwierdzeniu prawa do świadczeń zdrowotnych OSOBY NIEUBEZPIECZONEJ. Dlatego stwierdza się jej wygaśnięcie, kiedy osoba z jakiegokolwiek tytułu - również z pomocy społecznej - zostanie UBEZPIECZONA. TO NIE JEST UBEZPIECZENIE.
jerzozwierz
Referent
Posty: 301
Od: 17 sty 2006, 23:22

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]