wniosek z urzędu czy podanie klienta?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: heiland

Napisano: 22 cze 2018, 11:03

Rodzinie zmniejszyły się dochody (od maja nie posiadają części świadczeń rodzinnych) Czy w czerwcu jest konieczne podanie rodziny czy pracownik może zawnioskować o podwyższenie zasiłku okresowego "z urzędu"?
W naszym OPS bardzo nalegają na podanie strony - jak robicie? jakim przepisem się wesprzeć przy wniosku "z urzędu"?
Xman
Stażysta
Posty: 126
Od: 14 gru 2017, 18:33


Napisano: 22 cze 2018, 11:47

skąd wiesz o zmianie sytuacji dochodowej?
W sumie łatwiej jest jak rodzina złoży wniosek. Bo jeśli chcesz z urzędu to musisz zrobić wszczęcie postępowania w sprawie zmiany decyzji - wg mnie to jest dłuższa droga.
Solitudo cordis,
Solitudo animae
Ojciec76
VIP
Posty: 1156
Od: 09 gru 2010, 9:31
warmia, mazury

Napisano: 22 cze 2018, 13:43

a dlaczego z urzędu, na jakiej podstawie? Chyba ,ze idziesz w aktualizację wywiadu pod kontem dochodowości i wtedy tak.
Wredniocha
Referent
Posty: 455
Od: 17 gru 2016, 14:13

Napisano: 22 cze 2018, 21:38

Mamy dostęp do programu dot. świadczeń rodzinnych i sprawdzamy - widzę, że w maju jest mniejszy dochód więc w czerwcu zasiłek okresowy powinien być wyższy - pytanie sprowadza się do tego - czy potrzebny jest klient (jego podanie) żeby ten zasiłek podwyższyć (na jego korzyść).
Xman
Stażysta
Posty: 126
Od: 14 gru 2017, 18:33

Napisano: 23 cze 2018, 13:08

Xman pisze:Mamy dostęp do programu dot. świadczeń rodzinnych i sprawdzamy - widzę, że w maju jest mniejszy dochód więc w czerwcu zasiłek okresowy powinien być wyższy - pytanie sprowadza się do tego - czy potrzebny jest klient (jego podanie) żeby ten zasiłek podwyższyć (na jego korzyść).

strona ma obowiązek zgłosić zmianę swojej sytuacji art 109. ..ludzie nie bierzcie wszystkiegi na siebie..
blankaA
Praktykant
Posty: 42
Od: 12 wrz 2017, 15:52

Napisano: 25 cze 2018, 12:41

Tak sobie jeszcze myślę - czy art. 106 ust 5 mówiący, że decyzja może być zmieniona lub uchylona na niekorzyść strony bez jej zgody np. w przypadku zmiany sytuacji dochodowej, oraz że niewymagana jest zgoda klienta w przypadku zmieniania decyzji na jego korzyść?
Czy to nas nie uprawnia do wnioskowania o zmianę decyzji bez udziału klienta jeśli znamy jego dochody (świadczenia rodzinne) ponieważ obsługiwane są w jednej instytucji?
Rozumiem, że można - tylko najpierw wszczęcie postępowania?
Xman
Stażysta
Posty: 126
Od: 14 gru 2017, 18:33

Napisano: 25 cze 2018, 13:04

plus art. 220 KPA :)
Oczywiście musi być wszczęcie postępowania, a w nim informacja dla Strony, ze ma prawo zapoznać się z dokumentacją.
Solitudo cordis,
Solitudo animae
Ojciec76
VIP
Posty: 1156
Od: 09 gru 2010, 9:31
warmia, mazury

Napisano: 27 cze 2018, 11:05

w związku ze zmianą dochodu rodziny to pracownik socjalny powinien zrobić wywiad cz.IV i w oczekiwaniach wpisać, że strona domaga się zmiany wysokości przyznanej pomocy z uwagi na zmianę sytuacji dochodowej rodziny.
pawel.w
Referent
Posty: 209
Od: 20 mar 2017, 9:22

Napisano: 27 cze 2018, 12:00

ale strona się nie domaga,
Sami wiecie jak jest - czasem czy na korzyść czy na niekorzyść to i tak się nie domagają bo nie zawracają sobie tym głowy. Myślałem, że jest jakaś opcja zmiany bez wizyty u klienta i informowania go - że teraz powinien się czegoś domagać.
Wygląda na to, ze jedynie wszczęcie postępowania jest rozwiązaniem.
Xman
Stażysta
Posty: 126
Od: 14 gru 2017, 18:33

Napisano: 27 cze 2018, 14:02

W sytuacji gdy jest zmiana dochodu rodziny trzeba i tak zrobić aktualizację wywiadu środowiskowego. "Nastąpiła zmiana danych zawartych w wywiadzie" = dochód. Art. 107 ust. 4.
Caroline11
Praktykant
Posty: 5
Od: 14 mar 2018, 14:13


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]