potwier.orawa do świadczeń zdr. a zgon

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Moderator: heiland

Napisano: 10 sie 2018, 10:13

Witam, mam pytanie i sytuacje po raz pierwszy... co zrobić w sytuacji gdy szpital zwrócił się o objęcie swiad.zdr.klienta i przesłał wywiad ...w międzyczasie pacjent zmarł...czy wydać decyzje na okres od .. do daty zgonu ...Jak taka decyzja powinna wyglądać?
ewcia-23-81
Praktykant
Posty: 12
Od: 27 lip 2017, 11:37


Napisano: 10 sie 2018, 14:21

Należy wydać decyzję na okres od chwili udzielenia świadczenia przez szpital do daty zgonu. Dobrze, że szpital przesłał wywiad, bo czasem pacjent umiera przed jego przeprowadzeniem. Szpital mimo wszystko ma prawo żądać wydania decyzji potwierdzającej prawo do bezpłatnych ŚOZ (jest stroną w tej sprawie), nawet w przypadku zgonu pacjenta i braku wywiadu, w celu uzyskania refundacji kosztów z NFZ. Potwierdzają to liczne wyroki SA. Taki pierwszy z brzegu: WSA w Gliwicach IV SA/Gl 729/09 z dnia 13.04.2010 r.: "(...) szpital legitymuje się interesem prawnym w wydaniu decyzji, o jakiej mowa w art. 54 ust. 1 ustawy o świadczeniach, znajdującym potwierdzenie w treści art. 54 ust. 4 in fine tej ustawy, który w nagłych przypadkach wprost przyznaje świadczeniodawcy uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem w celu potwierdzenia uprawnień świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej. Decyzja ta, będąca dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń, stanowi bowiem podstawę do uzyskania refundacji kosztów leczenia ze środków publicznych od oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (art. 108 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 54 ust. 1 cyt. ustawy). W postępowaniu tym świadczeniodawca korzysta więc z przymiotu strony, w rozumieniu art. 28 k.p.a. Zgon świadczeniobiorcy, nie pozbawia natomiast świadczeniodawcy przymiotu strony legitymującego się przecież interesem prawnym opartym na konkretnej normie prawa materialnego. (...)Organ może odmówić potwierdzenia prawa do świadczeń zdrowotnych tylko w ściśle określonych przypadkach, a więc gdy dochód świadczeniobiorcy przekracza obowiązujące kryterium dochodowe lub wystąpią przesłanki, o których mowa w art. 12 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej".
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 90
Od: 01 lut 2018, 11:37


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]