Dochód z gospodarstwa rolnego

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: heiland

Napisano: 06 wrz 2018, 15:11

przypadek: kobieta jest właścicielem ziemi np w ilości 4ha, dzierżawi ją. Złożyła wniosek co liczycie? Dochód z dzierżawy czy 4ha x 288zł????
brzezinskadorota
Praktykant
Posty: 3
Od: 22 maja 2018, 10:34


Napisano: 07 wrz 2018, 11:56

wydaje mi się że dochód z 4 ha
GraziaU
Stażysta
Posty: 67
Od: 23 mar 2017, 15:11

Napisano: 10 wrz 2018, 7:42

Jest właścicielką ziemi, więc liczymy dochód z ha, nie wazne co robi z gospodarstwem, moze lezeć nawet odłogiem.
Hipolita
Stażysta
Posty: 128
Od: 11 sie 2017, 13:42

Napisano: 12 wrz 2018, 10:53

Dokładnie jak Hipolita radzi.
panna migotka
Stażysta
Posty: 129
Od: 04 sty 2017, 12:55

Napisano: 13 wrz 2018, 8:02

Biorąc pod uwagę orzecznictwo sądów administracyjnych, z których wynika, że analiza art. 8 ust. 9 u.p.s. prowadzi do wniosku, iż określa on tzw. ryczałtowy tryb ustalania dochodu osiąganego z gospodarstwa rolnego. Dochód ten jest wyliczany jako wartość dochodu odpowiadająca powierzchni gospodarstwa z uwzględnieniem ha przeliczeniowych i kwoty dochodu ustalonej dla 1 ha przeliczeniowego, niezależnie od faktycznej dochodowości konkretnego gospodarstwa. Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie przewidują jakichkolwiek wyjątków od przyjętej zasady wyliczenia dochodu z gospodarstwa rolnego. Kwestia ta była przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego, który nie dopatrzył się jej niekonstytucyjności (por. wyrok TK z dnia 6 maja 2008 r., K 18/2005, OTK-A 2008/4/56, poz. 56). Jak podkreślono w uzasadnieniu tego wyroku, przyjęcie w art. 8 ust. 9 u.p.s. 1 hektara przeliczeniowego w oparciu o apriorycznie określoną wysokość dla określania dochodu z działalności rolniczej nie prowadzi do zróżnicowania sytuacji grupy podmiotów podobnych. Wskazał również, że z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że z punktu widzenia powołanego przepisu bez znaczenia jest okoliczność, czy gospodarstwo rolne jest uprawiane, czy też nie i z jakiego powodu oraz czy rzeczywiście przynosi ono dochody (por. wyroki NSA z dnia 28 grudnia 2000 r., I SA 1406/00, Lex nr 793441; z dnia 19 stycznia 2006 r., I OSK 777/05; z dnia 7 grudnia 2009 r., I OSK 724/09; z dnia 17 lutego 2010 r., I OSK 1292/09; z dnia 21 października 2010 r., I OSK 928/10).
Ustawodawca przyjął bowiem domniemanie, że wskazany dochód z gospodarstwa rolnego ustalany jest niezależnie od tego, czy prowadzone jest przez właściciela, czy też posiadacza zależnego (np. dzierżawcę). W powołanych orzeczeniach podkreśla się przy tym, że to czy gospodarstwo rolne jest faktycznie prowadzone i jakie są ewentualne tego przeszkody (np. sytuacja osobista, stan zdrowia) nie ma wpływu na sposób obliczenia dochodu wynikający z art. 8 ust. 9 ustawy o pomocy społecznej.
pawel.w
Referent
Posty: 220
Od: 20 mar 2017, 9:22


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]