sprzedaż mieszkania a kupno domu

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 19 wrz 2018, 12:33

Witam
Osoba sprzedała mieszkanie. Za pieniądz ze sprzedaży oraz kredyt kupiła dom jednorodzinny. Klienta złożyła podanie o pomoc. Czy wliczać jej dochód ze sprzedaży mieszkania lub kredyt? Czy jedno i drugie? Proszę o pomoc.
monia1
Praktykant
Posty: 12
Od: 24 lis 2017, 10:19


Napisano: 21 wrz 2018, 12:52

Są różne szkoły interpretacji tego tematu.
Tak na dobrą sprawę środki finansowe ze sprzedaży mieszkania przeznaczyła na zakup domu a nie na przejedzenie czy lokatę, więc ich nie ma . Ale jest też stanowisko ministerstwa, że kredyt liczy się do dochodu.
Nawet SKO orzeka różnie - ze kasę ze sprzedazy raz liczy do dochodu a raz nie.
Wedle przepisów jest to jednorazowy dochód i nie ważne, że za chwilę jest zainwestowany.
POLICZ JEJ TO DO DOCHODU - DECYZJA ODMOWNA. STRONA SIĘ ODWOŁA, A TY JESTEŚ CZYSTA, ZE ZROBIŁAŚ TO ZGODNIE Z PRAWEM.
A SKO albo twoją decyzję podtrzyma albo przekaże do nowego rozpatrzenia.
bet2017
Stażysta
Posty: 80
Od: 05 lip 2017, 13:48

Napisano: 21 wrz 2018, 22:15

Jest orzeczenie II SA/Ol 719/17 - Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24.10.2017, które stwierdza, że w takiej sytuacji nie należy tego uznawać za dochód.
To jest kwestia tego, czy podchodzi się do sprawy z punktu widzenia ludzkiego, czy też chodzi o to, żeby " POLICZ JEJ TO DO DOCHODU - DECYZJA ODMOWNA. STRONA SIĘ ODWOŁA, A TY JESTEŚ CZYSTA, ZE ZROBIŁAŚ TO ZGODNIE Z PRAWEM."

Mam doświadczenie bycia po stronie strony odwołującej się i czekającej wiele miesięcy na decyzję SKO, a potem kolejne naście miesięcy na rozpatrzenie ponowne sprawy. Jest to koszmarne. Jeśli można ludziom tego oszczędzić to zachęcam do tego, aby oszczędzić tego stresu.

Kwestia tego, co jest, a co nie jest zgodne z prawem jest skomplikowana. W każdym razie przypomnę o art 7a KPA, który nakazuje interpretować niejasne prawo na korzyść człowieka. A skoro jest orzeczenie WSA, które interpretuje to w taki sposób, to chyba znaczy, że taka interpretacja jest dopuszczalna. I to nie jest wymysł kogoś na forum tylko WSA. A to, że inne WSA czy SKO się nie zgodzi - to inna sprawa, tu jest schizofrenia. Jednak 7a kpa pozwala podejść do sprawy życzliwie - jeśli się chce.

Pozdrawiam
obserwator
Praktykant
Posty: 40
Od: 03 cze 2018, 21:36

Napisano: 24 wrz 2018, 9:30

Inna sytuacja jest, kiedy np. osoba sprzedaje dom, duże mieszkanie, itp. bo nie jest w stanie go utrzymać z posiadanych środków i kupuje mniejsze, a inna, kiedy podwyższa swój standard i chce korzystać z pomocy społecznej. W pierwszym przypadku środków ze sprzedaży nie wliczamy do dochodu (opisujemy dokładnie na co zostały przeznaczone środki -zakup mieszkania, spłata kredytów, zadłużeń, itp.) Natomiast w drugim przypadku - decyzja odmowna. Tak jest u nas.
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Julia32
Referent
Posty: 389
Od: 17 mar 2016, 9:51


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]