13-14 października, 10-11 listopada, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" ul. Korotyńskiego 13, Warszawa
04.10.2018, Warszawa

Okresowy - wniosek we wrześniu decyzja od listopada

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: heiland

Napisano: 26 wrz 2018, 8:00

Strona złożyła wniosek we wrześniu, ale decyzje wydamy z datą PAŹDZIERNIKOWĄ dopiero i świadczenie będzie wypłacone w październiku wraz z wyrównaniem za wrzesień.

Okresowy za wrzesień wg. was na podstawie nowego czy starego kryterium?
12groszy
Praktykant
Posty: 14
Od: 04 wrz 2018, 7:53


Napisano: 26 wrz 2018, 8:24

Wg nowego kryterium
Solitudo cordis,
Solitudo animae
Ojciec76
Podinspektor
Posty: 1143
Od: 09 gru 2010, 9:31
warmia, mazury

Napisano: 26 wrz 2018, 9:20

Były w tej sprawie dwie opinie MRPiPS (wtedy jeszcze MPiPS):

„W przypadku Rozporządzenia "w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej" nigdy nie było okresu przejściowego, gdyż jest on potrzebny tylko w przypadku, gdy stare zasady mają obowiązywać w nowym okresie. W omawianym przypadku wydawana decyzja (lub raczej decyzje) powinny przyznawać świadczenia za okres do 30.09.2012 na starych zasadach, a za okres od 1.10.2012 na nowych zasadach zgodnie z obowiązującymi w tych okresach kryteriami - ponieważ sprawa obejmuje dwa okresy świadczeniowe, różniące się kryteriami i wysokością świadczeń . Zgodnie z takimi decyzjami powinny być też wykazywane dane o realizacji przyznanych świadczeń w zbiorach centralnych i sprawozdaniach. pozdrawiam, Tadeusz Paprzycki Główny Specjalista Wydział Systemów Teleinformatycznych Zabezpieczenia Społecznego Departament Informatyki Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ."

oraz

"Zgodnie z art. 9 ust. 8a ustawy o pomocy społecznej, zweryfikowane kryteria dochodowe oraz kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego obowiązują od dnia 1 października roku, w którym jest przeprowadzana weryfikacja. Należy z tego przepisu wysnuć wniosek, że decyzje wydawane od 1 października br. powinny uwzględniać zmiany ww. kwot. Nie jest możliwe zastosowanie
dyrektywy intertemporalnej, że do spraw wszczętych i niezakończonych należy stosować przepisy dotychczasowe, ponieważ ustawa o pomocy społecznej takiej dyrektywy nie zawiera a ponadto jej stosowanie doprowadziłoby do nierównego traktowania podmiotów o zbliżonej sytuacji dochodowej, z uwagi na kryterium daty złożenia wniosku. Z poważaniem
Zastępca Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Anna Prekurat".

pytanie z Ośrodka, na które otrzymano te dwie odpowiedzi, brzmiało tak:

"Zwracam się z zapytaniem w jaki sposób postąpić, gdy sprawa o zasiłek okresowy, bądź zasiłek stały została wszczęta w miesiącu wrześniu 2012 roku, osoba za wrzesień posiada uprawnienia do nabycia tychże świadczeń, jednakże decyzja wydawana jest w miesiącu październiku 2012 roku już po wejściu w życie nowego rozporządzenia. Czy przyznając powyższe świadczenia za miesiąc wrzesień 2012 roku bierzemy pod uwagę kryteria obowiązujące we wrześniu, czy też przyznając świadczenia za wrzesień 2012 roku bierzemy pod uwagę kryteria z rozporządzenia obowiązującego od miesiąca października 2012 roku?""

pozdrawiam
Tomek
SYGNITY
Starszy inspektor
Posty: 5330
Od: 04 kwie 2007, 11:01
Kraków, Polska


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]