zasiłek stały a zmiana odpłatności za dps

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 15 ]

Moderator: heiland

Napisano: 16 lis 2018, 12:17

Cześć. Proszę o upewnienie mnie czy myślę prawidłowo. Mam w dps osobę z zasiłkiem stałym. W momencie ustalania pierwotnej odpłatności tj. w 2015 roku jej dochód wynosił 604 zł. Między czasie w/w uzyskała pielęgnacyjny, więc od października dochód wzrósł do 701,00 zł (przekracza 10%) a od listopada dochód wyniesie 732,42 zł. Jak Zmienić decyzję? Myślę, że tylko pod uwagę biorę obecnie dochód październikowy i zmieniam od 1 listopada, w grudniu piszę o wywiad i patrzę na dochody za listopad. Wtedy zmiana dochodu o 31,42 zł nie przekroczy 10% więc już nie zmieniam decyzji. Dobrze myślę? Czy mam już teraz rozpisać kolejne miesiące z uwzględnieniem wzrostu świadczenia w listopadzie?
Danka
Praktykant
Posty: 17
Od: 13 cze 2016, 10:25


Napisano: 16 lis 2018, 14:17

ja wydawałam decyzje zmieniające jak wzrósł stały i mam już ok wyliczone
Fraszka
Praktykant
Posty: 35
Od: 10 sie 2018, 9:03

Napisano: 04 gru 2018, 12:51

Uważam, że w grudniu też juz zmieniasz decyzje o odpłatności ponieważ z tym 10% odnosisz sie zawsze do decyzji pierwotnej, umieszczającej w dps. Teraz każda zmiana dochodu na plus będzie zmianą o odpłatności
forumowiczek
Praktykant
Posty: 32
Od: 11 kwie 2016, 10:24

Napisano: 04 gru 2018, 13:51

forumowiczek pisze:Uważam, że w grudniu też juz zmieniasz decyzje o odpłatności ponieważ z tym 10% odnosisz sie zawsze do decyzji pierwotnej, umieszczającej w dps. Teraz każda zmiana dochodu na plus będzie zmianą o odpłatności


Oczywiście, że tak :)
fipalu
Awatar użytkownika
Praktykant
Posty: 27
Od: 19 wrz 2018, 8:41

Napisano: 04 gru 2018, 14:01

No nie wiem czy dobrze. Zmieniamy decyzję o odpłatności zawsze porównując ja do ostatnio zmienianej w sprawie odpatności( przekroczenie 10% dochodu).Nie koniecznie jest to decyzja ,,pierwotna''.
ttt
Referent
Posty: 393
Od: 10 paź 2017, 10:58

Napisano: 04 gru 2018, 15:20

zgodnie z art. 106 ust. 3b przez okres ponoszenia odpatności np. za dps - należy rozumiec okres od pierwszej daty ustalenia odpłatności a nie od ostatniej zmiany.
forumowiczek
Praktykant
Posty: 32
Od: 11 kwie 2016, 10:24

Napisano: 04 gru 2018, 15:42

Coś Ci się brzydko mówiąc pochrzaniło.
ttt
Referent
Posty: 393
Od: 10 paź 2017, 10:58

Napisano: 06 gru 2018, 8:42

- no to może wyjaśnij co "mi się pochrzaniło" ???
forumowiczek
Praktykant
Posty: 32
Od: 11 kwie 2016, 10:24

Napisano: 06 gru 2018, 9:28

No to wyjaśniam. Mamy wydaną decyzję pierwszą w sprawie odpłatności.Potem może być kolejna,ponieważ ktoś usyskał jakiś dochód i przekracza 10%kryterium. Wtedy zmieniamy decyzję. Pojawić się może kolejna zmiana dochodu przekraczająca 10% kryt.i wtedy porównujemy dochody w stosunku do tej drugiej i zmieniamy decyzję.
ttt
Referent
Posty: 393
Od: 10 paź 2017, 10:58

Napisano: 06 gru 2018, 9:45

No to ja również wyjaśniam:
nie zgadzam się z Twoją interpretacją.
Otóż art. 106 ust. 3a mówi "w okresie pobierania świadczenia pieniężnego ..." i analogicznie 106 ust. 3b mówi " w okresie ponoszenia odpłatności za świadczenia..."
No i teraz warto zastanowić się jak zdefiniować pojęcie "okres" i tu z pomocą przychodzi Lex oraz wyroki sądów, które wyraźnie interpretują, iż okres ten należy rozumieć od daty ustalenia odpłatności - czyli tej decyzji pierwotnej. W ten sposób raz przekroczenie dochodu o 10 % powoduje zawsze zmianę odpłatności za dps i kolejne również będą powodować zmiany bo odnoszą sie znów do decyzji pierwotnej. Inaczej klientowi przez lata w dps nie można by zmienić odpłatności.
Ale wiemy, w pomocy społecznej występują różne wyroki i różne interpretacje więc - powodzenia.
forumowiczek
Praktykant
Posty: 32
Od: 11 kwie 2016, 10:24

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 15 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]