świadczenie pielęgnacyjne a umowa z wydawnictwem

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: heiland

Napisano: 26 lis 2018, 20:11

Dzień dobry,

Zrezygnowałam z pracy na etacie i pobieram świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem. Napisałam powieść (pisałam wieczorami, dla przyjemności- jako forma odreagowania po ciężkim dniu z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami, nie było to pisanie na zlecenie) . Po namowach kilku osób wysłałam powieść do wydawnictwa nie robiąc sobie zbyt wielkich nadziei. Okazało się jednak, że chcą ją wydać i proponują mi umowę.

Zdaję sobie sprawę, że będę musiała w rozliczeniu PIT wykazać dochód jaki uzyskałam w wyniku udzieleniu licencji wydawnictwu.

Nie wiem tylko, czy przez to nie zostanie odebrane mi prawo do świadczenia. Wiem, że pobierając świadczenie nie można podejmować żadnej pracy zarobkowej, w tym umowy zlecenie i o dzieło.

Jednak umowa licencyjna to zupełnie inny typ umowy i w moim przypadku nie dotyczy zlecenia na napisanie książki,bo książka jest już gotowa, więc chodzi tylko o udzielenie licencji/przekazanie praw na nią wydawnictwu. (w moim przypadku w grę będzie wchodzić licencja)

Druga sprawa- poza zaliczką oferowaną przez wydawnictwo, nie mam gwarancji, że uzyskam jakikolwiek dochód z tytułu sprzedaży książki. Jeśli okaże się ona klapą, wtedy nie zarobię nic.

Nie chciałabym sytuacji, gdy np. umowę z wydawnictwem na przekazanie licencji podpisuję na 5lat, z dniem 1stycznia, książka zostaje wydana dopiero w maju, a pierwsze wpływy z niej (o ile w ogóle będą) otrzymuję we wrześniu, a jednak muszę zrezygnować ze świadczenia na całe pięć lat, już tego 1stycznia i jestem bez dochodu.

Znalazłam w internecie poradę prawną mówiącą, że osoba bezrobotna może mieć przychód z innych źródeł niż praca zarobkowa np.wynajem mieszkania, sprzedaż cennego przedmiotu, tantiemy z działalności artystycznej, jednak wysokość dochodu nie może być większa niż połowa najniższej krajowej. Nie wiem jednak jak to się ma do osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne.

Znalazłam też taką poradę:

Umowa o dzieło, każda umowa na mocy której ma pan stworzyć dzieło- dyskwalifikuje pana jako bezrobotnego. Umowa sprzedaży praw autorskich do stworzonego dzieła nie dyskwalifikuje pana jako bezrobotnego (choć tu przyznam, że spotkałam się z różnymi interpretacjami organów administracyjnych, głównie z tego powodu, że różnie odczytują umowy o przekazanie praw autorskich, myląc je z umowami o dzieło, a czasem umowy są tak skonstruowane, że wskazują raczej na umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich- a to zupełnie dwie różne rzeczy).

Problematyczna jest też zaliczka, którą dostanę od razu po podpisaniu umowy, bo to jednak uzyskanie przeze mnie dochodu. Z drugiej strony wyczytałam, że osoby pobierające świadcz.pielęgnacyjne mogą, na przykład, wynajmować mieszkanie i mieć dochód z tego tytułu i jeśli nie jest to działalność gospodarcza to nadal mają prawo do pobierania świadczenia. Tak więc wydaje się, że przy pobieraniu świadczenia osiąganie jakiegoś dochodu jest możliwe, ale pewności nie mam.

Będę wdzięczna za każdą radę.
Anastazja12345
Praktykant
Posty: 2
Od: 26 lis 2018, 18:05


Napisano: 28 lis 2018, 9:57

Anastazjo, nikt z osób , które realizują świadczenia rodzinne nie odpowie Ci na to pytanie, dlatego że podejrzewam, nikt podobnej sprawy nie miał i na wszelki wypadek uchylą Ci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, radząc abyś się odwołała. Ale ja kiedyś miałam sama trudny przypadek i napisałam pismo do ministerstwa o interpretację swojego przypadku i dość szybko( po 2 tygodniach ) otrzymałam odpowiedź. Więc może spróbuj. Wyślij to do departamentu świadczeń rodzinnych przy ministerstwie rodziny.
mamala
Referent
Posty: 260
Od: 24 lut 2017, 9:47

Napisano: 30 lis 2018, 20:10

Dziękuję. Napisałam wiadomość do Ministerstwa, tak jak Pani radziła.

A co w przypadku, gdy osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne osiągają dochód z tytułu najmu mieszkania, bądź sprzedaży cennego przedmiotu? Wyczytałam gdzieś na forum, że nie jest to podstawą do odebrania świadczenia, a przecież to także dochód. Pytam teoretycznie, bo wydaje mi się to mocno niesprawiedliwe, że nie mogłabym otrzymywać świadczenia w wyniku przekazania praw autorskich wydawnictwu, a ktoś inny nadal ma świadczenie mimo, że osiąga regularny dochód z najmu mieszkania.Tym bardziej, że nie podpisuję z wydawnictwem umowy o dzieło, bo książka jest już gotowa, jedynie przekazuje do niej prawa majątkowe.

Czy jakikolwiek dochód przekreśla szansę na świadczenie pielęgnacyjne, czy są od tego wyjątki?

I ostatnie pytanie, czy gdybym zdecydowała się przekazać autorskie prawa majątkowe/udzielić licencji, czyli w skrócie: podpisać umowę z wydawnictwem nieodpłatnie tzn zrzekłabym się w umowie zaliczki oraz procentu od sprzedaży, to OPS może odebrać mi świadczenie uzasadniając swoją decyzję tym, że pisanie książki mogło kolidować z opieką nad dzieckiem?

Wydaje mi się to absurdalne, bo skoro nie będę czerpać z czegoś korzyści finansowych,a książkę pisałam wieczorami, to chyba mam prawo ją wydać?

Uzyskałam poradę prawnika mówiącą, że OPS musiałby przeprowadzić wywiad aby stwierdzić, że moje pisanie mogło faktycznie kolidować z opieką nad dzieckiem, co znów wydaje mi się absurdem. Rodzice dzieci niepełnosprawnych pobierający świadczenia oglądają wieczorami tv, grają w gry, komponują, piszą książki itd. i nie rozumiem w jaki sposób miałoby to negatywnie wpływać na opiekę nad dzieckiem.

Rozumiem, że Państwo tutaj pewnie nie jesteście w stanie odpowiedzieć na wszystkie moje pytania i muszę czekać na odpowiedź z ministerstwa. Może jednak uda mi się uzyskać odpowiedź na pytanie jak to jest z tym uzyskaniem dochodu przez osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne? Czy każdy dochód, nawet z najmu mieszkania, czy sprzedaży cennego przedmiotu, jest równoznaczny z odebraniem świadczenia, czy jednak są od tego wyjątki?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Anastazja12345
Praktykant
Posty: 2
Od: 26 lis 2018, 18:05


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]