Czy wliczacie stypendium socjalne studenta do dochodu rodzin

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: heiland

Napisano: 18 lut 2019, 14:38

Witam. Pytanie jak w temacie. Zgadzacie się z poniższym?
"Ustawa o pomocy społecznej - do dochodu nie wlicza się stypendiów socjalnych wypłacanych na podstawie ustawy o systemie oświaty. Natomiast stypendia studenckie podlegają ustawie o szkolnictwie wyższym czyli są wliczane do dochodu rodziny"
ewaewa
Stażysta
Posty: 58
Od: 05 cze 2017, 9:26


Napisano: 18 lut 2019, 15:02

Studenckie wliczamy.
ttt
Starszy referent
Posty: 548
Od: 10 paź 2017, 10:58

Napisano: 18 lut 2019, 15:09

art. 8 ust. 3 i 4 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej wskazuje, jakie kwoty i świadczenia można od dochodu odjąć lub jakich do niego nie wliczać. Wymieniona jest w nim pomoc materialna mająca charakter socjalny lub motywacyjny, o ile jest przyznawana na podstawie przepisów o systemie oświaty. Tymczasem syn skarżącego jest studentem i podstawę prawną wypłacanego mu stypendium stanowi ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 572 z późn. zm.).
Sąd dodał też, że nauka w szkole zgodnie z konstytucją jest obowiązkowa do ukończenia 18 lat. Natomiast kształcenie po osiągnięciu pełnoletniości ma charakter dobrowolny i odbywa się na innych zasadach. Zatem czym innym jest pomoc socjalna, do której uprawnieni są uczniowie, a czym innym jest takie wsparcie przysługujące studentom.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 28 stycznia 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 743/13.
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Julia32
Referent
Posty: 390
Od: 17 mar 2016, 9:51

Napisano: 18 lut 2019, 16:03

Ok. Dzięki za utwierdzenie.
A tak przy okazji stypendia naukowe za wyniki w nauce studentów również wliczamy. Prawda??
ewaewa
Stażysta
Posty: 58
Od: 05 cze 2017, 9:26

Napisano: 19 lut 2019, 19:14

Naukowych nie wliczamy! Nawet nie mamy prawa zapytać, czy takowe posiada.
Mirabelka
Stażysta
Posty: 133
Od: 19 cze 2017, 16:34

Napisano: 20 lut 2019, 9:45

Mirabelka pisze:Naukowych nie wliczamy! Nawet nie mamy prawa zapytać, czy takowe posiada.

Dlaczego niby stypendiów naukowych studentów nie wliczamy? Art. 8 ust. 4 ustawy zawiera zamknięty katalog odliczeń od dochodu i nie ma tam mowy o wyłączeniu stypendiów naukowych studentów. Dlatego myślę, że mam prawo pytać i wliczać ;)
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 374
Od: 01 lut 2018, 11:37
Wygnajewo - okolica biedna, ale przyjemna ;)


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]