pobyt w schronisku dla bezdomnych - zmiana odpłatności!!!!!

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Moderator: heiland

Napisano: 04 wrz 2019, 13:34

Ustawa o ochronie zdrowia wprowadziła zmianę sposobu ponoszenia kosztów za pobyt w schronisku. Dodano do art. 97 ust 1 a, z którego wynika, że osoba, której dochód nie przekracza kryterium bedzie ponosić odpłatność do 30% dochodu. Czy to oznacza konieczność zmian uchwał?
BarbaraB
Stażysta
Posty: 62
Od: 31 sty 2018, 15:17


Napisano: 05 wrz 2019, 8:23

Nie, nie zmieniamy uchwał, ponieważ uchwała nie reguluje (i nie powinna zawierać) treści unormowanych już w ustawie.

Od dnia 04.10.2019 r., zgodnie z art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 i 1622), w art. 97 dodaje ust. 1a w brzmieniu:
"1a. W przypadku osoby bezdomnej skierowanej do schroniska dla osób bezdomnych albo schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi nie ma zastosowania ust. 1 zdanie drugie. Jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego, opłata nie może być wyższa niż 30% dochodu osoby samotnie gospodarującej lub dochodu na osobę w rodzinie osoby skierowanej do schroniska dla osób bezdomnych, a w przypadku schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi nie może być wyższa niż 50% tego dochodu."

Uchwała rady gminy powinna określać zasady ponoszenia odpłatności w ośrodkach wsparcia (w tym w schroniskach) dla osób przekraczających kryterium dochodowe. Natomiast osoby spełniające kryterium nie ponoszą obecnie odpłatności (art. 97 ust. 1) lub będą ponosić odpłatność w schroniskach, zgodnie z wprowadzanym od dnia 04.10.2019 r. przepisem art. 97 ust. 1a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Akty prawa miejscowego nie powinny zawierać w swojej treści norm ustanowionych w przepisach powszechnie obowiązujących, ponieważ nie są one przedmiotem regulacji dla samorządów, mogłyby być odmiennie interpretowane i prowadzić do dezinformacji. Dlatego powtarzanie i powielanie w treści uchwał przepisów z aktów hierarchicznie wyższych, zgodnie z orzecznictwem stanowi istotne naruszenia prawa (Tak: Wyrok NSA z dnia 16.06.1992 r., sygn..: II SA 99/92; Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28.01.2014 r., sygn..: IV SA/Wr 629/13). Stąd w uchwale rady gminy dotyczącej ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia nie powinny znaleźć się uregulowania, które są ustawach, czyli w naszym przypadku zasady ponoszenia odpłatności w schroniskach dla osób spełniających kryterium dochodowe, które zawierają się przepisach art. 97 ustawy o pomocy społecznej. Wobec powyższego – uchwał nie zmieniamy.
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 456
Od: 01 lut 2018, 11:37
Specjalista ciężkich robót socjalnych w Wygnajewie ;)

Napisano: 05 wrz 2019, 13:55

Rozumiem, że po zmianach wszystkie osoby bezdomne będą ponosić odpłatność ze swoich zasiłków, a wysokość ustala ośrodek pamiętając żeby nie było to więcej niż 30%?
joemonster
Awatar użytkownika
Praktykant
Posty: 9
Od: 30 lip 2018, 12:25

Napisano: 06 wrz 2019, 12:17

A co w przypadku jeśli w Uchwale Rady Gminy jest paragraf, że osoby skierowane, którym dochód nie przekracza kryterium dochodowego nie ponoszą odpłatnosci ? Ten z Łopieki - Mądry Człowieku wypowiedz się proszę w wolnej chwili.. :)
NOVA
Praktykant
Posty: 27
Od: 25 lut 2016, 8:02

Napisano: 09 wrz 2019, 9:31

joemonster pisze:Rozumiem, że po zmianach wszystkie osoby bezdomne będą ponosić odpłatność ze swoich zasiłków, a wysokość ustala ośrodek pamiętając żeby nie było to więcej niż 30%?

Wysokość odpłatności ustali OPS w uzgodnieniu z bezdomnym, zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. Jego dochód pewnie będą też stanowić zasiłki (stały, okresowy). Natomiast wysokość odpłatności osoby bezdomnej w schronisku zwykłym od dnia 04.10.2019 r. będzie mieścić się w przedziale od 0 do 30% (0 - 50% w schronisku z usługami) - zależnie od uzgodnień z osobą kierowaną – w związku z jej sytuacją dochodową oraz możliwościami finansowych danego OPS, mając również na względzie art. 104 ust 4 ustawy o pomocy społecznej.
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 456
Od: 01 lut 2018, 11:37
Specjalista ciężkich robót socjalnych w Wygnajewie ;)

Napisano: 09 wrz 2019, 9:44

NOVA pisze:A co w przypadku jeśli w Uchwale Rady Gminy jest paragraf, że osoby skierowane, którym dochód nie przekracza kryterium dochodowego nie ponoszą odpłatnosci ? Ten z Łopieki - Mądry Człowieku wypowiedz się proszę w wolnej chwili.. :)

Dobrze byłoby pozbyć się tego niefortunnego zapisu poprzez zmianę tej uchwały (specjalnie z tego powodu lub przy okazji większej zmiany) – w treści: uchyla się/traci moc paragraf… dotyczący… Często wojewoda sam stwierdza nieważność takich uchwał w ramach rozstrzygnięcia nadzorczego. Powtarzające się naruszenia mogą też mieć przykre konsekwencje na organów gminy. U nas projekt uchwały zatwierdza najpierw prawnik OPS, potem prawnik w gminie, żeby wyeliminować ew. błędy, zanim uchwała trafi pod obrady Szanownej Rady Gminy.
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 456
Od: 01 lut 2018, 11:37
Specjalista ciężkich robót socjalnych w Wygnajewie ;)

Napisano: 09 wrz 2019, 11:21

My mamy tabelkę:
dochód osoby bezdomnej w stosunku do kryterium dochodowego
do 100% - nieodpłatnie
pow. 100 do 150 - 30 %

czyli jednak uchwałę trzeba zmienić :cry: :(
BarbaraB
Stażysta
Posty: 62
Od: 31 sty 2018, 15:17

Napisano: 09 wrz 2019, 13:25

Ten z Łopieki pisze:
joemonster pisze:Rozumiem, że po zmianach wszystkie osoby bezdomne będą ponosić odpłatność ze swoich zasiłków, a wysokość ustala ośrodek pamiętając żeby nie było to więcej niż 30%?

Wysokość odpłatności ustali OPS w uzgodnieniu z bezdomnym, zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. Jego dochód pewnie będą też stanowić zasiłki (stały, okresowy). Natomiast wysokość odpłatności osoby bezdomnej w schronisku zwykłym od dnia 04.10.2019 r. będzie mieścić się w przedziale od 0 do 30% (0 - 50% w schronisku z usługami) - zależnie od uzgodnień z osobą kierowaną – w związku z jej sytuacją dochodową oraz możliwościami finansowych danego OPS, mając również na względzie art. 104 ust 4 ustawy o pomocy społecznej.

Wygląda na to, że działy pomocy bezdomnym w dużych miastach zmienią się w księgowo ewidencyjne. Naliczanie, odnotowywanie wpłat, żądania zwrotu i oczywiście odstąpienia od zwrotu zwłaszcza u osób zobowiązanych do płacenia z zasiłków.
Ciekawe czy dokładnie o takie rozwiązania zabiegały organizacje pozarządowe skupione w federacji, które postulowały wprowadzenie opłat. Być może zakładały że to one będą pobierać te 30% tak jak w wielu przypadkach do niedawna robiły.
joemonster
Awatar użytkownika
Praktykant
Posty: 9
Od: 30 lip 2018, 12:25

Napisano: 11 wrz 2019, 10:47

mnie też to interesuje
Fraszka
Stażysta
Posty: 63
Od: 10 sie 2018, 9:03


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]