WOLNIE MIEJSCE W DPS A PRZYNALEŻNOŚĆ MIEJSCOWA

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: Tom.

Napisano: 26 kwie 2010, 16:30

jestem z Poznania , moja teściowa została wdową i jest w stanie o podejrzenie choroby Alzheimera , diagnoza w toku, wszystkie jej dzieci pracują i nie uchylają się od ew. alimentacji gdy będzie DPS. Znalazłam wolne miejsce poza obszarem skierowania , ale po telefonie do właściwego MOPR uzyskałam informację, że to nie wchodzi w grę,bo może to być jedynie poznański DPS. Podpowiedzcie jak wybrnąć z tego impasu?
~KAMILLA


Napisano: 27 kwie 2010, 12:08

Za zgodą osoby lub jej przedstawiciela ustawowego można wybrać miejsce w całej Polsce. art. 54 ust. 2
~-

Napisano: 28 kwie 2010, 14:56

tak ak wskazano powyżej można sobie wybrać dps o odpowiednim typie wskazując np. na położenie dpsu blisko miejsca pobytu rodziny (trzeba się liczyć z listą oczekujących), a zapis w ustawie o pomocy społecznej mówiący iż kieruje się do najbliższego dps ma wykluczyć kierowanie do dpsów na końcu Polski bo tam np. niższy koszt pobytu
~jm

Napisano: 08 maja 2010, 15:24

Z wcześniejszych wypowiedzi zrozumiałem, że powiatowy czy gminny ośrodek pomocy może kierować swoich podopiecznych tylko do najbliższych dps\'ów (żeby z oszczędności nie wysyłał ich daleko od rodziny) ale z kolei zainteresowany ma prawo ubiegać się o miejsce w dps\'ie w innym rejonie kraju a gmina nie może odmówić dopłat do tego domu. Czy taki jest stan prawny? Bardzo zależy mi na informacji a podanie podstawy prawnej byłoby mi bardzo pomocne. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź jakiejś \"dobrej duszy\" :)
~Ryszard

Napisano: 12 maja 2010, 21:33

Z ustawy o poocy połecznej (najważniejszy w tym przypadku jest ust. 2 - dot. \"chyba że okoliczności sprawy wkazują inaczej\" - ten zapis uwzględnia ewentualnie sytuację gdy ktoś chce dps położony bliżej rodzin np. w krakowie, a nie w poznaniu trzeba to opisać w podaniu o skierowane):
...Art. 54. 1. Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
2. Osobę, o której mowa w ust. 1, kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, z zastrzeżeniem ust. 2a, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej.
2a. W przypadku gdy przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej danego typu zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej wynosi ponad 3 miesiące, osobę, o której mowa w ust. 1, kieruje się na jej wniosek do domu pomocy społecznej tego samego typu zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, w którym przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie jest krótszy niż 3 miesiące.
~jm

Napisano: 19 maja 2010, 13:00

kazdy ma prawo wyboru dps,tym bardziej ze bedziecie ponosic koszty zgodnie z umową
~Pela

Napisano: 19 maja 2010, 13:00

kazdy ma prawo wyboru dps,tym bardziej ze bedziecie ponosic koszty zgodnie z umową
~Pela


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]