odpłatność za dps - zmiana

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: Tom.

Napisano: 21 cze 2010, 17:17

klient pobierał zasiłek stały, z którego była pobierana odpłatność za dps (umieszczenie w domu od 30.04 br.) w czerwcu Osrodek uzyskał informację, że od 1 marca 2010r. klient otrzymał uprawnieniqa do renty inwalidzkiej z KRUS-u. Od kiedy żądać zwrotu zasiłku stałego? od marca czy od kwietnia? Od kiedy zmienić decyzję o odpłatności? od 30.04 cvzy od czerwca? Pomóżcie, bo już nie wiem co robić? Nadmieniam, że KRUS przekazał już pieniądze z wyrównania do dps i to od niego będziemy żądać zwrotu.
~kinga


Napisano: 22 cze 2010, 13:22

czy nikt mi nie pomoże
~kinga

Napisano: 22 cze 2010, 22:34

Droga koleżanko!
Zwrotu trzeba żądać od miesiąca w którym otrzymał uprawnienia do renty i oczywiście wtedy, gdy fizycznie je dostanie. Uprawnienia może mieć od marca natomiast pierwszą wypłatę mógł otrzymać znacznie później - to trzeba ustalić w oparciu o aktualizację wywiadu u tej osoby. Dopiero po tym żądać zwrotu. Musisz posiadać dowody. To odnośnie świadczenia w formie zasiłku stałego.
Odpłatność natomiast należy naliczyć do przodu tj. jeśli fizycznie rentę otrzymał w miesiącu czerwcu, to wywiad robisz w lipcu z dochodami za czerwiec i przeliczasz odpłatność najwcześniej od lipca a zgodnie z orzeczeniami sądów administracyjnych to od sierpnia. W Polsce jednak są różne praktyki, niektóre ośrodki przeliczają odpłatność od miesiąca w którym się faktycznie zmienił dochód mieszkańca, to jest postępowanie niewłaściwe i sprzeczne z naszą ustawą - nie polecam bo kwestionowane przez Sądy administracyjne. Radzę też wejść na stronę nsa - baza orzeczeń - wpisać słowa klucze - tj. odpłatność za pobyt w dps - lub inne, wybrać sąd administracyjny najlepiej ten który rozstrzyga sprawy Twojego ośrodka i poczytać, są ciekawe orzeczenia i można z nich skorzystać. Teraz nie mogą Ci podać sygnatur, gdyż piszę z domu. Postaram się jednak jutro, choć nie mogę obiecać na 100%. Jutro dopytam moich koleżanek odnośnie zasiłku stałego dokładnie jak technicznie to wygląda w naszym mops. Postaram się jutro napisać. Pozdrawiam.
~Anna


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]