sprzedaż mieszkania ponad rok temu,teraz to wyszło na jaw- jakie wszczynać postępowania???

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: Tom.

Napisano: 15 mar 2011, 20:56

mam problem jak prawidłowo i w jakiej kolejności postępować w takiej sprawie:

niedawno się okazało,że mieszkaniec dps(od 3 lat) sprzedał swoje mieszkanie ponad ro temu o czym nikogo nie poinformował
w związku z tym wszczęliśmy postępowanie w sprawie zmiany decyzji dotyczącej ponoszenia odpłatności- i wydaliśmy decyzję z mocą wsteczną- tj. w styczniu 2010 sprzedał mieszkanie,rozliczyliśmy kwotę tej sprzedaży na 12 mc-cy od I-XII 2010,zmieniliśmy odpłatność oD lutego 2010 na okres roku
podopieczny się odwołał,sko uchyliło naszą decyzję pisząc ,że dobrze rozliczyliśmy dochód na 12 miesięcy, jednak nie powinnismy zmieniać decyzji wstecznie , tylko rozważyć postępowanie w sprawie nienaleznie pobranego świadczenia i tu zaczynają się schody bo zgodnie z art 6 pkt 16 świadczenie nienależnie pobrane - świadczenie pieniężne uzyskane na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji lub niepoinformowania o zmianie sytuacji materialnej lub osobistej;
a przecież zgodnie z ustawą o pomocy społecznej odpłatność za pobyt nie jest świadczeniem pienięznym
]

co teraz nalezy zrobić?
może ktoś miał podobną sytuację
czy umorzyć wszcześte wcześniej postępowanie w sprawie zmiany poprzedniej decyzji,
wszcząc postępowanie w sprawie ustalenia należnej opłaty za tamten okrec czy.......?
proszę o pomoc!!!!!!
~mama muminka


Napisano: 18 mar 2011, 19:04

Ostatnio jak byłam na szkoleniu z panią z sko, powiedziała,że koniec ze zmianą decyzji wstecznie. Należy zmienić decyzję na bieżąco i wydać decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. Ale jak to się ma do odpłatności za dps? nie wiem, najlepiej byłby kiedy klient zgodziłby się na zmianę decyzji, ale pewnie to nie do zrobienia.
~Ala

Napisano: 05 kwie 2011, 10:29

Polecam lekturę wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 marca 2010 r. I OSK 1554/2009 - decyzja wydana na podstawie art. 106 ust. 5 ma mieszany, konstytutywno-deklaratoryjny charakter. Jednak można uchylać wstecz!!! (w wyroku sytuacja, o której mowa w art. 8 ust. 11).
~Ola.N

Napisano: 05 kwie 2011, 10:34

Chociaż zrobiłabym tak samo jak ~ mama muminka, to pytająca musi stosować się do decyzji Organu II instancji. W swoich sprawach będę powoływać się na ten wyrok NSA
~Ola.N


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]