odpłatność za pobyt - zajęcia komornicze mieszkańca

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: Tom.

Napisano: 08 maja 2012, 14:31

Mieszkaniec domu pomocy społecznej pobiera rentę rolniczą z KRUS-u. Z renty dokonywane są potrącenia komornicze (niespłacone kredyty). My jako gmina ustaliliśmy odpłatność - 70% dochodu netto z decyzji pokrywa mieszkaniec dps, zaś różnicę pomiędzy kosztem utrzymania a kwotą wnoszoną przez mieszkańca pokrywa gmina:
dochód netto - 779,41 zł,
70 % dochodu - 545,59 zł,
koszt utrzymania - 2771,70 zł,
opłata gminy - 2226,11 zł.

Mieszkaniec odwołał się nam od decyzji, uzasadniając, że my jako gmina powinniśmy wnosić opłatę zastępczą uwzględniając zajęcia komornicze.

Klient napisał, że na jego konto za pobyt wpływa kwota 425,48 zł, a nie 545,59 zł. Na jego konto depozytowe wpływa 159,84 zł i jest to mniej niż 30% jego dochodu. Gmina nie ma potwierdzenia od komornika ani od KRUS-u jakie ma zajęcia komornicze i w jakiej wysokości.

Co byście zrobili w tej sytuacji? Czy zmienić mu decyzję? Na jakiej podstawie? Jak wy robicie, gdy ktoś ma zajęcia komornicze?

~Aśka


Napisano: 08 maja 2012, 15:21

Miałam taką sytuację . SKO podtrzymało decyję wydana przez MOPS . Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej dochód jest interpretowany jako dochód , który posiada bez potrąceń komorniczych , chyba żeby to były alimenty to wówczas się odlicza od dochodu.Niestety ajęcia komornicze są wliczane do dochodu i od tego jest liczone 70 % kosztów pobytu w DPS. Kwestia przekazywania renty przez ZUS jest wyikiem przepisów ZUS-owskich . Klient niestety przegra w SKO i musi sobie poradzić z płatnością za DPS. Może być sytuacja kiedy na prawdę nie będzie on płacić DPS-owi należnej kwoty , bo fizycznie nie będzie miał tych pieniędzy (wyda np na inne wydatki) wówczas DPS zwróci się do MOPSu o zastępcze wnoszenie opłaty za pobyt tego Pana w DPS . I wówczas gmina musi zapłacić. Inej drogi rozwiązania tyej sytuacji nie ma. Decyzja przez Was wydana jest prawidłowa.
~jolka

Napisano: 08 maja 2012, 21:01

A u nas przy zajęciach komorniczych mieszkaniec zwraca sie do MOPS (który wydaje decyzje odpłatnosci) o częciowe zwolnieni z odpłatności za poby> W zalezności jaki jest całkowity koszt zadłużenia na tyle miesięcy tak żeby mieszkańcowi zostawało max. 100zł na miesiąc.
~malwina

Napisano: 11 lip 2012, 11:42

dokładnie tak jak piszę malwina....ustawa mówi o odpłatności nie wiecej niż 70 % dochodu....podkreślam nie więcej.....czyli mniej może....i tak też robimy piszemy do MOPSU prośbe o zmniejszenie odpłatności za pobyt albo 65% albo 60%...tak wyliczamy żeby zostało na leki i inne potrzeby około 100 lub 150 zł
~Andzia

Napisano: 13 lip 2012, 9:58

zajęcia komornicze z 30% sobie opłaca
~Pela

Napisano: 15 lip 2012, 21:33

a najbardziej kasa na używki potrzebna nie na leki, bo jak będzie poważna sytuacja zdrowotna to dps na leki kasę wybuli, bez przesady, nie uczcie od początku że może za nich gmina zastępczo płacić, poza tym gmina powinna od podopiecznego żądać zwrotu poniesionych kosztów zastępczych a zazwyczaj tego nie robi, to skąd mają być w gminie pieniądze?
~mańka


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]