Czy członek GKRPA nie będący prac. socj może przeprowadzac wywiady??

  
Strona 1 z 3    [ Posty: 21 ]

Moderator: voodoo

Napisano: 04 gru 2009, 11:58

Pytanie j.w, czy oprócz pracownika socjalnego i dzielnicowego pozostali członkowie GKRPA sa uprawnieni do przeprowadzania wywiadów? ustawa o przeciwdziałaniu alkoholizmowi ani o pomocy społecznej nie daje konkretnych wytycznych. Jeśli ktoś ma, to proszę o artykuł i akt prawny który reguluje tą kwestię.
~MARTA


Napisano: 04 gru 2009, 12:47

nie są uprawnieni
~Danka

Napisano: 06 gru 2009, 12:47

Pewnie wywołam burze dyskusji i spowoduje dyskomfort dla wielu, ale mam pewne wątpliwości i pytania z tymi wywiadami a w szczególności z płaceniem ekstra ze środków komisji za przeprowadzenie tych wywiadów.

I tak:
1. Kiedy pracownik socjalny i na bazie jakich uprawnień wchodzi w środowisko?
- po mojemu w czasie godzin pracy w OPS-sie i na podstawie legitymacji służbowej pracownika socjalnego.

2. Na okoliczność jakich czynności służbowych zostaje wydana pracownikowi socjalnemu legitamacja słuzbowa upoważniająca go do pracy w środowisku?
- po mojemu na okoliczność realizacji zadań wynikających z ustawy o pomocy społecznej (bo do wywiadów na dodatki mieszkaniowe juz jest inna legitymacja i inne upoważnienie)

3. Czy pracownik socjalny jest upoważniony do korzystania z legitymacji upowazniającej go do wejścia w środowisko poza godzinami pracy w OPS w celu realizacji innych zadań niż zadania wynikajace z ustawy o pomocy społecznej?
- po mojemu nie, ponieważ jego uprawnienia wynikające z legitymacji pracownika socjalnego obowiazują w czasie godzin pracy i w związku z realizacją zadań pomocy społecznej.

4. Na bazie jakich uprawnień i kto może w takim razie robić jakiekolwiek wywiady czy zbierać informacje w terenie dla GK RPA?
- po mojemu jedynie instytucje, tzn. OPS i Policja a nie osoby fizyczne pracujące w tych instytucjach po godzinach pracy

5. Dlaczego OPS ma współpracować z GK RPA w kontekscie zmotywowania osoby do podjęcia leczenia odwykowego?
- po mojemu dlatego, iż ustawa o pomocy społecznej mowi iż pomocy udziela się w wypadku alkoholizmu a jedną z form udzielanej pomocy jest prowadzona praca socjalna. Poza tym realizacja Gminnego Programu Profilaktyki i RPA jest częścia Strategi Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy która jest przyjęta uchwałą Rady Miejskiej.

6. Czy w takim razie jest podstawa prawna do tego, by komukolwiek ekstra płacić za przeprowadzenie wywiadów dla komisji w sytuacji jak nikt nie ma uprawnień do wejscia w środowisko poza instytucjami?
- po mojemu nie, ponieważ byłoby to dublowanie płacy za te same godziny pracy dla pracownika socjalnego.

7. Jak w takim razie ma pracować komisja skoro OPS odmawia jakichkolwiek informacji komisji?
- po mojemu i zdaniem radców prawnych a także zdaniem 3 przwodniczących wydziałów rodzinnych sądów rejomowych z którymi jako przewodniczący czterech komisji RPA współpracuję, komisja występuje do OPS-u z wnioskiem o podjęcie pracy socjalnej i informację na temat osoby w stosunku do której prowadzone jest postępowanie o leczenie. Jeżeli OPS odmawia to musi to zrobić na piśmie. Odmowe OPS-u podłączamy do dokumentacji sądowej klienta i wtedy jeżeli sąd uzna że wywiad jest niezbędny to na wniosek sądu OPS robi pełny wywiad.

Wnioski:
1. Nikt nie ma prawa zbierać jakichkolwiek informacji na temat drugiego człowieka jeżeli nie wynika to wprost z przepisów prawa bo narazimy się na odpowiedzialność karną

2. Nie można bezbyślnie wydawać pieniedzy na robienie wywiadów przez osoby nie upoważnione, bo narazimy się jako decydenci tych środków na dyscyplinę finansów publicznych i ewentualny zwrot tych środków do budżetu.

Pozdrawiam


~Waldek

Napisano: 06 gru 2009, 19:44

Waldek zgadzam się z Tobą
~deny

Napisano: 07 gru 2009, 10:45

Waldek, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! :-) jestem nowym członkiem komisji, poprzednia komisja chodziła na wywiady, co wg mnie było dość dużym nagięciem uprawnień. teraz mam odpowiednie argumenty. Pozdrawiam!
~MARTA

Napisano: 07 gru 2009, 10:50

święte słowa p. Waldku, święte słowa... Pozdrawiam bardzo serdecznie :))
~renata

Napisano: 07 gru 2009, 14:26

Waldek jak macie rozwiązany problem zwrotu kosztów dojazdu na terapię?
ja już nie wiem co mam robić
Pani Łukowska z PARPA na szkoleniu, mówiła,że to nie należy do zadań \"naszeję ustawy
moja pani prawnik napisala opinie prawna,ze jak najbardziej i że mam wypłacać
~deny

Napisano: 07 gru 2009, 15:39

a ja przekazuję to zadanie od 1 stycznia 2010 do pomocy społecznej. Nasza p. prawnik też jest zdania, że lepiej by było, gdyby - jak do tej pory - płacił urząd, ale ,,dura lex, sed lex\'\'...
~renata

Napisano: 07 gru 2009, 20:12

Śląsk pozdrawia P. Renatke i kłania się nisko!

A dla deny mam pytanie: Czy jak ktoś podjedzie mercedesem klasy S po zwrot kosztów dojazdu na terapię to też mu wypłacisz?

Deny w naszej ustawie nie ma slowa na temat kryteriów dochodowych w celu udzielenia jakielkolwiek pomocy finansowej dla kogokolwiek w tym dla osób leczących się.
Ustawa o pomocy społecznej mówi iż jedną z przyczyn udzielenia pomocy jest alkoholizm a jedną z form jest pomoc finansowa. Koniec, kropka w tym temacie!!!
Pozdrawiam
~Waldek

Napisano: 20 sty 2010, 21:18

ehh co prawnik to opinią
moja pani prawnik napisała,że jak najbardziej pomoc finansowa w postaci zwrotu kosztów podróży jest poprawna
kazała żądać biletów PKP/PKS
no ale,że nie wszystkim autobusy pasują (rzeczywiscie nie ma kursów powrotnych o tej porze,kiedy kończą sie zajecia) to przychodzą do mnie ludzie,którzy dojeżdżają swoimi samochodami oraz oczywiscie przychodzą Ci,którzy dojeżdżają rowerem, okazją itp. bo twierdzą,że jak im się kasa \"należy\" to oni mają dostać i straszą mnie,że przerwą terapię
~aldona

Następna

  
Strona 1 z 3    [ Posty: 21 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]