Osoba pełnoletnia w pieczy zastępczej a fundusz

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 03 lut 2017, 13:21

pełnoletnia osoba chce ubiegać się o fundusz alimentacyjny na siebie, jest w pieczy zastępczej u swojej starszej siostry. Matka zmarła, od ojca ma zasądzone alimenty. Co robicie w takiej sytuacji?
ferg


Napisano: 03 lut 2017, 13:36

pełnoletnia nie może być w pieczy zastępczej

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletności.
"Bądź dobrej myśli
bo po co być złej"
Stanisław Lem
legalna 01
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1315
Od: 27 kwie 2015, 14:01
Zajmuję się:

Napisano: 03 lut 2017, 14:34

Z rozpędu nie napisałam, że to jest spokrewniona rodzina zastępcza.

Zgodnie z tym art. co wspomniałeś 37. ust .1 Objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletności.
2. Osoba, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli:
1) uczy się:
a) w szkole.

Pytanie czy osoba pełnoletnia ucząca się przebywająca w dotychczasowej rodzinie zastępczej do 25 r. życia może ubiegać się o fundusz alimentacyjny?
ferg

Napisano: 03 lut 2017, 15:13

nie może
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
1) została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej;
2) (utracił moc)
3) zawarła związek małżeński.
"Bądź dobrej myśli
bo po co być złej"
Stanisław Lem
legalna 01
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1315
Od: 27 kwie 2015, 14:01
Zajmuję się:

Napisano: 03 lut 2017, 15:37

ferg pisze:Z rozpędu nie napisałam, że to jest spokrewniona rodzina zastępcza.

Zgodnie z tym art. co wspomniałeś 37. ust .1 Objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletności.
2. Osoba, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli:
1) uczy się:
a) w szkole.

Pytanie czy osoba pełnoletnia ucząca się przebywająca w dotychczasowej rodzinie zastępczej do 25 r. życia może ubiegać się o fundusz alimentacyjny?

dziwny przypadek ale może należy uznać że po osiągnięciu pełnoletności jeżeli przebywa w dotychczasowej rodzinie zastępczej to nie jest już piecza zgodnie z ustawą. Po prostu przebywa u niech ponieważ nie ma gdzie pójść, a gdyby nie było takiego zapisu w ustawie to musieli by ją wyrzucić. Ja bym napisał do OPS-u jak to należy interpretować
eMGie
Starszy referent
Posty: 763
Od: 06 wrz 2013, 12:13
Zajmuję się:
Lokalizacja: Duża, Polska


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny