Za jaki miesiąc przyznać stypendium?

Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 25 wrz 2017, 14:11

Dzień dobry!
Do 15 września zbieram wnioski na stypendium szkolne. Mam miesiąc żeby je rozpatrzyć. Jesteśmy małą gminą więc 80% środków na to zadanie pochodzi od wojewody a my dokładamy te minimum. Pieniędzy wystarczy nam na przyznanie stypendium tylko na jeden miesiąc. Z uwagi na fakt że zawiadomienie o przyznanych środkach od wojewody przychodzi dopiero pod koniec października i środki te trzeba wrzucić w budżet na sesji, piszę pisma do wnioskodawców o nie załatwieniu sprawy w terminie (art. 36 kpa). I teraz moje pytanie:
Czy wydając decyzję w październiku lub listopadzie to na decyzji mogę wskazać że jest to stypendium za miesiąc wrzesień? Czy lepiej wskazać miesiąc w którym wydaję decyzję tzn. wydaję decyzję w październiku i pisze że to stypendium za październik?
Bardzo proszę o pomoc.
Marta2806
Stażysta
Od: 25 wrz 2017, 14:07

Napisano: 25 wrz 2017, 15:30

Pieniędzy wystarczy nam na przyznanie stypendium tylko na jeden miesiąc. Z uwagi na fakt że zawiadomienie o przyznanych środkach od wojewody przychodzi dopiero pod koniec października i środki te trzeba wrzucić w budżet na sesji, piszę pisma do wnioskodawców o nie załatwieniu sprawy w terminie (art. 36 kpa)

Tego bym się przyczepił od razu. Tak właściwie budżet gminy z postępowaniem o stypendium szkolne nie ma nic wspólnego. Kompletnie nic wspólnego. W postępowaniu masz sprawdzić czy rodzina spełnia warunki do stypendium. Jak spełnia to przyznajesz jak nie spełnia to nie przyznajesz. Wśród warunków nie ma punktu "stypendia są uzależnione od tego ile gmina ma środków w danej chwili". Więc wasz budżet nie może mieć wpływu na rozstrzygnięcie decyzji.... a tutaj nie dość, że chcesz decyzje od tego uzależniać to jeszcze chcesz przedłużać postępowanie?

Widziałem rozstrzygnięcie SA lub wynik którejś z kontroli który jasno mówił, że wysokość i czasookres przyznania stypendium nie może być uzależniony od środków gminy czy środków w dotacji.

Więc czemu nie przyznajesz na 10 miesięcy od razu? Przecież tutaj wystarczy zgoda prezydenta/ wójta za zaciągnięcie zobowiązania i masz wolną rękę do wydania tych decyzji. Pozostałą częścią jest oszacowanie dokładnie kosztów zadania.

Czy wydając decyzję w październiku lub listopadzie to na decyzji mogę wskazać że jest to stypendium za miesiąc wrzesień? Czy lepiej wskazać miesiąc w którym wydaję decyzję tzn. wydaję decyzję w październiku i pisze że to stypendium za październik?

Ustalasz prawo od września do czerwca (maksymalnie 10 miesięcy). Można przyznać na mniej miesięcy np. jak ktoś kończy 24 lata... Natomiast nie podnosiłbym tutaj argumentu o tym że "bo nasz gmina jest mała i nie mamy pieniędzy" bo nie sądzę żeby SKO było w takim przypadku "wyrozumiałe".
vero
Stażysta
Od: 22 mar 2017, 9:02

Napisano: 26 wrz 2017, 11:11

Zgadzam się z tym, że jest to zadanie własne gminy ale realia są takie że 80% środków pochodzi od wojewody a my dokładamy te minimum czyli 20%. Z tego co widziałam na tym forum to wiele osób nie przyznaje stypendium na 10 miesięcy lecz na krótszy okres i widziałam też wątek na temat pisma o nie załatwieniu sprawy w terminie, także nie jestem sama... Czy ktoś ma podobny przypadek jak ja?
Marta2806
Stażysta

Napisano: 26 wrz 2017, 11:21

U nas też na stypendia wykorzystujemy 80% dotacji ja tez od niedawna przejełam po poprzedniczce tą działkę ale też było robione w ten sposób że dopiero jak dotacja została wprowadzona do budżetu to wydajemy decyzję wcześniej przy składaniu wniosków petent otrzymuje zawiadomienie o niezałatwieniu sprawy w terminie, stypendium przyznajemy od września do czerwca, zazwyczaj w I semestrze wypłata jest za m-c wrzesień i październik bo na więcej jest brak środków, w kwietniu zbieram oświadczenia że dochód uległ/nie uległ zmianie i jest to zarazem zgoda na zmianę decyzji i wypłata za m-c kwiecień maj. Też dopiero raczkuję w tym temacie i mam wiele wątpliwości ale mam nadzieję że chociaz trochę pomogłam
klm
Praktykant
Od: 23 mar 2017, 14:33

Napisano: 26 wrz 2017, 12:34

klm pisze:U nas też na stypendia wykorzystujemy 80% dotacji ja tez od niedawna przejełam po poprzedniczce tą działkę ale też było robione w ten sposób że dopiero jak dotacja została wprowadzona do budżetu to wydajemy decyzję wcześniej przy składaniu wniosków petent otrzymuje zawiadomienie o niezałatwieniu sprawy w terminie, stypendium przyznajemy od września do czerwca, zazwyczaj w I semestrze wypłata jest za m-c wrzesień i październik bo na więcej jest brak środków, w kwietniu zbieram oświadczenia że dochód uległ/nie uległ zmianie i jest to zarazem zgoda na zmianę decyzji i wypłata za m-c kwiecień maj. Też dopiero raczkuję w tym temacie i mam wiele wątpliwości ale mam nadzieję że chociaz trochę pomogłam

To czyli przyznajecie tylko na wrzesień, październik, kwiecień i maj? Bo napisała Pani że "przyznajemy od września do czerwca"
Marta2806
Stażysta

Napisano: 26 wrz 2017, 12:52

Prawo do stypendium przyznajemy na cały rok szkolny od września do czerwca ale pieniędzy na wypłatę wystarcza tylko na te 4 miesiące i za te miesiące wypłacamy
klm
Praktykant

Napisano: 26 wrz 2017, 12:58

Aha rozumiem. To u nas jest tak samo, tyle że pieniędzy wystarcza na 2 miesiące. To jeszcze jedno pytanie: w jakim miesiącu wydaje Pani decyzje na stypendium za wrzesień i październik a w jakim kiedy stypendium jest za kwiecień i maj?
Marta2806
Stażysta

Napisano: 26 wrz 2017, 13:31

Wydanie decyzji zależy od tego kiedy otrzymamy dotację i dopiero od dnia w którym środki zostaną wprowadzone do budżetu gminy wydaję decyzje w I semestrze jest to zazwyczaj koniec października w II semestrze zazwyczaj w maju
klm
Praktykant

Napisano: 26 wrz 2017, 14:21

Dziękuję za odpowiedzi :)
Marta2806
Stażysta

Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]