progrtam do pieczy zastępczej

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: Tom.

Napisano: 23 paź 2012, 11:07

Witam!! W związku z tym, iż od przyszłego roku przyjdzie płacić za programy do wsparcia rodzin i pieczy zastępczej, mam pytanie, który program jest najlepszy do tego celu i zarazem najtańszy?? :]
~pcpr


Napisano: 23 paź 2012, 11:39

Niektóre firmy już od tego roku każą sobie płacić, to u nas w Sygnity cały rok 2012 daliśmy bez pobierania opłat.

Na pytanie, który jest najlepszy, ja Ci nie odpowiem, ale przy wyborze programu warto wziąść pod uwagę co poniżej:

Oprogramowanie musi spełnić \"Opis systemu WR i PZ\", opublikowany przez MPiPS na stronie: http://www.politykaspoleczna.gov.pl/index.php?gid=33

Ten opis zawiera m.in. następujące wymagania:

System umożliwi przegląd historii oraz treści wywiadów środowiskowych zarejestrowanych przez pracownika socjalnego dla rodziny przydzielonej asystentowi rodziny. (Rozdział 3.1.2 I)

System umożliwi przegląd treści analiz sytuacji rodziny sporządzanych przez pracownika socjalnego dla rodziny przydzielonej asystentowi rodziny. (Rozdział 3.1.2 I)

System umożliwi wyświetlenie chronologicznego wykazu działań mających na celu wsparcie danej rodziny, podjętych przez pracowników socjalnych i asystentów rodziny przydzielonych tej rodzinie. (Rozdział 3.1.3 II)

Wymagania te są bezpośrednią realizacją artykułów Ustawy:

Art.11.
W przypadku gdy ośrodek pomocy społecznej poweźmie informację o rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, pracownik socjalny przeprowadza w tej rodzinie wywiad środowiskowy, na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.3)). 2. Po dokonaniu analizy sytuacji rodziny, pracownik socjalny przeprowadzający wywiad środowiskowy wnioskuje do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przydzielenie rodzinie asystenta rodziny.

Art. 15.
Do zadań asystenta rodziny należy w szczególności:
1) opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym, o którym mowa w art. 11 ust.1;

Art. 16.
Asystent rodziny, w związku z wykonywaniem swoich zadań, ma prawo do: 1) wglądu do dokumentów zawierających dane osobowe członków rodziny, niezbędne do prowadzenia pracy z rodziną (…)

I teraz sedno sprawy:
Powyższe zapisy Ustawy oraz Opisu systemu - poprzez opisaną wprost współpracę między pracownikiem socjalnym, a asystentem rodziny - wskazują na celowość posiadania oprogramowania do obsługi pomocy społecznej i do obsługi wspierania rodziny, jako aplikacji w ramach jednego systemu informatycznego, ze wspólną bazą danych. Jest bowiem sprawą oczywistą, że oprogramowanie do nowej ustawy mające rozłączną bazę danych z bazą danych dla pomocy społecznej, w celu spełnienia w/w wymagań, wymusi konieczność wprowadzenia tych samych Kliemtów i tych samych dokumentów, do dwóch systemów, co wiąże się z dwa razy większym nakładem czasu i pracy.

Podsumowując - warto mieć program do wsparcia rodziny wspólny z programem do pomocy społecznej, a nie osobny.
pozdrawiam
~Tomek

Napisano: 23 paź 2012, 11:52

ok. dzięki za informacje :] trzeba będzie szarpnąć budżetem bo tanio nie jest :/
~pcpr

Napisano: 23 paź 2012, 11:57

No cóż, nie byłoby problemu gdyby ta nowa ustawa o wspieraniu rodziny miała taki zapis o finansowaniu jak ustawa o pomocy społecznej. A tak niestety MPiPS nie zapłaci za używanie tego programu, a produkcja programu kosztuje.
~Tomek

Napisano: 27 paź 2012, 2:23

A ja mam pytanie czy musowo posiadać jakiś program do Pieczy czy raczej nie jest to obowiązkowe? Jesteśmy małym PCPR-em i bez programu tez sobie byśmy poradzili??
~marcin

Napisano: 29 paź 2012, 9:52

@Marcin, tutaj odpowiedź na Twoje pytanie: http://public.sygnity.pl/forums/viewtopic.php?f=121&t=14154
pozdrawiam, w razie czego służę dalszymi informacjami
~Tomek


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]