dożywianie - zaraz zgłupieje

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]

Moderator: Tom.

Napisano: 12 mar 2014, 16:25

placówki oświatowe wystawiają dla nas rachunki do 10 danego miesiąca za dany miesiąc (nie mogą więc przewidzieć, że ktoś będzie nieobecny)
w przypadku niewykorzystania posilków placówka dokonuje odpisu w nastepnym miesiącu
problemu nie ma o ile są to te same dzieci... a pojawia się gdy już jakieś dziecko w następnym miesiącu nie jest dożywiane
jak to rozwiązać w pomost std... jak właściwie zrobić realizację świadczen?
nie ogarniam...
bo np. w grudniu zapłacono za posiłki w przedszkolu 3.117... z czego niepobrano świadczeń na kwotę 2.143
w styczniu rachunek opiewa na kwote 3444 (wszystkie dzieci, którym przyznano swiadczenie w pełnej wysokości) i pomniejszony o naleznosc z grudnia (2.143) do zapłaty 1.301 w styczniu
wrrrrrrr
~ja


Napisano: 12 mar 2014, 16:52

To jest normalne . Ja walczę z 2 przedszkolami i nic nie mogę zdziałać. Na pytanie dlaczego tak robią odpowiedź jest jedna bo im tak każą . Nie pomaga tłumaczenie, że nie jesteśmy rodzicami tylko budżetem.
Właściwie najgorsze jest w tym przypadku otrzymanie rachunku za styczeń z odpisem za grudzień.
W pomoście można cofnąć potwierdzenie realizacji i je zmienić ale zamieszanie robi się przy sprawozdaniach z posików i MPiPS i w księgowości . Przypuszczam, że powinna być zrobiona korekta tych sprawozdań i potraktowanie nadpłaty jako niewykorzystanej dotacji i zwrot do budżetu i gminy pieniędzyPrzynajmniej za osoby nie objęte dożywianiem w styczniu.
KOSZMAR.
Może ktoś ma jeszcze inne pomysły?
ania
~ania
Podinspektor
Posty: 1945
Od: 18 maja 2011, 16:30
C, Polska

Napisano: 12 mar 2014, 16:55

nie bardzo da się zrobic korektę... a tym bardziej zwrocic kase po teminie do budzetu booooo.... boooo czasem placowka zaśpi i da rachunek na koniec stycznia a jak bardzo zaspi na poczatek lutego ... :(
~ja

Napisano: 12 mar 2014, 18:37

Z takimi sytuacjami można sobie radzić na kilka sposobów:

w momencie otrzymania rozliczenia ze szkoły (takiego jak rozumiem wystawianego z góry) nanieść informacje z niego na dokument rozliczeniowy w Pomoście, ale nie zatwierdzać tego rozliczenia (nie klikać przycisku Rozlicz na liscie dokumentów rozliczeniowych dla tego dokumentu).

Wykonać tę czynność dopiero po tym jak przyjdzie ze szkoły informacja o faktycznym wykonaniu (czyli ta korekta).

Przy takim sposobie postępowania wtedy w sprawozdaniu z dożywiania będzie wykazany plan, ale jest to zgodne z objaśnieniami MPiPS do sprawozdawczości, gdyż posiłek z programu dożywania należy skorygowąć do faktycznego wykonania, ale Wy de facto jeszcze tego faktycznego wykonania nie znacie, bo szkoła przesyła Wam rachunki z góry za miesiąc.

Można też zatwierdzać rozliczenie od razu, ale potem trzeba w roli Administratora wycofywać to zatwierdzenie, poprawiać co trzeba i zatwierdzać ponownie (tak jak pisaliście).

Można wreszcie i to byłoby najlepsze dla wszyskich stron namówić szkołę na użycie darmowego programu PomostOS, bo wtedy rozliczenie odbywa się bezproblemowo bez uciążliwego przepisywania kwot z papieru do komputera, a i szkoła ma korzyść bo zostają jej te dane. Wiele Ośrodków w Polsce tego używa i sobie chwali, a początkowo też miały wątpliwości i obawiały się że szkoły nie zechcą a jednak się udało.
~Tomek

Napisano: 12 mar 2014, 19:57

ok... ale co i w jednym i drugim przypadku ze zbiorami centralnymi? i co z np. kartą świadczeń dla rodziny... jakie tam i w jakim miesiącu wejdą kwoty?
i może cos wiecej o programie dla szkół?
~ja

Napisano: 13 mar 2014, 11:19

Z tego co kojarzę, terminy na zbiory centralne są na tyle zawsze ustalone, że pozwalają na przesłanie ich dopiero jak spłyną wszystkie rachunki.

Program dla szkół od połowy 2010 roku każdy z Wam ma gratis razem z OU Pomostem, a teraz z Pomostem Standard. Można go w każdej chwili ściągnąć z serwera automatycznych aktualizacji.
~Tomek

Napisano: 13 mar 2014, 11:47

Jak rachunek wpłynie w terminie to tak ale jak sie szkoła obudzi w lutym, ze rachunku nie dala za styczeń z korekta grudniowa to juz dawno po zbiorach :(

a o programie poszperam w takim razie :)

dzia :)
~ja

Napisano: 13 mar 2014, 12:02

O tym programie więcej:

Wraz z Pomostem jest udostępniony osobny program dla kontrahentów do rozliczania świadczeń. Każdy zainteresowany Ośrodek będzie mógł udostępnić ten program swoim kontrahentom (np. szkołom realizującym dożywanie). Po dokonaniu tej czynności, rozliczenie dożywania i innych świadczeń niepieniężnych zostanie ułatwione. Wystarczy że utworzymy rozliczenie, w którym Pomost – jak dotychczas – podpowie zaplanowane liczby i kwoty świadczeń. Nie zmieniając tych planowanych wartości, wyślemy utworzone rozliczenie za pomocą nowej opcji „Wyślij rozliczenie do wypełnienia przez kontrahenta”. Pomost utworzy szyfrowany plik, który po wysłaniu np. mailem, kontrahent otworzy w otrzymanym z Ośrodka programie, wypełni faktyczne wykonanie i odeśle plik z powrotem Ośrodkowi. Wówczas pozostanie tylko wczytanie pliku i zatwierdzenie rozliczenia, zamiast czasochłonnego i podatnego na pomyłki wprowadzania informacji z papierowego wydruku. Dodatkowo, Pomost zapamięta które pozycje rozliczenia zostały wysłane kontrahentowi, dzięki czemu po dodaniu nowych pozycji do tego samego rozliczenia (np. w wyniku podjęcia kolejnych decyzji przyznających dożywanie) będzie można wysłać ponownie to samo rozliczenie kontrahentowi, ale zawierające tylko te pozycje, które nie zostały wcześniej wysłane.

Sam program dla kontrahentów jest zupełnie niezależny od systemu Pomost, nie wymaga bazy danych, ani żadnych dodatkowych licencji – decyzja o jego wykorzystaniu będzie zależeć tylko od porozumienia się Ośrodka z kontrahentem.
~Tomek

Napisano: 13 mar 2014, 12:12

A tutaj pewne wrażenia naszych Użytkowników

http://public.sygnity.pl/forums/viewtopic.php?f=71&t=8781

pozdrawiam
~Tomek

Napisano: 13 mar 2014, 16:54

Do Tomka .
Oprogramowanie nie pomoże jeśli oświata tak sobie wymyśliła, że płacić trzeba z góry .
Co dziwniejsze nie wszystkie placówki tak robią .
Mam jedną placówkę, która elegancko przysyła rachunek po zakończeniu miesiąca i nie praktykuje odpisów za poprzedni miesiąc.
Smaczku jeszcze dodaje do tego fakt , że sami prowadzą stołówkę bez firmy zewnętrznej.
ania
~ania
Podinspektor
Posty: 1945
Od: 18 maja 2011, 16:30
C, Polska

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]