2 dzieci + dziecko pełnoletnie z orzeczeniem o umiarkowanym

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 14 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 07 sty 2019, 14:46

czy należą się karty dzieciom w sytuacji gdy w dniu składania wniosku rodzice mają dwoje dzieci uczących się przed 25 rokiem życia i jedno 20 letnie z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności?
Monika111
Stażysta
Posty: 66
Od: 16 mar 2017, 13:33


Napisano: 08 sty 2019, 9:26

Skoro trójka dzieci spełnia warunki ustawy to tak.
Herka
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 429
Od: 02 sty 2018, 17:03

Napisano: 08 sty 2019, 9:40

tak tylko od stycznia w ustawie po zmianach jest zapis: 2a.Prawo do posiadania Karty przysługuje dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej spełnia wymagania, o których mowa w ust. 2b.
2b.Prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku:
1)w wieku do ukończenia 18. roku życia;
2)w wieku do ukończenia 25. roku życia
– w przypadku gdy dziecko uczy się w:
a)szkole –do dnia 30września następującego po końcu roku szkolnego,
b)szkole wyższej –do dnia 30 września roku
–w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem,
o którym mowa w art. 10 ust. 4 pkt 4.[/b]
nie ma tu mowy o dzieciach legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.... :(
Monika111
Stażysta
Posty: 66
Od: 16 mar 2017, 13:33

Napisano: 08 sty 2019, 12:36

na ostatnim szkoleniu dowiedziałam się że w opisanej sytuacji dzieci nie mają prawa do karty, gdyż po zmianie ustawy poza art 11 nie ma już mowy o dzieciach z orzeczeniem
ona1
Stażysta
Posty: 122
Od: 25 cze 2014, 8:59

Napisano: 08 sty 2019, 12:55

mam podobna sytuacje tylko to ze 2 dzieci jest do 25 r ż i uczy sie oraz trzecie w wieku 29 lat z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.
pyt czy karta nalezy sie całej 3ce?
justynkabj@op.pl
Praktykant
Posty: 16
Od: 31 sty 2018, 15:17

Napisano: 09 sty 2019, 10:48

Znalazłem coś takiego: art. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. (Dz.U.2018 poz.2432) o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Dodano tam brakujący punkt 3) do art. 4 ust. 2b ustawy o KDR:
3)bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Źródło:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0180002432
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... y-18153356
DirtyFranco
Praktykant
Posty: 4
Od: 09 sty 2018, 1:19

Napisano: 09 sty 2019, 11:18

też jest zapis w ustawie o Karcie Dużej Rodziny:

Art. 11. 1. Karta jest przyznawana:
4) dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18. roku życia – na okres ważności orzeczenia;

hmmm…. ????? więc koliduje z tym co wcześniej podał DirtyFranco… ?????
ciekawostka!!! a bo to pierwszy raz???
kasia c
Praktykant
Posty: 38
Od: 28 cze 2017, 8:15

Napisano: 09 sty 2019, 11:26

Mam podobna sytuacje, matka składa wniosek na KDR dla siebie i podaje trójkę dzieci w wieku ponad 25 lat, w tym jedno z aktualnym bezterminowym orzeczeniem o niepełnosprawności .
Pytanie: Czy karta należy się też dziecku z niepełnosprawnością?
ewkax
Praktykant
Posty: 3
Od: 05 lip 2018, 12:46

Napisano: 09 sty 2019, 11:45

nie przysługuje, bo prawo do posiadania Karty przysługuje dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej spełnia wymagania, o których mowa w ust. 2b.

Art. 4 ust. 2b przewiduje, że prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku:
1) w wieku do ukończenia 18. roku życia;
2) w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w:
a) szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
b) szkole wyższej – do dnia 30 września roku – w którym jest planowane ukończenie nauki.
kasia c
Praktykant
Posty: 38
Od: 28 cze 2017, 8:15

Napisano: 09 sty 2019, 12:03

kasia c nic tutaj nie koliduje. Art 4 opisuje tylko warunki jakie muszą być spełnione do przyznanie kart, a nie ich okres ważności. Za to odpowiada właśnie art 11, który podałaś.

Te artykuły się uzupełniają, a nie wykluczają...
DirtyFranco
Praktykant
Posty: 4
Od: 09 sty 2018, 1:19

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 14 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]