Nietypowa sytuacja proszę o pomoc!!!!

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 11 mar 2019, 13:00

Przyszła do mnie Pani o KDR, która wnosi o przyznanie karty dla siebie . Mąż nie żyje był ojcem trójki dzieci ,Pani jest matką dwójki. Czy jeśli wychowywała dziecko męża od urodzenia i była nawet na świadczeniu macierzyńskim na to dziecko to karta jej się nie należy?
Dora1
Praktykant
Posty: 30
Od: 09 lip 2018, 13:38


Napisano: 11 mar 2019, 13:22

Tak, Pani należy się karta, ale jako rolę należy wprowadzić "Małżonek rodzica". Chyba, że Pani to dziecko adoptowała to można jako "Rodzic".
Herka
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 613
Od: 02 sty 2018, 17:03

Napisano: 11 mar 2019, 13:57

A czy nie jest tak, że karta małżonkowi należy się dopóki rodzic żyje?
Dora1
Praktykant
Posty: 30
Od: 09 lip 2018, 13:38

Napisano: 11 mar 2019, 14:09

Nie słyszałam o takim zapisie. Dodatkowo Pani kwalifikuję się jako osoba, które kiedykolwiek miała na utrzymaniu troje dzieci. Nawet jeśli po śmierci męża już nie jest.
Herka
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 613
Od: 02 sty 2018, 17:03

Napisano: 11 mar 2019, 14:15

Ze strony Ministerstwa
W jakich sytuacjach prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje małżonkowi rodzica?

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje nie tylko rodzicowi co najmniej trojga dzieci, ale także małżonkowi tego rodzica. Małżonek rodzica, któremu przyznano Kartę, traci prawo do jej posiadania, jeżeli rodzic zmarł, utracił prawo do posiadania Karty, małżeństwo z rodzicem zostało unieważnione albo rozwiązane przez rozwód, albo sąd orzekł o nieistnieniu małżeństwa.
Dora1
Praktykant
Posty: 30
Od: 09 lip 2018, 13:38

Napisano: 11 mar 2019, 14:43

Art. 6 ust. 2 - małżonek rodzica, któremu przyznano kartę, nie traci prawa do jej posiadania mimo wystąpienia zmian mających wpływ na istnienie tego uprawnienia, chyba, że rodzic zmarł, utracił prawo do posiadania karty, małżeństwo z rodzicem zostało unieważnione albo rozwiązane przez rozwód, albo sąd orzekł o nieistnieniu małżeństwa.
m_ssi
Praktykant
Posty: 47
Od: 22 sty 2019, 14:07

Napisano: 11 mar 2019, 15:26

Dora1 pisze:A czy nie jest tak, że karta małżonkowi należy się dopóki rodzic żyje?


No raczej na to wygląda, że teraz jej się nie należy jako małżonkowi, ale w sumie chyba faktycznie należało by jej się jako rodzicowi który miał na utrzymaniu 3 dzieci... zaczyna się to jakoś dziwnie zapętlać 8-)
"To err is human, to forgive is divine"
ubu
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 938
Od: 27 lip 2017, 11:31


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]