PROBLEM - SPRAWOWANIE OPIEKI NA DZIECKIEM A 500

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 10 kwie 2018, 11:40

Witam i proszę o pomoc

Pani wnioskowała i przyznaliśmy jej prawo do 500+. Pan siedzi w ZK wiec nie może sprawować opieki na dzieckiem. Pani prowadza się lekko - tu i tam miłości. Pracownik socjalny przeprowadził wywiad z którego wynika, że świadczenie jest marnotrawione, a wnioskodawczyni nie sprawuje opieki nad dzieckiem, gdyż przez pewien czas zamieszkiwała u teściowej z dzieckiem, a teraz nawet tam nie bywa i nie ma kontaktu z dzieckiem ani z teściową. Czy jeśli matka nie sprawuje opieki nad dzieckiem powinienem uchylić jej decyzje przyznającą świadczenie? Jeśli tak to na jakiej podstawie? Ustawa mówi że świadczenie przysługuje matce lub ojcu... ale co jeśli rodzice nie sprawują tej opieki? Oczywiście sprawa nie jest prawnie uregulowana ;/

Liczę na szybką i profesjonalną pomoc tęgich umysłów zaglądających do tematu <3
ksiac
Praktykant
Posty: 35
Od: 27 gru 2016, 14:35


Napisano: 10 kwie 2018, 18:29

W mojej ocenie jest to jedna z tych sytuacji które nie zostały dostatecznie uregulowane przez ustawodawcę. Świadczenie wychowawcze przysługuje bowiem matce lub ojcu dziecka, a dopiero w sytuacji zbiegu prawa rodziców do świadczenia temu z nich który faktycznie sprawuje opiekę.

W opisanej sytuacji ojciec nie może ubiegać się o świadczenie zaś dziecko przebywa u babci, która nie jest jednak ani opiekunem faktycznym ani prawnym dziecka. Do czasu gdy matka jest jedynym formalnym opiekunem/przedstawicielem dziecka ma prawo do świadczenia. Jeśli marnotrawi środki pozostaje forma rzeczowa lub opłacenia usług.
Aby pozbawić matkę tego prawa należy ustanowić dla dziecka opiekuna prawnego lub umieścić je w pieczy zastępczej.

Myślę, że jedyne co można zrobić to wezwać Panią do złożenia wyjaśnień i jeśli się nie stawi wstrzymać wypłatę świadczeń - korespondencję należy kierować na ostatni znany adres. Jeśli Pani się zjawi przyznać pomoc w formie rzeczowej.
Pozostałe rozwiązania są nieformalne więc nie podaję :D
Krzysztof111
Praktykant
Posty: 17
Od: 14 mar 2018, 22:36

Napisano: 11 kwie 2018, 7:11

Krzysztof dziękuję Ci za wkład i opinię. Ładnie ubrane w słowa. Tak tez myślałem jednak każda kolejna opinia utwardza moje stanowisko. Dzięki za pomoc i życzę spokojnego dnia :)
ksiac
Praktykant
Posty: 35
Od: 27 gru 2016, 14:35


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]