Nienależne świadczenia ale nie nienależnie pobrane?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 11 wrz 2019, 10:39

Proszę o pomoc w rozwiązaniu sytuacji. Pan przeprowadził się z innej gminy. W poprzedniej zgłosił ten fakt. Niestety ktoś nie zablokował wypłat i poszły wypłaty i w mojej gminie i poprzedniej. Zgodnie z art 20 ust. 4 teraz to my jesteśmy organem właściwym do odzyskania pieniędzy. Tylko nie wiem jak mam się za to zabrać prawnie. Decyzja, wezwanie do wpłaty? Pan chce wpłacić pieniądze niezwłocznie.
GosiaWi
Praktykant
Posty: 13
Od: 01 cze 2017, 8:57


Napisano: 12 wrz 2019, 15:00

podpinam sie do pytania
elaswiadczenia
Praktykant
Posty: 38
Od: 14 cze 2018, 12:03

Napisano: 13 wrz 2019, 7:32

Rozmawiałam z mecenasem jak rozwiązać ten problem. Zasugerował aby wezwać klienta do zapłaty. Nie wydawać decyzji o nienależnie pobranych gdyż takimi nie są pobrane wypłaty i byłaby to decyzja z naruszeniem prawa, bo katalog przesłanek nienależnie pobranych świadczeń jest ścisły i zamknięty. Nadal nie jestem przekonana co do rozwiązania problemu.
GosiaWi
Praktykant
Posty: 13
Od: 01 cze 2017, 8:57

Napisano: 13 wrz 2019, 7:46

a ja jestem, jak pan chce wpłacić to nie ma problemu - niech wpłaca - moim zdaniem najlepiej by było,żeby do tej gminy gdzie już świadczenia mu nie przysługiwały, to nie jest świadczenie nienależnie pobrane, więc organ właściwy nie ma tu nic do rzeczy (moim zdaniem oczywiście :)), tamten ośrodek błędnie mu coś wypłacił to on im to zwraca i tyle
kb
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 7039
Od: 02 lut 2007, 15:50
najładniejsza:), Polska

Napisano: 13 wrz 2019, 8:02

Miałam taką nadzieję, bo sama zasugerowałam aby do poprzedniej gminy wpłacił ale oni nie wyrazili zgody na to, zasłaniając się ustawą art 20 że to teraz my mamy zakończyć tą sprawę. dla mnie najlepiej by było gdyby Pan cofnął przelew w dniu wypłaty świadczeń ale on zauważył wpływ po jakimś czasie, konkretnie po drugiej wpłacie. Właśnie próbuję sklecić wezwanie ale coś kiepsko idzie, pustka w głowie na jakie art, powołać się.
GosiaWi
Praktykant
Posty: 13
Od: 01 cze 2017, 8:57

Napisano: 13 wrz 2019, 10:05

Moim zdaniem są to nienależnie pobrane świadczenia. W obecnym brzmieniu art. 25 ust. 2 pkt 6 nienależnie pobranymi świadczeniami są każde świadczenia wychowawcze wypłacone mimo braku prawa do tego świadczenia. Niewątpliwie, pan był uprawniony do świadczeń z jednego organu, a z drugiego już nie, więc nie miał do niego prawa. Jeśli tamten organ został prawidłowo poinformowany o zmianie miejsca zamieszkania strony, to należy uznać że wypłata jest następstwem błędu organu i żądać zwrotu bez odsetek, stosownie do art. 25 ust.3 in fine.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 3069
Od: 19 lut 2014, 10:39
z OPS

Napisano: 13 wrz 2019, 10:21

kronos79 pisze:Moim zdaniem są to nienależnie pobrane świadczenia. W obecnym brzmieniu art. 25 ust. 2 pkt 6 nienależnie pobranymi świadczeniami są każde świadczenia wychowawcze wypłacone mimo braku prawa do tego świadczenia. Niewątpliwie, pan był uprawniony do świadczeń z jednego organu, a z drugiego już nie, więc nie miał do niego prawa. Jeśli tamten organ został prawidłowo poinformowany o zmianie miejsca zamieszkania strony, to należy uznać że wypłata jest następstwem błędu organu i żądać zwrotu bez odsetek, stosownie do art. 25 ust.3 in fine.

Dlatego mam taki dylemat, mecenas nie kazał mi się powoływać na ten art. przytoczony przez Ciebie. i bądź tu mądry. Jedyny wspólny mianownik to ten że bez odsetek.
GosiaWi
Praktykant
Posty: 13
Od: 01 cze 2017, 8:57


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]