Pełnoletni wychowanek przebywajacy w rodzinie zastępczej na ustawie o pomocy społecznej

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 12 gru 2012, 15:09


Zgodnie z art. 226 ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887 z późn. zm.), sprawy o wynagrodzenie, dodatki oraz świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby przebywającej w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo - wychowawczej, do których prawo powstało przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podlegają z zastrzeżeniem ust. 9, rozpatrzeniu na zasadach i w trybie określonych w przepisach dotychczasowych, na wniosek osoby otrzymującej te świadczenia, dodatki i wynagrodzenia.

W związku z powyższym,czy osoby, które przebywają w rodzinach zastępczych na przepisach dotychczasowych i osiągnęły pełnoletność po dn. 01.01.2012r. pozostają w tych rodzinach do ukończenia 25 roku życia, czy do ukończenia szkoły w której osiągnęły pełnoletność?
~pcpr 12


Napisano: 18 gru 2012, 23:18

jeżeli rodzic zastępczy złożył wniosek o pozostanie na starych zasadach to podjął decyzje za dziecko czyli pozostaje na starych zasadach czyli do zakończenia szkoły.
jest jeszcze taki problem że może w każdej chwili przed ukończeniem 18 roku życia przez dziecko wystąpić o zmianę finansowania na nowe zasady i należy się takiemu dziecku możliwość zostania w RZ do końca nauki(do 25 lat)
~LeOn

Napisano: 19 gru 2012, 12:12

ale czy można wystąpić o zmianę finansowania na nowe zasady i na jakich podstawach?
~kir

Napisano: 19 gru 2012, 12:12

ale czy można wystąpić o zmianę finansowania na nowe zasady i na jakich podstawach?
~kir

Napisano: 19 gru 2012, 12:41

Tylko, że art. 226 ust 5 ujmuje tylko sprawy o wynagrodzenie, dodatki oraz świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby przebywającej w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo - wychowawczej. Z interpretacji Mpips, którą otzrymaliśmy wynika, iż wychowanek, który ukończył szkołę, w której rozpoczął naukę przezd osiągnięciem pełnoletnośc, po 1 sstycznia 2012r., to do takich osób będzie stosowało się przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
~pcpr 12

Napisano: 19 gru 2012, 15:15

tak dokładnie tak jak piszesz.
ale zastanawiam się czy rodzina może zmienić formę finansowania. Może zadam nowy wątek.
~kir

Napisano: 27 gru 2012, 10:17

My z kolei mamy taka interpretację radcy prawnego, że art. 37 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastepczej tyczy się każdego bez wzgledu na to czy rodzina zastępcza pobiera świadczenia na podstawie ustawy o pomocy społecznej czy ustawy o pieczy.
Art. 226 dotyczy wyłącznie wysokości świadczenia.
~Aga MOPS

Napisano: 03 sty 2013, 21:01

JEŻELI RODZINA ZŁOŻYŁA WNIOSEK O PRZYZNAWANIE ŚWIADCZEŃ W OPARCIU O USTAWĘ O POMOCY SPOŁECZNEJ TO NIE MOŻE ZMIENIĆ TERAZ NA PIECZĘ. JEŻELI TAKI WNIOSEK JEST ZŁOŻONY TO N IE MOŻNA GO ANULOWAĆ, ZMIENIĆ ITP.
~deda


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]