zwrot kosztów utrzymania mieszkania a podatek

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 16 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 17 sty 2013, 14:02

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zmiana w art. 209 ustawy o pieczy) nieopodatkowane są środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w części przysługującej na umieszczone w rodzinie zastępczej dzieci i osoby pełnoletnie przebywające w tej rodzinie. Co robicie w tej sytuacji? Wystawiacie jakieś pity na część dofinansowania, która przypadła na rodziców zastępczych (np. 8c)? Może jakieś inne pomysły?
~a....


Napisano: 22 sty 2013, 16:11

Nikt nie ma takiego problemu?
~a....

Napisano: 25 sty 2013, 0:36

Wygląda na to, iż trzeba zwrócić się o interpretację do urzędów skarbowych czyli mamy jeszcze rok, bo dopiero teraz startujemy z tymi świadczeniami. Ale czytając ten art. ustawy jest dokładnie tak jak piszesz ~a. Ciekawe jaki PIT będziemy wystawiać.
~Grzegorz

Napisano: 14 lut 2013, 11:43

my się za to zabieramy, trzeba bedzie wystawić
~Gośka

Napisano: 14 lut 2013, 15:45

Na jakiej podstawie mamy wystawić PIT skoro każde świadczenie jakie jest wypłacane nie podlega opodatkowaniu? Czy mamy prawo aby wystawiać PIT od takiego świadczenia? Wydaje mi się, że przedstawiona interpretacja Izby Skarbowej jest dalece przesadzone.
~AgaMOPS

Napisano: 15 lut 2013, 18:37

~AgaMOPS przeczytaj dokładnie art. 209 ustawy o pieczy a następnie ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenia na utrzymanie domu wypłacone na rodziców zastępczych czy osoby prowadzące rodzinne domy dziecka nie są zwolnione z podatku.
Do tego nie ma żadnej interpretacji o jakiej Ty piszesz, wszystko (wyjątkowo) jest jasno opisane z przepisach. Świadczenia na utrzymanie domu w części wypadającej na prowadzących RZ lub RDD nie są zwolnione z podatku w związku z czym podlegają opodatkowaniu.
~Grzegorz

Napisano: 15 lut 2013, 21:43

No dobrze, tylko, że to świadczenie nie jest przyznawane w częściach odrębnych na dzieci i na opiekunów zastępczych, a w jednej kwocie. Ponadto zgodnie z art. 192 ustawy do wydatków na opiekę i wychowanie dziecka zalicza się m.in środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, w którym zamieszkuje rodzina zastępcza zawodowa, rodzina zastępcza niezawodowa lub w którym jest prowadzony rodzinny dom dziecka - bez podziału na części przypadające na dzieci i opiekunów zastępczych. W związku z tym zastanawiamy się z prawnikiem, czy nie można uznać, że to świadczenie jest tak naprawdę w całości na zaspokojenie potrzeb dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej czyli dla dzieci.
Kasia
~Kasia
Inspektor
Posty: 2002
Od: 29 mar 2007, 16:54
Ryczywół, Polska

Napisano: 17 lut 2013, 1:36

~Kasia poczytaj sobie jeszcze raz art 84 a zwłaszcza jego koniec \"obliczonym przez podzielenie łącznej kwoty tych kosztów przez liczbę osób zamieszkujących w tym lokalu lub domu jednorodzinnym i pomnożenie przez liczbę dzieci i osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2, umieszczonych w rodzinnym domu dziecka wraz z prowadzącym rodzinny dom dziecka\".
Nigdzie nie jest napisane, iż masz to zrobić jedną decyzją, jak chcesz możesz wydać decyzję dla każdego dziecka z osobna i kolejne na opiekunów. Polecam, z naciskiem na polecam, przeczytać sobie ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych a zwłaszcza art 21 tej ustawy - masz tam wymienione wszystkie świadczenia, prezenty, nagrody, dodatki, ryczałty i co tam jeszcze można wymyślić od których nie płacisz podatku, wszelkie inne środki pieniężne i nie pieniężne nie wymienione w tym artykule są opodatkowane i wcześniej czy później pan Vincenty z MF wyciągnie po nie ręce (na marginesie są tam wymienione świadczenia dla dzieci w RZ, (ale z wyłączeniem świadczeń przypadających na rodziców zastępczych).
Przy tym Twoim założeniu w podanym przez Ciebie art 192 są również wymienione jako wydatki na opiekę i wychowanie w pkt 9 \"wynagrodzenie wraz z pochodnymi od wynagrodzenia dla zawodowej rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka i osób zatrudnionych w rodzinie zastępczej oraz rodzinnym domu dziecka lub zajmujących się opieką i wychowaniem w rodzinnym domu dziecka\", to dlaczego to jest opodatkowane? i z wynagrodzenia rodzin zawodowych jest odprowadzany podatek?
~Grzegorz

Napisano: 17 lut 2013, 15:07

Oczywiście, że znam i czytam ze zrozumieniem przepisy dotyczące tej sprawy i nie twierdzę, że mam 100% rację ale staram się analizować sprawę dogłębnie. Wg nas świadczenie jest przyznawane w całości w związku z umieszczeniem dzieci w rodzinie zastępczej, a zapisy w art. 83 ust. 2 i 84 pkt 2 dotyczące mnożenia i dzielenia są tylko wskazaniem sposobu wyliczenia tego świadczenia. I niekoniecznie widzę możliwość i zasadność wydawania kilku decyzji (dla każdego dziecka i dla osób prowadzących) w celu przyznania dofinansowania rodzinie zastępczej w odpowiedzi na złożony przez nią wniosek - czyli dzielenia świadczenia na części. Ponadto staram się zawsze stosować przepisy patrząc na cel tej ustawy, a celem głównym jest w szczególności wsparcie dzieciaków umieszczonych w pieczy zastępczej, a nie dokładanie RZ. Oczywiście fiskus może chcieć ściągać podatki od wszystkich i za wszystko, tylko czy zawsze są do tego przesłanki?
A może ktoś wystąpił albo wie o istniejącej interpretacji indywidualnej Izby Skarbowej albo z Ministerstwa w tej sprawie?
Kasia
~Kasia
Inspektor
Posty: 2002
Od: 29 mar 2007, 16:54
Ryczywół, Polska

Napisano: 19 lut 2013, 11:06

~Kasia pamiętaj, co wielokrotnie tu już pisałem, interpretacje ministerstwa warte są tyle, ile papier na których zostały one wydrukowane lub gdzie papier ten można użyć.... Aby miały jakąkolwiek moc prawną, powinny być opublikowane w dzienniku ustaw w jako rozporządzenie, inaczej warte są tyle co opinia Pana Kazia z pod budki z piwem.
Ja planuję napisać w tej sprawie do izby skarbowej (dopiero od tego roku płacimy to świadczenie, więc mamy jeszcze prawie cały rok). Ponieważ w Polsce nie ma prawa precedensu, odpowiedź na to pismo będzie wiążąca jedynie dla mnie (oczywiście jak tylko dostanę podzielę się informacjami na forum), jeśli chcesz mieć taką opinię z US aby się nią posługiwać musisz sama wystąpić do właściwego urzędu skarbowego, choć znając życie za kilka lat US zmieni zdanie i oczywiście będzie to nasza wina, że tak stosowaliśmy przepisy podatkowe - patrz optimus i jtt
~Grzegorz

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 16 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]