500 zł dodatek wychowawczy dla rodzin zastepczych

  
Strona 2 z 3    [ Posty: 30 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 20 sty 2016, 15:58

Odnośnie dodatku dla dzieci w rodz. zast. - w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci w części dot. zmian w przepisach obowiązujących art. 42
pcpr-pcpr


Napisano: 29 sty 2016, 11:42

http://www.legislacja.gov.pl/projekt/12 ... 8#12326818, czyli możemy się szykować do roboty :)
lilo

Napisano: 29 sty 2016, 14:18

Uprzejmie informuję że pracujemy już nad obsługą tego dodatku 500 zł na dziecko dla rodzin zastępczych w naszej aplikacji "piecza zastępcza" w systemie POMOST Std. Aktualizacja oprogramowania będzie dostarczona w marcu, jeszcze przed wejściem w życie programu, abyście mogli zainstalować spokojnie i zaznajomić się z nią.

pozdrawiam
Tomek
SYGNITY
Starszy inspektor
Posty: 5567
Od: 04 kwie 2007, 11:01
Kraków, Polska

Napisano: 01 lut 2016, 12:04

Czytam projekt i nie mogę się doczytać co w sytuacji, gdy rodzic zastępczy będący opiekunem prawnym złoży wniosek o dodatek wychowawczy z ustawy o pieczy (jako rodzina zastępcza) oraz na podstawie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci o świadczenie wychowawcze (jako opiekun prawny).
Nie widzę w ustawie wykluczenia, że np. świadczenie nie przysługuje osobie, która ma prawo do dodatku wychowawczego z ustawy o pieczy. Widzi ktoś takie wykluczenie? Jeśli tak, to proszę o podpowiedź.
mopsinek

Napisano: 01 lut 2016, 21:27

Do mopsinek: proszę zerknąć do art. 8 ust. 1 pkt 2 projektu - "świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli: (...) 2) dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej (...)". Wydaje mi się, że ten zapis załatwia sprawę - wg mnie jeśli dziecko umieszczone jest w pieczy zastępczej, rodzinie zastępczej, nawet będącej opiekunem prawnym dziecka, przysługuje tylko dodatek wychowawczy z ustawy o wspieraniu rodziny.
roka

Napisano: 02 lut 2016, 12:45

A co w przypadku dzieci w rodzinach zastępczych, które pochodzą z innych powiatów? dodatek wychowawczy będzie wypłacać starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny zastępczej - a kto zwróci taki wydatek? powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w pieczy, który otrzyma na ten cel dotację celową? Czy ktoś doczytał się jak to będzie realizowane?
eee.

Napisano: 02 lut 2016, 14:21

Dzisiaj rano w wiadomościach podawali, że będzie dodatkowo rozporządzenie, które będzie regulowało kwestie związane z samym składaniem wniosków i wypłatą środków. Może właśnie tam uregulują kwestie związane z tym kto będzie miał obowiązek płacenia za dziecko z innego powiatu.
syljon

Napisano: 02 lut 2016, 15:53

dodatek wychowawczy będzie finansowany z budżetu państwa, a jego realizacja stanowić będzie dla powiatu zadanie z zakresu administracji rządowej. Jakie więc ma znaczenie który powiat przekaże pieniądze. Jeżeli w powiecie będzie np. 100 dzieci w rodzinach zastępczych to powinien otrzymać 50.000,00 zł + 1% tej kwoty jako koszty obsługi.
Z.Z.

Napisano: 02 lut 2016, 16:14

Dodatek nie wchodzi w skład wydatków na opiekę i wychowanie dziecka więc nie będzie podlegał rozliczeniom miedzy powiatami. Koszt będzie ponosił powiat na którego terenie przebywa dziecko. Tak jak napisał wyżej Z.Z idzie to z budżetu państwa czyli z "jednego worka" i nie ma znaczenia kto za to płaci więc rozwiązanie że każdy płaci za dzieci na swoim terenie jest najbardziej rozsądne.
kasia11

Napisano: 02 lut 2016, 23:24

Witam! mam pytanko, czy słyszeliście może o tym, że dla dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe na pierwsze dziecko? ( 800zł) i żeby otrzymać 500zł wystarczy być opiekunem prawnym dzieci.Czekam na odp. pozdrawiam! :)
500+

PoprzedniaNastępna

  
Strona 2 z 3    [ Posty: 30 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]