nieletnia matka a świadczenia rodzinne dla babci

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 24 sty 2009, 10:51

Nieletnia matka 16 lat składa wniosek o SR. w aktach jest zgoda \"babci\" na to by jej córka starała sie o swiadczenia rodzinne. w ten sposób młoda mama tworzy nowa rodzine. Czy wobec tego babcia maoze dalej pobierać na młodą matke zasilek rodzinny ?Czy mamy podstawe by odmówić babci wypłaty swiadczeń???
~Lady :)


Napisano: 24 sty 2009, 13:43

Jak 16 - latka moze składac wnosek o rodzinne?? Przeciez \"babcia\" dziecka musi wystapic do sądu o ustalenie opiekuna prawnego na wnuka, dopiero wtedy babcia moze składac wnisek o SR,zadna zgoda babci w aktach nic nie daje.Do ukonczenia 18 lat matka dziecka nie moze składac wniosku o SR na swoje dziecko.Babcia jako opiekun prawny pobiara SR na wnuka i swoja córke do czasu trwania opieki prawnej.
~Ania

Napisano: 26 sty 2009, 9:44

a do składu rodziny bierzemy tez babcie? jej 16 letnią córke i jej chłopaka(ojca dziecka)i urodzone dziecko? Czy też rodzin e babci
~fgdss

Napisano: 26 sty 2009, 20:32

Nieletnia za zgodą rodzica ma prawo złożyć wniosek o świadczenia rodzinne na swoje dziecko. Do tego wniosku dołącza zupełny odpis aktu urdzenia dziecka, z którego wynika, że ojciec dziecka jest nieznany i dodatkowo otrzymuje dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Również odbiór-wypłata tych świadczeń następuje w obecności rodzica, który również wraz z nią podpisuje odbiór pieniążków.
~Ania

Napisano: 19 sie 2010, 15:45

stary temat ale nie wiem co i jak pomóżcie


Który kodeks lub artykuł pozwala na to żeby nieletnia składała wniosek.
~Sabina

Napisano: 20 sie 2010, 13:07

Art. 30 KPA - przez przedstawicieli ustawowych działają osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych. Można się zastanawiać czy te, które mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych mogą występować w sprawie administracyjnej same. Kluczowa wydaje się jednak odpowiedź na pytanie czy o świadczenia rodzinne może ubiegać się matka, której nie przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem, bo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych (art. 94 KRO). Zdaje się, że o świadczenia powinien się ubiegać drugi rodzic (jeżeli ma pełną zdolność do czynności prawnych) albo opiekun prawny.
~A_1

Napisano: 20 sie 2010, 13:49

czyli lepiej żeby nieletnia nie składała sama wniosków - tylko czekać na opiekę prawną i dopiero działać w tym temacie
~Sabina

Napisano: 25 sie 2010, 14:54

tak jak Ania nieletnia składa wniosek za zgoda przedstawiciela ustawowego, tzn obok jej podpisów jest podpis matki
~jo

Napisano: 25 sie 2010, 14:55

nieletnia jest rodzicem art.23
~jo


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron