Należy się czy nie?

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 16 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 02 gru 2014, 15:38

Witam mam pytanie odnośnie przyznania prawa do szo. Córka na matkę, orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w orzeczeniu punkt 7-wymaga a punkt 8-nie dotyczy.
Nowa2014


Napisano: 02 gru 2014, 15:52

Przy znacznym stopniu u osoby dorosłej nie patrzysz już na punkt 7 i 8. Punkt 8 "nie dotyczy: bo mówi o udziale opiekuna dziecka w procesie kształcenia i rehabilitacji.
Zofia

Napisano: 02 gru 2014, 15:59

no właśnie moja kierowniczka twierdzi ze 8 musi być i nie mogę się dogadać. czyli wystarczy ze ma znaczny ? bo w 7 jest " konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji "
Nowa2014

Napisano: 02 gru 2014, 16:24

Punkty 7 i 8 mają znaczenie tylko w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności (takiego które wydaję się osobom do 16 roku życia). W przypadku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (po 16 roku życia), punkty nie mają kompletnie żadnego znaczenia, ważny jest przyznany stopień - Znaczny w tym wypadku.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
Starszy inspektor
Posty: 5886
Od: 27 lut 2014, 20:32
Polska C

Napisano: 02 gru 2014, 16:53

Dlaczego przy ŚP na dorosle już dzieciaki punkt 7 musi być A u innych dorosłych się tego wymogu nie stosuje?
ON33

Napisano: 02 gru 2014, 16:56

Przecież napisał IKs , ze u dzieci do 16 r. patrzymy na pkt powyżej musi mieć znaczny bez patrzenia na pkt.
Gość

Napisano: 02 gru 2014, 17:11

W praktyce nie jest tak.
Przykład;
Chłopak 18 letni dostaje orzeczenie z ZUS.
Stopień znaczny na stałe.
Matka dostaje odmowę wypłaty ŚP, ponieważ nie ma wskazań na orzeczeniu do stałej i długotrwałej pomocy osoby drugiej.
Odwołuje się, zostaje doisane jedno potrzebne zdanie i ŚP zostaje przyznane.
Takich przypadków jest więcej.
Proszę wskazać w ustawie, gdzie ten dodatkowy fragment odnośnie sprawowania opieki osoby drugiej jest niepotrzebny.
ON33

Napisano: 02 gru 2014, 17:50

ON33 pisze:W praktyce nie jest tak.


Jest dokładnie tak.
ON33 pisze:Przykład;


Patologia nie jest przykładem.

ON33 pisze:Dlaczego przy ŚP na dorosle już dzieciaki


Nie ma dorosłych dzieciaków - są dorośli albo dzieciaki. Dorośli mają orzeczenie O STOPNIU niepełnosprawności, dzieci - O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. W przypadku orzeczenie o niepełnosprawności ma być wskazanie w punktach 7 i 8. Finito.

ON33 pisze:dostaje orzeczenie z ZUS.


Orzeczenie z ZUS to nie jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Zus orzeka o zdolności do samodzielnej egzystencji i zdolności do pracy. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych (art. 3 pkt 21)

"ilekroć w ustawie jest mowa o znacznym stopniu niepełnosprawności, oznacza to:

a) niepełnosprawność w stopniu znacznym w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
b) całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych [...]"


itd. ale reszta jest nieistotna. Literka a - odpowiada orzeczeniom o stopniach niepełnosprawności, literka b - orzeczeniom ZUSowskim.

ON33 pisze:Matka dostaje odmowę wypłaty ŚP


Totalnie niezgodnie z prawem. To, że jakiś idiota dał odmowę, nie oznacza, że takie są przepisy - Nie są.

ON33 pisze:Takich przypadków jest więcej.


Patologia nie jest i nigdy nie będzie normą. Zresztą SKO prostuje takie przypadki i świadczenia (zgodnie z prawem) są przyznawane.

ON33 pisze:Proszę wskazać w ustawie, gdzie ten dodatkowy fragment odnośnie sprawowania opieki osoby drugiej jest niepotrzebny.


W ustawie jest jasno:

Art. 16a - SZO

"SZO przysługuje osobom [...] w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami"

Art. 17 - SP

"Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia przysługuje osobom [...] w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami"

Tak jak pisałem wyżej, albo orzeczenie o znacznym stopniu (czyli również orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji z ZUSu), albo orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniami czyli z punktami 7 i 8 (odpowiednika z ZUSu nie ma).
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
Starszy inspektor
Posty: 5886
Od: 27 lut 2014, 20:32
Polska C

Napisano: 02 gru 2014, 17:56

Wielkie dzięki :)
Przykre, że osoby odpowiedzialne za złe decyzje, które powinny byc od razu rozpatrzone pozytywnie czują się bezkarnie i jeszcze często bezczelnie się zachowują przy ponownym przyjmowaniu wniosków.
Ale cóż... jak to nazwał Iks- patologia .. ;)
Jeszcze raz dziekuję za wyjasnienie dokładniejsze...
ON33

Napisano: 02 gru 2014, 20:01

On33 może chlopak miał orzeczenie zus o całkowitej niezdolności do pracy a to jest odpowiednik umiarkowanego stopnia a brakowało dopisku , że jest niezdolny do samodzielnej egzystencji - bo dopiero ten zapis daje przełożenie na znaczny stopień.
Gość

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 16 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]