pielęgnacyjny KRUS składki- Elmer KB Ewalu i reszta PILNE

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 04 lut 2016, 9:26

Mam osobę która pobiera SP od 2013 roku i była ubezpieczona w KRUS, nie opłacaliśmy od niej żadnych składek. Wraz z wejściem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach gdzie za takie osoby my opłacamy składki, wystąpiliśmy do KRUSu z zapytaniem przez jaki okres mamy opłacać składki. KRUS wezwał tą osobę i ją wyrejestrował od 2013 roku! i powiedział, że nie może się ubezpieczyć w krus. I teraz co? My mamy ją zgłosić do ZUS czy KRUS? I wyrównać składki od 2013 roku?
W uzasadnieniu KRUS jest napisane że my przyznaliśmy jej zasiłek dla opiekuna a ona zaprzestała prowadzenia gospodarstwa rolnego. Tyle że ona ma świadczenie pielęgnacyjne i żadnego oświadczenia o zaprzestaniu nie ma! I co teraz mamy zrobić?
Zosiak


Napisano: 04 lut 2016, 10:02

Ktoś coś podpowie?
Zosiak

Napisano: 04 lut 2016, 10:23

Od października osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne może sobie wybrać, gdzie chce mieć składki opłacane. Jeśli był w KRUS przez tyle lat opłaca jej się bardziej zostać w KRUS. Wtedy ta osoba musi wypisać wniosek o objęcie ubezpieczeniem w KRUS (do pobrania ze strony KRUS), wypełnić u nas i my to przesyłamy do KRUS z informacją, że przyznaliśmy św. piel. i że osoba wybrała ubezp. w KRUS. Oni wyślą do Ośrodka polecenie zapłaty i Ośrodek będzie przekazywał kasę do KRUS. My mamy takie 2 przypadki.
Jeśli chodzi o okres od 2013 to są ośrodki, które rolniczce kazały samej opłacać składki w KRUS a wypłacały jej św. piel., ale są też takie, co opłacały za nią normalnie ZUS. Na szkoleniu we wrześniu 2015r. Mlonkowa mówiła, że niesłusznie kazali jej samej opłacać KRUS, bo powinni za nią płacić. Nie mniej różne praktyki są stosowane w ośrodkach.
meduza

Napisano: 04 lut 2016, 10:25

Skoro była obowiązkowo w KRUS to ośrodek nie miał podstaw zgłosić ją do ZUS
kasia26

Napisano: 04 lut 2016, 10:34

niepotrzebnie pisaliscie do KRUS :) a teraz musicie ten KRUS troche naprostowac;-) niech najlepiej kierownik uswiadomi wasza KRUS, ze od pazdziernika 2015 r. zmienila sie rowniez ich ustawa i rolnik, ktory otrzymuje swiadczenia opiekuncze u nas moze u nich zlozyc wniosek o ubezpieczenie na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 4 i wtedy wy za niego bedziecie do KRUS pacic skladke..jednoczesnie niech im tez wyjasni ze ta wasza pani to zadnego zasilku dla opiekuna nie ma i ze nigdy nie skladala oswiadczenia o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego, ze ma SP przyznane juz dawno i bez takiego oswiadczenia...
kb
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 7037
Od: 02 lut 2007, 15:50
najładniejsza:), Polska

Napisano: 04 lut 2016, 12:54

I do nas muszą się zgłosić do 31.03. 2016
elleok

Napisano: 04 lut 2016, 14:45

Dlaczego niepotrzebnie? Przecież musimy wiedzieć czy mamy za kogoś opłacać składki KURS czy też nie. Z tym KRUSem to jakie horror jest ;/
Zosiak


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]