KRUS a ubezpieczenie zdrowotne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 09 mar 2016, 14:55

osoba rolniczka ma u nas przyznane ŚP od listopada 2015 r. W dniu składania wniosku Pani opłacała składki społeczne i zdrowotne do KRUS. Po wydaniu decyzji na ŚP złożyła do KRUS wniosek o objęcie jej ubezp. społecznym. KRUS wydał dwie decyzję:
- jedną o ustaniu ubezpieczeń społ. i obowiązku opłacania składek zdrowotnych
- drugą o podleganiu ubezpieczeniom społecznym rolników i opłacaniu tych składek przez wójta gminy.

A co teraz ze składkami zdrowotnymi. Czy Pani powinna się zgłosić do KRUS czy przyjść do nad żeby opłacać składki w ZUS - a jeżeli tak to od kiedy to zdrowotne?
jolla


Napisano: 09 mar 2016, 15:00

Nie ma składki zdrowotnej KRUS jeżeli osoba oświadczyła, że zaprzestała pracy w gospodarstwie. Jeżeli osoba taka nie ma możliwości ubezpieczenia jako członek rodziny to opłacamy mu składkę zdrowotną do ZUS od dnia wyłączenia z ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS, jeżeli w tym okresie pobierał świadczenie.
Ewa 23

Napisano: 10 mar 2016, 10:07

a czy osoba taka powinna w pierwszej kolejności zgłosić się do ubezp. zdrowotnego jako domownik w KRUS czy może sobie wybrać czy chce u nas do ZUS
jolla

Napisano: 10 mar 2016, 10:28

A co w przypadku gdy KRUS wyłączył osobę wstecz za okres 1 roku. Osoba dopiero teraz została zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Co z tym okresem ostatniego roku, gdy u nas pobierała SZO ?
Składkę społeczną zapłaciliśmy za ten okres do ZUS, a co ze zdrowotną ? Spłacacie wstecz?
Estera

Napisano: 10 mar 2016, 11:03

Krus - to też jest państwo w państwie - każdy KRUS inaczej robi, jedni ubezpieczają pod swoje ubezpieczenie jako domownika i jest wszystko ok, a drudzy mówią że nie mogą bo jak małżonka napisała oświadczenie że zaprzestała pracy w nim to nie mogą zgłosić do ubezpieczenia jako małżonka rolnika. Nie wiem co w takim przypadku należy zrobić, ale wydaje mi się, ze ubezpieczamy zdrowotnie od dnia złozenia wniosku u nas.
Gość


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]