Podstawa prawna wymagań do wniosku o świadczenie pielęgnacyj

Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 24 sty 2018, 11:49

https://www.mops.katowice.pl/node/211
Chciałbym zapytać jaka jest podstawa prawna wymagań znajdujących się pod: "Wykaz dokumentów potwierdzających przebieg ubezpieczenia" ?
mitgath
Praktykant
Od: 24 sty 2018, 11:38

Napisano: 24 sty 2018, 12:41

mitgath
Praktykant

Napisano: 24 sty 2018, 13:29

To jest bzdura. Przede wszystkim wnioskodawca się nie ubiega o zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Obowiązek opłacania składek przez organ wynika z przepisów, okresy składkowe sprawdza ZUS na wniosek Organu i to oni zbierają te kwity wymienione na stronie urzędu, po czym sporządza jasną odpowiedź do ops, że osoba ma tyle a tyle okresów składkowych, tyle a tyle nieskładkowych, należy opłacać skłądkę przez tyle a tyle miesięcy - na całą Polskę zajmuje się tym oddział ZUSu w Ostrowie Wlkp. - Jedyną podstawą były nieoficjalne ustalenia ministra pracy i prezesa zus z przed kilku (nastu?) lat, na podstawie których obowiązek zbierania kwitów próbowano przerzucić na organ realizujący ustawę o SR. Przepisów jednak nie zmieniono, OPS nie ma prawa zbierać dokumentów nie wymienionych w ustawie i rozporządzeniu, tym bardziej oryginałów.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
Starszy inspektor
Od: 27 lut 2014, 20:32
Polska C

Napisano: 24 sty 2018, 18:51

Czy znajduje się gdzieś próg rocznikowy wnioskodawcy lub próg roku podjęcia pierwszej pracy, od którego ZUS nie powinien wymagać żadnych kwitów, ze względu na wdrożenie systemu informatycznego, a co za tym idzie, pełne informacje składkowe w ich systemie ?
W necie idzie wyczytać, że system wystartował w 1999 roku, więc chyba logiczne, że nie ma sensu wymagać od wnioskodawcy, który osiągnął pełnoletność po tym roku np świadectw pracy...
Kwestia czy istnieje na to jakiś akt prawny ?
mitgath
Praktykant

Napisano: 25 sty 2018, 8:24

Jeszcze raz. To jest wszystko od A do Z sprawa zusu, organy ustalające prawo do świadczeń w ogóle się tym nie powinny zajmować, nie mają uprawnień i podstawy prawnej do podejmowania takich działań, nie masz prawa żądać od wnioskodawcy innych dokumentów niż te które służą do ustalenia prawa do świadczenia - składki nie są świadczeniem, organ nie ustala ich na wniosek. Jedyną rzeczą jaką robi organ, to sporządzenie pisma do ZUS z danymi osoby do ubezpieczenia (imię, nazwisko, pesel, adres) i "prośbą" o wyliczenie okresów składkowych i weryfikację czy należy opłacać składkę czy nie. To jest wszystko co masz zrobić, reszta cię kompletnie nie obchodzi.
Iks
Awatar użytkownika
Starszy inspektor
Polska C

Napisano: 25 sty 2018, 9:58

Nie próbowałam do tej pory wysłać wniosku do ZUS bez dokumentów, ale miałam takie sytuacje, że po wysłaniu kserokopii dokumentów bez potwierdzenia "za zgodność z oryginałem" ZUS nie doliczył tych okresów do okresu zatrudnienia, po wysłaniu np. kserokopii dowodu osobistego z wpisem o jednym zatrudnieniu i kserokopii zaświadczenia o drugim zatrudnieniu też nie doliczył, ponieważ okresy zatrudnienia nie zostały wystarczająco udokumentowane (brak świadectw pracy), o brakujących dokumentach ja informowałam osobę i ja dosyłałam te dokumenty
x@x
Stażysta
Od: 29 kwie 2014, 14:05

Napisano: 25 sty 2018, 10:10

My od kilku lat wysyłamy tylko wniosek i dostajemy odpowiedzi bez problemu. Zajmuje się tym jeden oddział ZUS na całą Polskę (ale wnioski adresujemy na nasz lokalny - oni przesyłają zgodnie z właściwością dalej), więc zakładam, że problem leży w niekompetencji urzędników w waszym lokalnym inspektoracie. Na marginesie - w tej chwili NIE MAMY PRAWA kserować dowodu nawet do naszych akt, a co dopiero kserować i udostępniać komuś innemu.
Iks
Awatar użytkownika
Starszy inspektor
Polska C

Napisano: 25 sty 2018, 10:51

No to super, może jeszcze będę ukarana za nadgorliwość
x@x
Stażysta
Od: 29 kwie 2014, 14:05

Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]