13-14 października, 10-11 listopada, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" ul. Korotyńskiego 13, Warszawa
04.10.2018, Warszawa

Jaki policzyć dochód z gospodarstwa

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 08 sty 2018, 16:37

Pani posiada nieruchomość o powierzchni 0,72 ha przeliczeniowe użytków rolnych, a mąż posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 1/10 z 5,5105 ha przeliczeniowe użytków rolnych. Czy aby policzyć dochód z gospodarstwa rolnego należy zsumować nieruchomość Pani i gospodarstwo Pana?
gops18
Praktykant
Posty: 10
Od: 08 sty 2018, 16:29


Napisano: 10 sty 2018, 9:20

Jedni sumują, drudzy nie sumują w takiej sytuacji (gdy Pani nie ma 1 ha to ci drudzy jej nie liczą nic i nie sumują do męża).
Natomiast pana ziemię musisz policzyć, nawet gdyby jego udział wyniósł poniżej 1 ha.
Diana
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 413
Od: 30 mar 2016, 18:48

Napisano: 10 sty 2018, 12:49

my sumujemy powierzchnię gospodarstwa
nowa11
Starszy referent
Posty: 667
Od: 10 mar 2017, 13:11

Napisano: 10 sty 2018, 13:48

Natomiast pana ziemię musisz policzyć, nawet gdyby jego udział wyniósł poniżej 1 ha. A dlaczego liczysz mu tylko udziały jak ma poniżej ha lub przeliczeniowego nie liczysz mu .
Dorcia82
Podinspektor
Posty: 1805
Od: 10 kwie 2014, 13:41

Napisano: 10 sty 2018, 21:02

art. 7 ust. 6 ustawy o "500"
Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego ...

ustawa o podatku rolnym:
Art. 2. 1. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
Re: ha przeliczeniowe
koniecznyzibi
Praktykant
Posty: 14
Od: 08 paź 2017, 14:41

Napisano: 10 sty 2018, 21:04

W przypadku gdy strona jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego, o którym mowa
w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136,
poz. 969 z późn. zm.), dochód oblicza się zgodnie z art. 5 ust. 8 ustawy o świadczeniach
rodzinnych, w związku z art. 207 kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, z późn.
zm.), który stanowi: „Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają
współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku
współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.”. Tak więc, przy
obliczaniu dochodu współwłaściciela należy przyjąć wyłącznie część powierzchni
gospodarstwa odpowiadającą jego udziałowi w nieruchomości, a przekraczają 1 ha fizyczny
lub 1 ha przeliczeniowy


Powinniście tak interpretować wszyscy.
Jeśli udział w prawie własności gospodarstwa rolnego pomnożony przez powierzchnię użytków rolnych w tym gospodarstwie wyrażoną w hektarach przeliczeniowych jest nie większy niż 1 ha, to przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej nie uwzględnia się dochodu współwłaściciela z tego gospodarstwa.
koniecznyzibi
Praktykant
Posty: 14
Od: 08 paź 2017, 14:41

Napisano: 13 paź 2018, 16:28

odkopuje temat ;)

bo widzę, że nie było jednomyślności wypowiedzi na forum.

Przykład A: Pan jest właścicielem w 1/4 z powierzchni:
fizycznej-4ha
przeliczeniowej 2,2 ha

Liczyć dochód z pola? można prosić o wzór jak liczycie

Przykład B
Pan jest właścicielem w 9/640 z powierzchni:
fizycznej-5ha
przeliczeniowej 2,2 ha

Liczyć dochód z pola? można prosić o wzór jak liczycie
opsx159753
Praktykant
Posty: 48
Od: 04 maja 2018, 7:27


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]