rodzina patchworkowa....jak rozpatrzeć...

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
Miejsce postów i tematów usuniętych

Napisano: 12 sty 2018, 16:15

Pani składa wniosek o świadczenie wychowawcze na drugie i trzecie dziecko, z których jedno dziecko jest dzieckiem Pani z poprzedniego małżeństwa i ma na nie zasądzone alimenty oraz ma wspólne dziecko z nowym partnerem. Pan z kolei ma z poprzedniego małżeństwa dziecko, na które ma orzeczoną opiekę naprzemienną i wpisują to dziecko do składu rodziny. Czy dobrze jest to przeze mnie rozumiane: pierwszym dzieckiem w rodzinie jest dziecko Pana (które ma opiekę naprzemienną, na które Pani nie wnioskuje), a kolejnymi dziećmi, na które Pani składa wniosek są jej dziecko z poprzedniego małżeństwa (z alimentami) oraz ich wspólne dziecko... :(
referentka_17
Praktykant
Posty: 49
Od: 27 wrz 2017, 9:00


Napisano: 13 sty 2018, 0:58

Jest źle.

Pani może wnioskować jedynie na swoje dzieci lub wspólne. Pierwsze dziecko, na które nie jest wnioskowane świadczenie jest błędnie zinterpretowane tzn pierwszym dzieckiem w tym przypadku nie będzie dziecko partnera. Ale skład rodziny będzie już ok.
voodoo
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 2111
Od: 02 cze 2016, 10:23
Polska B

Napisano: 15 sty 2018, 9:08

bazując na podręczniku jest ok
str. 11 Przykład 6:
Rodzina 5 – osobowa: dwoje rodziców (związek nieformalny- rodzice nie są małżeństwem)
i 3 dzieci w wieku 5, 10 i 12 lat (dziecko 5 – letnie jest dzieckiem wspólnym tych rodziców natomiast dziecko 10-letnie jest dzieckiem matki z poprzedniego związku, a dziecko 12 – letnie dzieckiem ojca z poprzedniego związku).
Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w tej rodzinie wynosi 750 zł na osobę w rodzinie, czyli nie przekracza kryterium dochodowego (800 zł). W tej rodzinie świadczenie wychowawcze będzie więc przysługiwało na wszystkie dzieci w rodzinie.

3. Zasady ustalania dochodu rodziny
Uwaga: w tym przypadku istnieje konieczność złożenia dwóch wniosków przez każdego z rodziców. Wynika to wprost z zapisu art. 4 ust. 2 ustawy, który wyraźnie wskazuje komu przysługuje świadczenie wychowawcze (matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, opiekunowi prawnemu dziecka). W związku z tym, w tej rodzinie kobieta nie może otrzymać świadczenia wychowawczego na dziecko 12–letnie ponieważ nie jest jego matką – świadczenie wychowawcze przysługuje jej zatem tylko na pozostałe dzieci w wieku 5 i 10 lat. Natomiast na pierwsze dziecko (12 – letnie) wniosek o świadczenie powinien złożyć jego ojciec.

Uwaga: W obu wnioskach (składanych zarówno przez matkę jak i ojca) skład rodziny będzie ten sam, czyli 5 – osobowy (rodzice i 3 dzieci) - pomimo tego, że rodzice nie są małżeństwem, to posiadają wspólne dziecko, które razem wychowują (dziecko 5 – letnie) i z tego wynika, że zgodnie z art. 2 pkt 16 w związku z art. 2 pkt 13
ustawy tworzą jedną rodzinę. Oznacza to, że:
• ojciec powinien złożyć wniosek na swoje, 12 – letnie dziecko, które jest pierwszym dzieckiem w tej
rodzinie i tylko w przypadku ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na to dziecko będzie ustalany dochód rodziny (skład rodziny w tym wniosku: rodzice i trójka dzieci),
• matka powinna natomiast złożyć wniosek na swoje 10 – letnie dziecko – w tym przypadku nie będzie brany pod uwagę dochód rodziny (skład rodziny w tym wniosku: rodzice i trójka dzieci).
Natomiast o świadczenie wychowawcze na wspólne dziecko, które rodzice razem wychowują (dziecko 5 – letnie) może ubiegać się matka albo ojciec w składanych przez siebie wnioskach na starsze dzieci (skład rodziny w tym wniosku: rodzice i trójka dzieci).
Ważne: pierwszym dzieckiem w rozumieniu ustawy w tej rodzinie w obu wnioskach, będzie dziecko 12 – letnie, to jest najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia.
Nie popełnia błędu tylko ten, kto nic nie robi.
paulina124
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 237
Od: 05 kwie 2016, 18:53


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]