opiekun prawny do kiedy świadczenia

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 21 cze 2018, 15:28

Dziadek staje się opiekunem prawnym dla wnuka - matka nieletnia.
Ma przyznane prawo do ZR i SW. Matka w październiku 2017 kończy 18 lat a opiekun pobiera dalej świadczenia. Rezygnuje od 01.06.18 i matka składa wnioski o przyznanie od 01.06.2018. Czy mógł opiekun pobierać świadczenia jak matka miała już 18 lat?
asia311
Praktykant
Posty: 8
Od: 04 cze 2018, 9:59


Napisano: 22 cze 2018, 7:19

Zgodnie z art. 170 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego gdy małoletni osiągnie pełnoletność albo gdy przywrócona zostanie nad nim władza rodzicielska, opieka ustaje z mocy prawa.

Z powyższego przepisu wynika, że w przypadku ustanowienia opiekuna prawnego dla dziecka nieletniej matki, instytucja opiekuna prawnego wygasa z chwilą uzyskania przez matkę pełnoletności.

Wszelkie świadczenia powinny być przyznane do miesiąca w którym matka dziecka kończy 18 lat. Z chwilą pełnoletności matki powinna ona sama złożyć wniosek o wszelkie świadczenia.
jollaa
Starszy referent
Posty: 505
Od: 27 mar 2017, 12:36

Napisano: 25 cze 2018, 12:08

To jeżeli opiekun pobierał świadczenia to trzeba zrobić nienależnie pobrane?
asia311
Praktykant
Posty: 8
Od: 04 cze 2018, 9:59

Napisano: 26 cze 2018, 10:22

Nikt nic ?
asia311
Praktykant
Posty: 8
Od: 04 cze 2018, 9:59

Napisano: 26 cze 2018, 11:38

a dlaczego opiekun prawny je pobieral po dniu, w ktorym matka osiagnela pelnoletnosc? swiadczenie na pewno nie przsylugiwalo, ale jesli organ je przyznal na dluzej to trudno mowic o nienaleznie pobranych:) chyba ze organ zawnioskuje do sko o stwierdzenie niewaznosci decyzji i sko ja uniewazni - wtedy wydacie poprawna decyzje i wyplacone opiekunowi swiadczenia po osiagnieciu pelnoletnosci matki maga zostac uznane za nienalezne..ale to swinstwo by bylo:) jakbyscie przyznali do pelnoletnosci to matka moglaby wtedy po jej osiagnieciu sama wnioskowac o swiadczenia a tak pewnie nie wnioskowala bo na dziecko opiekun wczesniejszy dostawal
kb
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6853
Od: 02 lut 2007, 15:50
najładniejsza:), Polska

Napisano: 27 cze 2018, 7:41

Dziękuje:)
asia311
Praktykant
Posty: 8
Od: 04 cze 2018, 9:59

Napisano: 16 lip 2018, 10:09

czyli świadczenia powinny być przyznane do dnia konkretnego (jeśli np. kończy 18 lat 12 czerwca, świadczenia do 11 czerwca) ?
madzix
Starszy referent
Posty: 896
Od: 08 gru 2014, 13:14


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]