Czy MOPS ma obowiązek informowania rodziny o zgonie?

Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: heiland

Napisano: 15 gru 2018, 9:32

Witam, sprawa wygląda tak, że w szpitalu w moim mieście przebywał bezdomny klient, który ostatni meldunek miał gdzieś tam w Polsce. Pan nie miał ubezpieczenia, więc po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego nasz OPS przyznał mu prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. W szpitalu Pan przebywał ponad miesiąc i niestety zmarł. Informacja o jego zgonie wpłynęła do nas telefonicznie, nie było żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie. Dla Ośrodka sprawa na tym się zakończyła, jednak po ok 2 tygodniach od zgonu o Pana za zaczął się upominać zakład pogrzebowy, że mężczyzna leży w prosektorium i nikt się w jego sprawie nie zgłosił. Wtedy okazało się, że szpital olał całą sprawę, nie zgłosił zgonu Pana na policję, nie pofatygował się w żaden sposób, aby nawet dowiedzieć się czy miał on jakąś rodzinę uznając, że wszelkie formalności należą do OPS.
Pan rodzinę miał, nawet podczas wywiadu środowiskowego podawał te informacje. Mi udało się dotrzeć do rodziny klienta i poinformowałam o zgonie, mimo iż uważam, że należało to do obowiązku szpitala.
Powiedzcie, czy to są normalne praktyki, że szpital obarcza wszelkimi obowiązkami w takiej sytuacji OPS? Co na to przepisy?
Anda87
Praktykant
Od: 17 maja 2017, 14:06

Napisano: 18 gru 2018, 13:51

No niestety ale skoro jak napisałaś klient był bezdomny, to Waszym obowiązkiem było dopełnić wszelkich formalności po zgłoszeniu szpitala
Agniecha2
Referent
Od: 22 mar 2016, 16:54

Napisano: 19 gru 2018, 9:55

Też tak myślę. Jak Agniecha.
mamala
Referent
Od: 24 lut 2017, 9:47

Napisano: 19 gru 2018, 19:13

No nie wiem. Osoba, która zmarła w szpitalu jest jednak ich klientem. Szpital, który jest na naszym terenie najpierw sam szuka rodziny i powiadamia ją (szuka także przy pomocy policji). Dopiero po uzyskaniu informacji o braku rodziny lub informacji że rodzina nie jest zainteresowana pochówkiem lub po prostu kiedy nie uda się nawiązać kontaktu - przekazuje dokumenty do nas z wnioskiem o organizację pogrzebu.
k.driada
Praktykant
Od: 18 cze 2018, 13:57

Napisano: 20 gru 2018, 10:37

Tylko że tu od początku wiedzieli że był bezdomny, więc rola szukania rodziny i pochówku spoczywa na OPS-ie, niestety
Agniecha2
Referent
Od: 22 mar 2016, 16:54

Napisano: 28 gru 2018, 10:48

Podejmujemy działania na podstawie PISEMNEJ informacji ze Szpitala o zgonie pacjenta. Wtedy odszukujemy rodzinę pod kątem umożliwienia jej sprawienia pochówku zmarłego, ewentualnie ściągnięcia zasiłku pogrzebowego z ZUS z "osoby uprawnionej".
Nie radzę podejmować działań "na telefon". Ościenny Ośrodek tak zrobił, po czym okazało się że Pan żyje a dołek już był wykopany.
malinkka
Praktykant
Od: 28 gru 2018, 10:20

Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]