Skład rodziny Fundusz Alimentacyjny

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 11 lut 2019, 12:01

Czy 29 letni wnioskodawca legitymujący się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w związku z niepełnosprawnością tego 29 letniego wnioskodawcy matka pobiera świadczenie pielęgnacyjne) składając wniosek o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego prawidłowo wpisał do składu rodziny siebie, matkę oraz jej syna (brata wnioskodawcy) legitymującego się również orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, który ma już ukończony 25 rok życia (niepełnosprawni bracia mieszkają razem z matką) czy też prawidłowo powinien wpisać do składu rodziny tylko siebie i matkę.
MarBa
Stażysta
Posty: 100
Od: 04 kwie 2017, 14:42


Napisano: 12 lut 2019, 15:17

Nikt nie ma pomysłu....? ;)
MarBa
Stażysta
Posty: 100
Od: 04 kwie 2017, 14:42

Napisano: 12 lut 2019, 15:48

A czy w takim przypadku matka niepełnosprawnego nie powinna być wnioskodawcą?
katmar
Praktykant
Posty: 2
Od: 12 lut 2019, 15:13

Napisano: 12 lut 2019, 15:49

skład rodziny jednoosobowy - tylko osoba niepełnosprawna
Dixisse me aliquando placuit, tacuisse numquam - Bywało niekiedy, że żałowałem tego, co powiedziałem, nigdy jednak tego, że milczałem
Jedna jest tylko droga, aby pokazać głupcom i durniom własny rozum, a polega ona na tym, by z nimi nie mówić.
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 18185
Od: 07 maja 2014, 7:21

Napisano: 13 lut 2019, 9:37

jeżeli ten 29 latek nie jest ubezwłasnowolniony całkowicie i nie pozostaje pod opieka prawna to myślę, ze w składzie rodziny winien wskazać matkę i także brata o ile brat pobiera świadczenia z fa.
Po prostu nie lubię być sztucznie miła ..
Ewela77
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 503
Od: 05 cze 2014, 12:25

Napisano: 13 lut 2019, 10:22

Ewela77 pisze:jeżeli ten 29 latek nie jest ubezwłasnowolniony całkowicie i nie pozostaje pod opieka prawna to myślę, ze w składzie rodziny winien wskazać matkę i także brata o ile brat pobiera świadczenia z fa.


29 latek nie jest ubezwłasnowolniony. Świadczenia z FA w chwili obecnej nie są pobierane przez żadnego z braci - oboje teraz w jednym czasie złożyli wnioski o FA
MarBa
Stażysta
Posty: 100
Od: 04 kwie 2017, 14:42

Napisano: 13 lut 2019, 10:59

art.2 pkt. 12) rodzinie - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia oraz dziecko, które ukończyło 25. rok życia otrzymujące świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952 oraz z 2018 r. poz. 107 i 138) albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2017 r. poz. 2092), a także osobę uprawnioną; do rodziny nie zalicza się:
a) dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego,
b) dziecka pozostającego w związku małżeńskim,
c) (uchylona)
d) rodzica osoby uprawnionej zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz;
myślę, że w takim wypadku skład rodziny mama i brat :)
Po prostu nie lubię być sztucznie miła ..
Ewela77
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 503
Od: 05 cze 2014, 12:25

Napisano: 13 lut 2019, 11:07

W obu wnioskach taki sam skład? Czy może
we wniosku starszego z braci ( 29 lat) tylko on jako wnioskodawca + matka
we wniosku młodszego brata ( ukończone 25 lat) on jako wnioskodawca+ matka + starszy brat na którego matka pobiera świadczenie pielęgnacyjne.
MarBa
Stażysta
Posty: 100
Od: 04 kwie 2017, 14:42

Napisano: 13 lut 2019, 13:31

MarBa pisze:W obu wnioskach taki sam skład? Czy może
we wniosku starszego z braci ( 29 lat) tylko on jako wnioskodawca + matka
we wniosku młodszego brata ( ukończone 25 lat) on jako wnioskodawca+ matka + starszy brat na którego matka pobiera świadczenie pielęgnacyjne.

Dokładnie tak!
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 3040
Od: 19 lut 2014, 10:39
z OPS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]