Wyrównanie dodatku stażowego?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Moderator: heiland

Napisano: 25 mar 2019, 11:01

Pracownik w marcu dostarcza doliczenie do dodatku stażowego okresu pracy w gospodarstwie rolnym(5lat), tym samym nabywa prawo do 10% dodatku. Czy wyrównuje się wstecz wypłacany dodatek? Słyszałam, że należy wypłacać do 3 lat wstecz. Jak jest u was?
monika1
Stażysta
Posty: 52
Od: 31 mar 2016, 9:05


Napisano: 25 mar 2019, 14:01

tak, do 3 lat wyrównujemy
nike0097
Praktykant
Posty: 32
Od: 23 lip 2018, 11:28

Napisano: 25 mar 2019, 16:29

Jak dostarczył w marcu to wypłacamy "po nowemu" od 1 kwietnia. Liczy się data wpływu dokumentu. Nie wyrównujemy w tym wypadku.
Ola II
Stażysta
Posty: 91
Od: 25 sty 2019, 10:42

Napisano: 26 mar 2019, 9:58

No i mam dwie sprzeczne opinie. Jakieś podstawy, dlaczego nie wyrównujemy?
Ja znalazłam art. 291 § 1 Kodeksu Pracy i myślę, że na tej podstawie należy wyrównać dodatek 3 lata wstecz.
§ 7 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych mówi, że wypłacamy dodatek stażowy 1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik samorządowy nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;
2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca. Więc wg mnie wypłata już w marcu, zgodnie z pkt.2.
Może ktoś jeszcze się wypowie czy wyrównywać 3 lata wstecz?
monika1
Stażysta
Posty: 52
Od: 31 mar 2016, 9:05

Napisano: 26 mar 2019, 16:17

Owszem "nabył" ok. ale on przyniósł dopiero dokumenty.
Ola II
Stażysta
Posty: 91
Od: 25 sty 2019, 10:42

Napisano: 26 mar 2019, 16:21

Gdyby zakład pracy nie naliczył dodatku stażowego z innego powodu (np. nie zaliczył wcześniejszych okresów a posiadał dokumenty to należy wyrównać ale w tym wypadku to pracownik dopiero doniósł dokument. Wpisać datę wpływu i kierownik powinien napisać pismo do akt jakie okresy zalicza do stażu pracy. I to jest wiążące do wypłaty stażowego
Ola II
Stażysta
Posty: 91
Od: 25 sty 2019, 10:42

Napisano: 27 mar 2019, 10:11

Pracownik dopiero ustalił, że ten okres zostaje zaliczany do stażu pracy. Ustalenie to, tj. zeznania świadków i skompletowanie dokumentów i otrzymanie pozytywnej opinii radcy prawnego nastąpiło w marcu. To jest inna sytuacja niż np w wypadku gdy zapomni dołączyć jakiś dokumentów.
monika1
Stażysta
Posty: 52
Od: 31 mar 2016, 9:05

Napisano: 27 mar 2019, 12:30

Właśnie. Dopiero ustalił to dlaczego wyrównywać 3 lata do tyłu?
Ola II
Stażysta
Posty: 91
Od: 25 sty 2019, 10:42


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]