Wniosek o alimenty z OPS (art. 110 ust. 5 ups)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: heiland

Napisano: 25 kwie 2019, 14:53

Czy kierownik OPS składając wniosek o alimenty do Sądu rodzinnego na rzecz klienta korzystającego z pomocy finansowej OPS (na podst. art. 110 ust. 5 uops) ma obowiązek poinformować go o zamiarze złożenia takiego wniosku oraz czy powinien uzyskać jego zgodę na złożenie takiego wniosku.
Mieliśmy kilka przypadków, że Sąd odrzucił wiosek kierownika ops o alimenty, gdyż klient w sądzie oświadczył że nie chce alimentów od dzieci. Oczywiście kosztami sądowymi zostaliśmy obciążeni.
Jak postępujecie w takich sytuacjach ?
elba
Praktykant
Posty: 36
Od: 28 cze 2017, 14:34


Napisano: 29 kwie 2019, 7:56

Nie ma obowiązku poinformowania klienta, ponieważ jest to działanie z urzędu. Uważam, że ponieważ kierownikowi przysługują uprawnienia jak przy udziale prokuratora w postępowaniu sądowym, to koszty nie powinny być nakładane na OPS, tylko skarb państwa.
Sądy pytają osoby o zdanie w sprawie alimentów, ale nie uważam, że ich zdanie jest tu wiążące. Gdyby chcieli alimentów, to mogliby o nie wystąpić sami, a skoro występuje o nie organ pomocy społecznej, to chyba znaczy, że w ramach mechanizmu społecznej kontroli nie ma to żadnego uzasadnienia, żeby trzymać się zdania osoby objętej systemem wsparcia.
Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy składamy pozew o alimenty od rodzica na dziecko. Jeśli rodzic nie jest pozbawiony władzy, to jednocześnie będzie reprezentował siebie (pozwanego) i dziecko (powoda). I co? Sąd też będzie pytał go o zdanie w imieniu dziecka? Absurd... Sąd ma rozpatrzyć, czy wniosek organu pomocy społecznej jest zasadny, czyli czy istnieją uzasadnione, niezaspokojone potrzeby powoda, które za rodzica zaspokaja system pomocy społecznej, ponieważ powód jest w niedostatku.
jakobos
Stażysta
Posty: 145
Od: 30 maja 2007, 17:28
zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska

Napisano: 29 kwie 2019, 14:24

Dzięki jakobos. Czyli wypada złożyć zażalenie na działanie sądu
elba
Praktykant
Posty: 36
Od: 28 cze 2017, 14:34

Napisano: 07 maja 2019, 13:09

Pozew o alimenty kierownik składa w imieniu klienta. Jak można robić coś w imieniu kogoś bez zgody tej osoby? Art. 110 daje możliwość wystąpienia kierownikowi o alimenty w zastępstwie uprawnionego, a nie poza wiedzą i wolą klienta.Uprawniony np. ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie napisać o złożyć pozwu, stanąć przed sądem wtedy w imieniu klienta może to zrobić kierownik bo pozwala mu na to przepis. Skąd pomysł że kierownik może bez zgody i bez wiedzy klienta wnosić pozwy o alimenty??? Który przepis o tym mówi? Skąd pomysł że o postępieaniu wszczętym z urzędu nie trzeba zawiadamiać strony??? Jedynie zawiadomienie o wszczęciu postępowania z urzędu wszczyna takie postępowanie.Bez.zawiadomienia o wszczęciu postępowania z urzędu takie postępowanie się nie rozpocznie.
piopyto
Praktykant
Posty: 45
Od: 06 sie 2016, 9:11

Napisano: 07 maja 2019, 14:23

Uprawnienia kierownika OPS do wytaczania powództwa dotyczą nie tylko pomocy klientom, którzy chcą lub godzą się na wystąpienie do sądu o alimenty, ale z powodu niezaradności albo trudnej sytuacji nie są w stanie dochodzić swoich praw we własnym zakresie. Kierownik OPS może również wytaczać powództwa o roszczenia alimentacyjne na rzecz osób trzecich bez ich zgody, a nawet wiedzy.

„Wytaczając powództwo na rzecz osoby trzeciej, kierownik powinien ją wskazać w pozwie. Sąd powiadamia tę osobę, doręczając jej odpis pozwu, a osoba zainteresowana może wstąpić do sprawy w charakterze powoda (art. 55 i 56 k.p.c.). Zgoda osoby uprawnionej do alimentów nie jest potrzebna.” (Tak: prof. Iwona Sierpowska, „Pomoc Społeczna. Komentarz.” LEX a Wolters Kluwer bussines, wyd. 3, W-wa 2014 r., str. 469).
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 370
Od: 01 lut 2018, 11:37
Wygnajewo - okolica biedna, ale przyjemna ;)

Napisano: 08 maja 2019, 9:49

Przypomnijmy cały przepis i sprawa się rozjaśni:
"Kierownik ośrodka pomocy społecznej może wytaczać na rzecz obywateli powództwa o roszczenia alimentacyjne. W postępowaniu przed sądem stosuje się odpowiednio przepisy o udziale prokuratora w postępowaniu cywilnym."

A co do uprawnień prokuratora w postępowaniu cywilnym:
https://lexplay.pl/artykul/Postepowanie ... _cywilnym1
https://www.infor.pl/prawo/pozwy/inform ... ilnym.html

Wygląda więc na to, że Ten z Łopieki ma rację - nie ma obowiązku pozyskania zgody na złożenie pozwu alimentacyjnego.
jakobos
Stażysta
Posty: 145
Od: 30 maja 2007, 17:28
zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]