świadczenie pielęgnacyjne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 08 lip 2020, 9:43

siostra składa na siostrę jako opiekun prawny, rodzice żyją matka emerytka ojciec ma orzeczenie o niepełnosprawności. Czy siostrze jako opiekunowi prawnemu przysługuje ŚP?? co wy na to ?
kala1
Starszy referent
Posty: 848
Od: 21 mar 2017, 16:23
Zajmuję się: referent


Napisano: 08 lip 2020, 10:03

Ma do tego prawo.
Szarak
Podinspektor
Posty: 1552
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 08 lip 2020, 10:13

tak tylko że już było w SKO i nie dali bo matka się nie legitymuje orzeczeniem dziś jest to że matka jest emerytką przebywa za granicą a siostra jest opiekunem prawnym.
kala1
Starszy referent
Posty: 848
Od: 21 mar 2017, 16:23
Zajmuję się: referent

Napisano: 08 lip 2020, 10:51

Opieka prawna nie daje uprawnień do św. piel.
Analizujesz jedynie pokrewieństwo...zobacz art.17 ust. 1 pkt 4,
-następnie art.17 ust.1a pkt 1....tu jest warunek,że siostra może pobierać świ. piel jeżeli rodzice mają znaczny stopień
~o~
Podinspektor
Posty: 1791
Od: 08 mar 2017, 13:24
Zajmuję się: ŚR

Napisano: 08 lip 2020, 11:31

Ja napisałem, że ma prawo w sensie złożenia wniosku. Ty masz obowiązek ustalić czy matka nie może sprawować opieki. Jeżeli może to odmowa.
Szarak
Podinspektor
Posty: 1552
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 14 lip 2020, 10:06

matka jest za granicą co we wniosku zaznaczono, więc wniosek wysłałam do UW a oni odesłali piszą że matka nie zawiera się do składu rodziny i nie ma koordynacji bo osoba niepełnosprawna jest dorosła.
kala1
Starszy referent
Posty: 848
Od: 21 mar 2017, 16:23
Zajmuję się: referent

Napisano: 14 lip 2020, 10:47

to że siostra jest opiekunem PRAWNYM nie ma znaczenia , znaczenie ma to, że jest siostrą osoby wymagającej opieki, a jako taka ma obowiązek alimentacyjny, ale nie jest spokrewniona w stopniu pierwszym, czyli aby uzyskać prawo do SP w związku ze sprawowaniem opieki nad siostrą (nie tylko prawnej) musza byc spełnione przesłanki z ust. 1a (łącznie ;))- a nie są - matka żyje i nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu, więc właśnie z tego powodu jest odmowa..było w sko i nie dali - to znaczy,że co utrzymali twoja decyzję odmowna czy ja uchylili i do ponownego rozpatrzenia dali,ze sie nad tym zastanawiasz ?
kb
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 7193
Od: 02 lut 2007, 15:50
Zajmuję się:
Lokalizacja: najładniejsza:), Polska

Napisano: 14 lip 2020, 11:22

A jak Pani nie jest zadowolona to niech pisze skargę do WSA tam pewnie dostanie.
Szarak
Podinspektor
Posty: 1552
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny