zasiłek stały a UP

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Moderator: heiland

Napisano: 29 wrz 2020, 22:15

witam, mam taki problem, może ktoś mi podpowie. Klientka pobierała zasiłek z UP. Po zakończenie wypłaty zasiłku z UP zgłosiła się do tutejszego Ośrodka z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i wniosku o wypłate zasiłku stałego. Przy kompletowaniu dokumentów w/w podpisała oświadczenie, że podlega ubezpieczeniu w UP. Została poinformowana, że ubezpieczamy przy zasiłku stałym, ale klientka oświadczyła, że nie chce, ponieważ chce podjąc pracę i czeka na ofertę. Ostatnio zwróciła się do naszego Ośrodka z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem, a po otrzmaniu od nas decyzji poinformowała o tym UP. Dziś zadzwonił do nas pracownika z UP, prawie z pretensją, że płaciliśmy stały bez ubezpieczenia i oświadczyła, że będziemy zwracać za ubezpieczenie od czasu przyznania zasiłku stałego. Zastanawiam się, czy Pani UP nie powinna dopytać klienta sama czy nie pobiera jakiegokolwiek świadczenia uprawnijącego do objęcia ubezpieczeniem, czy klient nie dopełnił formalności nie zgłaszając do UP, że pobiera zasiłek stały, czy też pracownik GOPS powien poinformować UP o wypłacanym zasiłku stałym? Może ktoś wypowie się na ten temat.
zośka_ops
Praktykant
Posty: 34
Od: 03 lut 2020, 21:55
Zajmuję się: Pracownik socjalny


Napisano: 30 wrz 2020, 10:37

W moim ośrodku jest stosowana zasada, że przyznając zasiłek stały z składką zdrowotna i wiedząc, że klient jest zarejestrowywany w PUP (sprawdzam to w systemie POMOST poprzez weryfikację ACRP) informuje pisemnie urząd pracy, że "dana osoba nabędzie prawo do zasiłkowy stałego z składką zdrowotną, od tego i tego dnia i do kiedy, na podstawie takiego i takiego orzeczenia". Po otrzymaniu informacji urząd pracy wyrejestrowuje dana osobę. Klient może być wówczas zarejestrowany ale wyłącznie jako osoba poszukująca pracy. Jeśli klient jest osobą samotną to składka zdrowotna obligatoryjne przy zasiłku stałym. Jeśli jest osobą w rodzinie to może mieć składkę przy żonie itp.
Larysa
Praktykant
Posty: 19
Od: 02 mar 2020, 15:44
Zajmuję się: PS

Napisano: 30 wrz 2020, 18:44

czy jest tu ktoś, kto miał taki przypadek jak u nas i może się podzielić jak w takiej sytuacji postępić dalej? Proszę nich ktoś podpowie
zośka_ops
Praktykant
Posty: 34
Od: 03 lut 2020, 21:55
Zajmuję się: Pracownik socjalny

Napisano: 01 paź 2020, 13:08

O ile mi wiadomo to:
- zasiłek stały można przyznać bez składek więc nie ma tu Waszej winy.
- nie znam też żadnego przepisu mówiącego, ze macie sami z siebie informować różne instytucje o tym co i kto u Was pobiera
- definicja bezrobotnego zawiera informację, że nie może to być osoba pobierająca zasiłek stały (nie ma tam nic o składkach)
- klient rejestrując się w PUP podpisuje różne dokumenty, w tym te dotyczące spełniania kryteriów do bycia bezrobotnym więc wychodzi na to, że zrobił to niezgodnie z prawdą
- prawdopodobnie teraz PUP wyrejestruje go z datą wsteczną (od nabycia zasiłku stałego)
Xman
Referent
Posty: 409
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 01 paź 2020, 13:21

Z postu wynika, że człowiek najpierw zarejestrował się w PUP, a potem przyszedł po zasiłek stały, więc nie ma tu mowy, że nakłamał przy rejestracji. Uważam, że pracownik socjalny powinien go pouczyć, że ma zgłosić w PUPie fakt pobierania zasiłku stałego. Składka przy stałym ma pierwszeństwo w tym wypadku, więc najprawdopodobniej PUP wyrejestruje człowieka wstecz i zwróci się do ZUS o zwrot składek. OPS będzie musiał zrobić korektę składek w ZUS za zaległe miesiące.
LuuLane
Referent
Posty: 298
Od: 15 maja 2017, 7:44
Zajmuję się: PS/DM/DE
hobbystycznie ŚR/ŚW :)

Napisano: 01 paź 2020, 21:33

Klient otrzymując zasiłek stały ma obowiązek zgłosić ten fakt do PUP celem wyrejestrowania się z ewidencji bezrobotnych (podobna zasada jak w pomocy społecznej czyli zmiana sytuacji = obowiązek informowania).

Tak, pracownik socjalny mógłby klienta o tym pouczyć, że zasiłek stały = brak możliwości pozostawania bezrobotnym. Czy "powinien" to już inna sprawa - wbrew pozorom nie musimy znać przepisów ze wszystkich dziedzin.
Xman
Referent
Posty: 409
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 08 paź 2020, 18:19

Pan przy pierwwszej wizyciu w naszym Ośrodku był informowany, że powinien się wyrejestrować z Urzędu Pracy i,że z chwilą kiedy się wyrejestruje obejmiemy go ubezpieczeniem przy zasiłku stałym. Pan odmówił.
zośka_ops
Praktykant
Posty: 34
Od: 03 lut 2020, 21:55
Zajmuję się: Pracownik socjalny

Napisano: 09 paź 2020, 8:15

Jego sprawa.
Teraz PUP go wyrejestruje wstecz i tyle - nie spełnił obowiązku informowania PUP o zmianie swojej sytuacji.
Xman
Referent
Posty: 409
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x