ŚP a powstania niepełnosprawności ?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 03 gru 2020, 18:51

Witajcie!
Takie pytanie...
Orzeczenie Powiatowego z maja 2020 r.
niepełnosprawność dziecka istnieje od 2015 roku
27 sierpnia 2020 orzeczenie Wojewódzkiego (pkt 7, 8)
Wniosek o świadczenie złożony we wrześniu 2020
Od kiedy przyznajemy świadczenie ?
Co jeśli matka już w 2015 spełniała przesłanki (nie pracowała)
Ma to znaczenie ?
pajewo2020
Praktykant
Posty: 14
Od: 03 gru 2020, 18:43
Zajmuję się: SW


Napisano: 03 gru 2020, 19:59

Wnioskodawca ma 3 miesiące od dnia odebrania orzeczenia. Tylko w tym przypadku możemy wyrównać świadczenie od złożenia wniosku na komisje.

Nie ma znaczenia od kiedy istnieje niepełnosprawność, patrzymy na miesiąc złożenia wniosku o wydanie orzeczenia.
aasssddd
Stażysta
Posty: 63
Od: 28 mar 2017, 14:50
Zajmuję się: ŚR,ŚW,DS

Napisano: 03 gru 2020, 20:14

No właśnie nie jestem pewna.

Istnieje kilka wyroków, które podważają taką praktykę.

Sądy uwzględniają w nich jednoznacznie datę powstania niepełnosprawności jako datę powstania uprawnienia do świadczeń. Wprawdzie dotyczą innego rodzaju świadczeń z pomocy społecznej (art. 87 ustawy o pieczy), ale dokonują interpretacji.
Cyt.: "Po myśli art. 87 ust. 1 ustawy zarówno świadczenie jak i dodatki do świadczenia, a w tym sporny dodatek z tytułu niepełnosprawności, należą się prowadzącemu rodzinny dom dziecka od dnia faktycznego umieszczenia dziecka w tym domu. Nie znajduje więc uzasadnienia prawnego twierdzenie, by wsparcie finansowe należne wykonującym pieczę zastępczą w formie rodzinnego domu dziecka należało się od dnia złożenia wniosku.

Ustawodawca nie uregulował natomiast wprost sytuacji, gdy dziecko uzyskuje orzeczenie o niepełnosprawności w trakcie już sprawowanej pieczy zastępczej, a taki stan faktyczny ma miejsce w kontrolowanej sprawie.

Zdaniem Sądu prawidłowa interpretacja art. 87 ust. 1 w związku z art. 81 ust. 1 ustawy nakazuje przyznać dodatek do świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania od chwili orzeczonej niepełnosprawności. Celem tego dodatku, tak jak celem świadczeniem podstawowego, jest pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Jeżeli ustawodawca zadecydował, że koszty utrzymania dziecka powinny zostać pokrywane ze środków budżetowych od chwili ich wygenerowania się, a nie od chwili złożenia wniosku, a zarówno świadczenie, o którym mowa w art. 80 ust. 1 ustawy jak i dodatek do tego świadczenia (art. 81 ust. 1) spełniają ten właśnie cel, to nie ma podstawy prawnych dla różnicowania daty początkowej wypłaty tych dwóch rodzajów świadczeń. Jeżeli zatem niepełnosprawność dziecka nastąpi w czasie sprawowania pieczy zastępczej, to z tą chwilą wzrastają koszty utrzymania dziecka. Jest to zatem data początkowa, od której ustawodawca nakazał objąć pomocą finansową podmioty sprawujące pieczę zastępczą i z tego tytułu przyznać im odpowiednie świadczenia.

Przyznanie skarżącym prawo do dodatku z tytułu sprawowana opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym od chwili złożenia wniosku stanowi naruszenie prawa materialnego, a to art. 87 ust. 1 ustawy wskutek błędnej jego wykładni."

W drodze analogii - nie istnieje przepis, który stanowi, że świadczenia pielęgnacyjne przysługują od dnia złożenia wniosku, ale "na wniosek".
pajewo2020
Praktykant
Posty: 14
Od: 03 gru 2020, 18:43
Zajmuję się: SW

Napisano: 04 gru 2020, 9:57

pajewo2020 pisze:
03 gru 2020, 20:14
No właśnie nie jestem pewna.

Istnieje kilka wyroków, które podważają taką praktykę.

Sądy uwzględniają w nich jednoznacznie datę powstania niepełnosprawności jako datę powstania uprawnienia do świadczeń. Wprawdzie dotyczą innego rodzaju świadczeń z pomocy społecznej (art. 87 ustawy o pieczy), ale dokonują interpretacji.
Cyt.: "Po myśli art. 87 ust. 1 ustawy zarówno świadczenie jak i dodatki do świadczenia, a w tym sporny dodatek z tytułu niepełnosprawności, należą się prowadzącemu rodzinny dom dziecka od dnia faktycznego umieszczenia dziecka w tym domu. Nie znajduje więc uzasadnienia prawnego twierdzenie, by wsparcie finansowe należne wykonującym pieczę zastępczą w formie rodzinnego domu dziecka należało się od dnia złożenia wniosku.

Ustawodawca nie uregulował natomiast wprost sytuacji, gdy dziecko uzyskuje orzeczenie o niepełnosprawności w trakcie już sprawowanej pieczy zastępczej, a taki stan faktyczny ma miejsce w kontrolowanej sprawie.

Zdaniem Sądu prawidłowa interpretacja art. 87 ust. 1 w związku z art. 81 ust. 1 ustawy nakazuje przyznać dodatek do świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania od chwili orzeczonej niepełnosprawności. Celem tego dodatku, tak jak celem świadczeniem podstawowego, jest pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Jeżeli ustawodawca zadecydował, że koszty utrzymania dziecka powinny zostać pokrywane ze środków budżetowych od chwili ich wygenerowania się, a nie od chwili złożenia wniosku, a zarówno świadczenie, o którym mowa w art. 80 ust. 1 ustawy jak i dodatek do tego świadczenia (art. 81 ust. 1) spełniają ten właśnie cel, to nie ma podstawy prawnych dla różnicowania daty początkowej wypłaty tych dwóch rodzajów świadczeń. Jeżeli zatem niepełnosprawność dziecka nastąpi w czasie sprawowania pieczy zastępczej, to z tą chwilą wzrastają koszty utrzymania dziecka. Jest to zatem data początkowa, od której ustawodawca nakazał objąć pomocą finansową podmioty sprawujące pieczę zastępczą i z tego tytułu przyznać im odpowiednie świadczenia.

Przyznanie skarżącym prawo do dodatku z tytułu sprawowana opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym od chwili złożenia wniosku stanowi naruszenie prawa materialnego, a to art. 87 ust. 1 ustawy wskutek błędnej jego wykładni."

W drodze analogii - nie istnieje przepis, który stanowi, że świadczenia pielęgnacyjne przysługują od dnia złożenia wniosku, ale "na wniosek".

Tak czy tak, Ty jako organ wlaściwy wydajesz decyzje tak jak napisalam powyzej, a wnioskodawca moze sie od tej decyzji odwolac i zobaczysz jak podejdzie do tego sko. My nie mamy przepisu na podstawie ktorego moglibysmy przyznac swiadczenie od daty od kiedy powstala niepolnosprawnosc.
aasssddd
Stażysta
Posty: 63
Od: 28 mar 2017, 14:50
Zajmuję się: ŚR,ŚW,DS

Napisano: 04 gru 2020, 14:21

Czyli data powstania niepełnosprawności kompletnie nie ma znaczenia ?

Jeśli dziecko było niepełnosprawne kilka lat wcześniej przed orzeczeniem i wnioskiem o świadczenie - oznacza to, że nic nie zrekompensuje mu tego okresu niepełnosprawności - zakładając przy tym dodatkowo, że opiekun spełniał pozostałe warunki ŚP ?

Nie ma żadnego przepisu?
pajewo2020
Praktykant
Posty: 14
Od: 03 gru 2020, 18:43
Zajmuję się: SW

Napisano: 04 gru 2020, 14:25

no nie rób se jaj.
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 19128
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 04 gru 2020, 14:43

Nie rozumiem - z czego "robię sobie jaja" ?

Nie widzisz w tych przypadkach analogii w podobnej sytuacji, gdy dziecko ma tę niepełnosprawność dużo lat wcześniej a jedynie świadczenie ma inną nazwę choć cel jest ten sam co przy wskazanym art. 87 ust. 1..
pajewo2020
Praktykant
Posty: 14
Od: 03 gru 2020, 18:43
Zajmuję się: SW

Napisano: 04 gru 2020, 16:46

wybacz, ale całkowicie nie widzę.
W jednej sytuacji masz placówkę, w której umieszczają dziecko. Wiadomo, że tym dzieckiem zajmują się zawodowo.
W drugim przypadku masz rodzinę, która w tym czasie może pracować i dzielić obowiązki opieki w różny sposób. A to, że są przypadki, iż zajmowali się dzieckiem i nie zgłosili po świadczenie to wynika tylko z powodu ich (określmy to najmniej negatywnie) braku zaradności. Miałeś dziecko chora, nikt ci nie bronił udać się na komisję i złożyć wniosek o świadczenie. Pretensje możesz mieć tylko do siebie za swoje zaniedbanie a nie szukać dziury w całym
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 19128
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 04 gru 2020, 20:48

Pretensje do siebie ? Opisuję przypadek z praktyki..

Sama doskonale to podsumowałaś w kwestii tej sytuacji: "Wiadomo, że tym dzieckiem zajmują się zawodowo".
Obcy ludzie, którzy "zawodowo" powinni być rozliczani z wykonywania tej opieki, gdyż "zajmują się dzieckiem ZAWODOWO".
Mimo to otrzymują większe uprawnienia i mają możliwość dostosowania dofinansowania do rzeczywistej sytuacji (data powstania niepełnosprawności).

Rodzina biologiczna - "może pracować i dzielić obowiązki opieki w różny sposób" - a z czego to wnioskujesz ? A tym bardziej: "A to, że są przypadki, iż zajmowali się dzieckiem i nie zgłosili po świadczenie to wynika tylko z powodu ich (określmy to najmniej negatywnie) braku zaradności".

Dla ciebie każda rodzina z automatu jest bezradna i z automatu "może dzielić obowiązki" ??
A rodzina pełniąca pieczę - nie może ?

Absurdalne argumenty.

Sama doskonale wykazałaś absurd w kwestii niezrównania sytuacji 1 z 2.
Do tego dochodzi fakt, że ZWŁASZCZA rodzina biologiczna powinna być wspierana priorytetowo.

I proszę zmień ton, zadałam pytanie więc powstrzymaj ataki, lub nie odpowiadaj.
pajewo2020
Praktykant
Posty: 14
Od: 03 gru 2020, 18:43
Zajmuję się: SW


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x