Postanowienie sądu - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
Wybrane tematy:
Wzory decyzji Wzory wniosków o świadczenia rodzinne - UKRAINA Zmiana wysokości świadczenia pielęgnacyjnego ZANIM ZAŁOŻYSZ NOWY TEMAT - PRZECZYTAJ! kwestia ŚP dopytanie Kiedy wypłacacie świadczenie rodzinne ??

Napisano: 08 gru 2022, 19:38

Kobieta złożyła wniosek o zasiłek rodzinny na dzieci w listopadzie.
Trwa sprawa w sądzie czy matka właściwie opiekuje się dziećmi, na czas postępowania sąd wydał postanowienie o umieszczeniu dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej w PAŹDZIERNIKU -postanowienie natychmiast wykonalne.
Do dzisiaj dzieci są w domu i nie wiadomo kiedy trafią do pieczy zastępczej.
Zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeżeli dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej.
Zgłupiałam-dzieci nadal w domu.
Mogę przyznać?
Patela
Praktykant
Posty: 16
Od: 31 sie 2022, 18:09
Zajmuję się: ŚR,DM


Napisano: 09 gru 2022, 12:14

Bardzo ładnie proszę o pomoc
Patela
Praktykant
Posty: 16
Od: 31 sie 2022, 18:09
Zajmuję się: ŚR,DM

Napisano: 09 gru 2022, 12:53

Rozumiem, że nie ma miejsca w danej placówce. My w takiej sprawie płaciliśmy do czasu aż dziecko fizycznie nie zostało zabrane.

Trochę starsze stanowisko ale nadal aktualne
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/607BD76D22
Wyżej cytowany przepis stanowi, że zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeżeli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej. Zgodnie z art. 3 pkt 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych instytucją taką jest młodzieżowy ośrodek wychowawczy. Jednakże w ocenie Sądu nie można interpretować pojęcia "umieszczenie" w oderwaniu od faktycznego miejsca pobytu dziecka. Zgodnie z wyjaśnieniem zawartym w "Słowniku współczesnego języka polskiego" (tom 2 Wydawnictwo PWN, Warszawa 1998) pojęcie "umieszczać" oznacza oddawać kogoś gdzieś, kierować w określone miejsce, wskazywać miejsce pobytu, wyznaczać miejsce nauki (...). A zatem wbrew stanowisku organów orzekających w niniejszej sprawie, to właśnie faktyczny pobyt dziecka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie byłby okolicznością prowadzącą do odmowy przyznania zasiłku. Określenie instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie należy odnosić do faktycznego zapewnienia tego utrzymania.
Art. 4 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowi, że zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Skoro więc, mimo orzeczenia Sądu o umieszczeniu dziecka młodzieżowym ośrodku wychowawczym, w dalszym ciągu przebywa ono wraz z matką, to na niej ciąży obowiązek utrzymania dziecka.

W związku z powyższym zasiłek rodzinny przysługuje jej na mocy art. 4 ust. 2 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy
Szarak
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 4249
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 09 gru 2022, 13:42

Szarak dzięki WIELKIE
Patela
Praktykant
Posty: 16
Od: 31 sie 2022, 18:09
Zajmuję się: ŚR,DM


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x