Właściwość miejscowa - kto kogo prosi o wywiad? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 16 cze 2024, 18:41

Bezdomny z naszej miejscowości przebywa w noclegowni na terenie innego miasta. Tamtejszy MOPS w styczniu 2024 r. przyznał mu zasiłek stały na czas ważności orzeczenia tj. do września 2025r. Zrobili to w trybie art. 101 ust. 3 (szczególnie uzasadnione i pilne sytuacje).
Od tej pory obciążają nas notami.
Mija pół roku i czas na aktualizację wywiadu - cz. IV
Z tamtejszej noclegowni przychodzi do naszego MOPS podanie klienta abyśmy zwrócili się do tamtejszego MOPS o zrobienie wywiadu cz IV w celu kontynuacji z. stałego. Niby formalność, ale...

a) piszemy prośbę o wywiad do tamtejszego MOPS
Uważam, że to błędne rozwiązanie ponieważ tamtejszy MOPS przyznając pomoc klientowi w trybie art. 101 ust. 3 określił siebie jako gminę właściwą. To rozwiązanie byłoby ok tylko wtedy gdybyśmy to my bezpośrednio płacili klientowi z. stały.

b) przesyłamy podanie klienta do tamtejszego MOPS do rozpatrzenia zgodnie z właściwością

Myślę, że to będzie poprawna forma - ponieważ dotyczy kontynuacji pomocy przyznanej przez tamten Ośrodek (mimo, że na nasz koszt)

Czy dobrze myślę?
Xman
Starszy referent
Posty: 696
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna


Napisano: 17 cze 2024, 9:50

Ad. a) Nieprawda – nadal jesteście gminą zobowiązaną - gminą właściwą ze względu na miejsce zamieszkania strony i to Wy jesteście organem odpowiedzialnym za tę osobę. A właściwość w miejscu pobytu oznacza tylko tyle, że tamta gmina udziela za Was świadczeń na miejscu. To jest Wasz pacjent i to Wy macie wystąpić o ten wywiad, który nie jest działaniem „niecierpiącym zwłoki” i tamten organ nie zrobi tego w trybie art. 101 ust. 3 ustawy.

W sytuacji, gdy dana osoba nie ma żadnego miejsca zamieszkania i wyczerpuje przesłanki uznania jej za osobę bezdomną, o której mowa w art. 6 pkt 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2023.901 z późn. zm.), to zgodnie z art. 101 ust. 2 uops - w przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały. Cyt.: "w przypadku osoby bezdomnej nie ma bowiem mowy o miejscu zamieszkania. Nie bada się zatem jej zamiaru stałego pobytu, ale ustala się tylko status w kontekście ustawowej definicji osoby bezdomnej wynikąjącej z art. 6 pkt 8 ustawy o pomocy społecznej" (Tak: Postanowienie NSA z dnia 13.10.2010 r., sygn. akt: I OW 111/10, publ. CBOSA)

Zgodnie z art. 101 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2023.901 z późn. zm.), w przypadkach szczególnie uzasadnionych sytuacją osobistą osoby ubiegającej się o świadczenie, w sprawach niecierpiących zwłoki (...), właściwa miejscowo jest gmina miejsca pobytu osoby ubiegającej się o świadczenie. Ale - cyt.: "pobyt na obszarze gminy, jakkolwiek powoduje, że właściwość przechodzi na organ tej gminy, to jednak nie czyni ze strony mieszkańca gminy. (...) Organ, który ustalił swoja właściwość miejscową, a następnie rzeczową na podstawie pobytu strony, nie obciąża własnej gminy wydatkami na przyznane przez siebie świadczenia. Gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania strony jest obowiązana do zwrotu gminie miejsca pobytu strony wydatków na świadczenia. Jeżeli gminy miejsca zamieszkania nie da się ustalić, wydatki zwraca gmina właściwa ze względu na ostatnie miejsce zameldowania strony na pobyt stały". (Tak: W. Maciejko, P. Zaborniak, "Ustawa o pomocy społecznej - komentarz", uwagi do art. 101 ust. 3, wyd. LexisNexis, s. 386)

Ad b) Nieprawda – tamta gmina udziela na miejscu tylko świadczeń niezbędnych, niecierpiących zwłoki, a wszelkie inne sprawy, wnioski, wywiady są kierowane do Was i to Wy macie rozpatrzeć wnioski, sprawy złożone w normalnym trybie i wystąpić o wywiad. Jeżeli tamta gmina tego nie zrobiła, to znaczy, że nie była to sprawa niecierpiąca zwłoki i do Was należy jej rozpatrzenie.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1826
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 17 cze 2024, 10:30

Dziękuję za odpowiedź.
Tak, bez wątpienia my jesteśmy właściwą gminą do przyznawania NIEPILNEJ pomocy. Tylko oni mu przyznali stały aż do 2025r. na podstawie art. 101 ust 3 a teraz klient wnioskuje o przeprowadzenie wywiadu IV w celu aktualizacji danych (mija pół roku). Czy to nic nie zmienia? Chodzi o aktualizację do pomocy przyznanej już tam jako "pilna".
Xman
Starszy referent
Posty: 696
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 17 cze 2024, 10:40

Przyznali stały prawdopodobnie na czas ważności orzeczenia, bo jak mieli przyznać? To nic nie zmienia. Dopóki jest bezdomny, to zgodnie z ustawą jest Wasz, a tam tylko sobie przebywa ;)

PS. Tak wiem, że niektóre gminy przyznają stały np. na 3 miesiące czy na pół roku, ale zostawię ten temat w spokoju... :lol:
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1826
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 17 cze 2024, 13:47

Ja tak nieśmiało powiem, że jako tamta gmina bym pisała noty o zwrot za zasiłek stały wypłacany osobie bezdomnej, skoro ostatni stały meldunek miała na terenie waszej gminy. :D
Hermanka
Hermanka
Praktykant
Posty: 5
Od: 17 maja 2024, 8:38
Zajmuję się: PS

Napisano: 17 cze 2024, 14:04

Hermanka pisze:Ja tak nieśmiało powiem, że jako tamta gmina bym pisała noty o zwrot za zasiłek stały wypłacany osobie bezdomnej, skoro ostatni stały meldunek miała na terenie waszej gminy. :D
Xman pisze:(...) Od tej pory obciążają nas notami.
Zatem zwracają wydatki gminie miejsca pobytu bezdomnego ;)
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1826
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x