W związku z przyznaniem świadczenia z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, wzywa się Pana w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego pisma do osobistego stawienia się w Ośrodku Pomocy Społecznej w ....................................., celem przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego i złożenia oświadczenia majątkowego.
W dniu zgłoszenia należy zabrać ze sobą:
• dowód osobisty,
oraz w przypadku posiadania:
• prawo jazdy,
• aktualną decyzję o zarejestrowaniu w Powiatowym Urzędzie Pracy,
• umowę o pracę lub zaświadczenie pracodawcy o miesięcznym wynagrodzeniu,
• w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej-firma, adres, NIP, REGON,
nr KRS,
• zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej,
• orzeczenie o niepełnosprawności.
Podstawa prawna: ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ( tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 859)
– uniemożliwienia przez dłużnika alimentacyjnego przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego,
– odmowy złożenia oświadczenia majątkowego,
– odmowy zarejestrowania się jako bezrobotny lub jako poszukujący pracy,
– odmowy bez uzasadnionej przyczyny, w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac na zasadach robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych
- organ właściwy dłużnika wszczyna postępowanie dotyczące uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
Decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych nie wydaje się wobec dłużnika alimentacyjnego, który przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50 % kwoty bieżąco ustalonych alimentów.
Jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego, dołączając odpis tej decyzji, oraz składa wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.).
Uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy następuje na wniosek organu właściwego dłużnika skierowanego do starosty, gdy:
– ustanie przyczyna zatrzymania prawa jazdy, o której mowa w ust 3, oraz dłużnik alimentacyjny przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50 % kwoty bieżąco ustalonych alimentów lub
– nastąpi utrata statusu dłużnika alimentacyjnego.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 859.), informujemy o przekazaniu do biura informacji gospodarczej informacji o zobowiązaniu lub zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego wynikających z tytułów, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2 wyżej cytowanej ustawy, t. j.:
1) należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy-do ich całkowitego zaspokojenia,
2) należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej - do ich całkowitego zaspokojenia, w razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy.