Witam pomocy nie wiem co mam robić

Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 20 paź 2021, 18:56

Mój mąż był Strażakiem miał Emeryturę ja miałam świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny na 31-letniego syna z porażeniem mózgowym mąż zmarł 4.10 2021 ja złożyłam wniosek o rentę rodziną (85% po mężu) syn ma rentę socjalną + 500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji ja mam 58 lat

Moje pytanie brzmi Czy mogę pobierać Świadczenie pielęgnacyjne pobierając Rentę rodziną gmina mówi tak

i nie wiem kto ma rację pomórzcie

Pozdrawiam Grażyna
Grażyna1963
Praktykant
Od: 20 paź 2021, 18:40
Zajmuję się: wychowuje dzieci

Napisano: 21 paź 2021, 7:39

sama renta rodzinna nie wyklucza pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, chyba że zgodnie z art. 17 ust 5 pkt 1 chodzi o "rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego"
esoka
Stażysta
Od: 06 cze 2019, 13:29
Zajmuję się: ŚR

Napisano: 21 paź 2021, 10:00

Dokładnie j.w.... możesz dalej pobierać świadczenie pielęgnacyjne.
-ale wracając do tematu renty rodzinnej... syn też powinien mieć rentę rodzinną po ojcu. Powinna być ona podzielona na was dwoje.
Więc ty pobierasz św. piel. i swoją część renty rodzinnej.
Syn pobiera rentę socjalną i swoją część renty rodzinnej + dodatek( zamiast zasiłku z OPS) pielęgnacyjny do renty rodzinnej. Być może wtedy straci prawo do 500+ dla niepełnosprawnych z powodu wysokiego dochodu.

Tak trochę wybiegam w odległą przyszłość .... bo na wypadek kiedy syn pozostanie sam( oby jak najpóźniej )... renta rodzinna przejdzie na niego.
~o~
Inspektor
Od: 08 mar 2017, 13:24
Zajmuję się: ŚR

Napisano: 21 paź 2021, 10:18

Osobie, która ma rentę socjalną do 500+ renta rodzinna przyznana ze względu na śmierć rodzica nie jest brana do dochodu, więc jeśli renta rodzinna zostanie podzielona na Panią i syna to syn nie straci 500+.
Ruda1
Awatar użytkownika
Referent
Od: 07 maja 2014, 10:45
Zajmuję się:

Napisano: 28 paź 2021, 16:42

Wytłumiacie mi po ludzku ten przepis bo nie rozumie

sama renta rodzinna nie wyklucza pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, chyba że zgodnie z art. 17 ust 5 pkt 1 chodzi o "rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego"

i jeszcze raz powiedzcie czy mogę brać na 100% bo dostałam przelew ale się boje korzystać bo jak każą zwrócić z powrotem to mam z czego oddać

złożyłam już papiery do Zer Mswia o 85% renty rodzinnej po mężu syn został po staremu
pobrałam zaświadczenia z Gops i Zus o zasiłku i o tym że nie biorę z Zus niczego na siebie

* PS : Przepraszam za błędy bo pisze za mnie syn niepełnosprawny bo ja mam lichą znajomość komputera)

Pozdrawiam Grażyna :) ;)
Grażyna1963
Praktykant
Od: 20 paź 2021, 18:40
Zajmuję się: wychowuje dzieci

Napisano: 29 paź 2021, 10:47

Chodzi o to, że gdyby oprócz renty rodzinnej miała Pani przyznaną własną emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub inne świadczenie emerytalno-rentowe (niezależnie od tego czy wypłacane, czy zawieszone na zasadzie wyboru korzystniejszego świadczenia), nie przysługiwałoby już świadczenie pielęgnacyjne. Dopóki będzie Pani miała decyzję tylko na rentę rodzinną po mężu i spełnione są pozostałe warunki (nadal sprawuje Pani stałą opiekę nad synem itd.) to powinno być wszystko w porządku. Oczywiście fakt przyznania renty rodzinnej i ewentualnego dodatku pielęgnacyjnego dla syna powinien zostać zgłoszony w OPS.
Jeżeli nie zmienią się przepisy i nie chciałaby Pani utracić świadczenia pielęgnacyjnego, nie powinna Pani natomiast składać wniosku o własną emeryturę w przyszłości, choć tutaj zdania są podzielone i sądy nakazują wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego w przypadku zawieszenia wypłat emerytury, ale to już raczej po odwołaniach.
JLP
Stażysta
Od: 31 mar 2017, 11:17
Zajmuję się: ŚR, FA

Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny

x

x